Hamak ogrodowy, hamak do ogrodu – jaki wybrać?

hamak do ogrodu

Nie ma lepszego miejsca na relaks w lecie niż hamak. I niech nie zwiodą Cię wspomnienia z plątaniną sznurków wbijających się w ciało! Współczesne hamaki ogrodowe, nawet te tkane, nie mają nic wspólnego z tą niewygodną, a nawet niebezpieczną konstrukcją. Ojczyzną hamaka są  prawdopodobnie Wyspy Kanaryjskie i to stamtąd idee wiszących łóżek przywieźli do Europy hiszpańscy żeglarze. A współcześnie, jaki hamak wybrać do ogrodu?

Hamak pleciony czy materiałowy

Współcześnie hamaki dostępne są w niezliczonych kolorach i modelach. Większość wykonana jest z tekstyliów, ale można również znaleźć takie, gdzie część do leżenia zrobiona jest z tworzyw sztucznych a nawet z drewna. Ogólnie hamaki ogrodowe dzielą się jednak na:

  • plecione
  • materiałowe

Wspominaliśmy już o wrzynającej się w ciało plecionce. Rzeczywiście, takie hamaki wciąż są do kupienia, ale znacznie bardziej godne polecenia są tkane hamaki meksykańskie. W przeciwieństwie do tych klasycznych, zwykle białych i zrobionych z grubej liny, te są misterną, wygodną konstrukcją. Robi się je z wielu cienkich, wolnych od węzłów nici bawełnianych tkanych tak, że tworzą one siatkę.

Oba rodzaje hamaków tkanych nadają się w tropiki, bowiem sploty przepuszczają powietrze. Niemniej ten meksykański jest wygodniejszy, elastyczniejszy i dużo lepiej dostosowuje się do ciała. Do tego supły nigdzie nie uwierają, a ciasny splot jest bardzo stabilny. Dla ludzi uzależnionych od smartfonów hamaki z siatki mają jednak podstawową wadę: nie można położyć obok siebie telefonu (ani kluczy czy innych drobiazgów)- one po prostu spadną na ziemię.

Hamak z tkaniny ma część do leżenia wykonaną z grubego materiału. To szczególnie ważne w chłodniejszym klimacie. Grubsza i nieprzepuszczalna warstwa zapewnia lepszą izolację termiczną i, dzięki solidności, większy komfort leżenia. Hamak materiałowy ma też wady: nie dostosowuje się, jak tkany, tak dokładnie do ciała. Nie jest również aż tak odporny na warunki atmosferyczne i dłużej schnie.

Rynek hamaków na tyle się rozwija, że wynaleziono już nawet materiały specjalnie do hamaków. Syntetyczne tkaniny są specjalnie wytrzymałe, odporne na działanie światła i pleśń, można je prać i szybko wysychają. O takie hamaki nie trzeba specjalnie dbać i można je zostawić na dworze na całe lato.

Hamak z drążkiem czy bez?

W hamakach z poprzeczkami część do leżenia przymocowana jest z obu stron do drążków rozporowych. Ich zadaniem jest utrzymanie prostej powierzchni i zapobieganie zwijaniu się całej konstrukcji. Hamak ogrodowy z drążkami na przykład lepiej nadaje się do opalania. Wadą drążków jest to, że całość robi się niestabilna i z takiego hamaka łatwiej spaść. Receptą na to jest leżenie nieco po przekątnej. Poza tym takiego hamaka nie można uprać w pralce i trzeba go czyścić ręcznie. Z tych dwóch powodów: niestabilności i trudności w praniu niespecjalnie nadaje się dla dzieci.

Gdzie powiesić hamak?

Do zawieszenia hamaka potrzeba zwykle dwóch punktów (gdyż są również takie wyposażone w stelaż albo tak zwane fotele hamakowe), na przykład drzew czy belek sufitowych. Jeśli chcesz przymocować hamak z jednej strony do ściany, najlepiej użyć specjalnych ściennych uchwytów, zalecanych przez producenta hamaków. To daje gwarancję, że wytrzymają duże obciążenia i siły rozpychające, generowane podczas korzystania z hamaka. Poza tym zwykle są fabrycznie wyposażone w karabińczyki, co ułatwia montaż. W przypadku dysponowania tylko jednym punktem zaczepienia, pomysłowi producenci stworzyli stojak w kształcie odwróconej litery “V”, mocowany do podłoża podobnie jak namiot: linkami i śledziami.

A co, jeśli brak nawet jednego punktu zaczepienia? Wówczas można doposażyć hamak w stojak w kształcie litery “U” i powiesić go między jej ramionami. Konstrukcja taka bywa drewniana lub metalowa.

Oba stojaki można, będąc średnio uzdolnionym majsterkowiczem, zbudować samemu z drewna.

To nie koniec udogodnień istniejących na rynku. Może się bowiem zdarzyć, że odległość między dwoma drzewami będzie zbyt duża. Wymyślono zatem przedłużki: regulowane linki lub łańcuchy. A gdy chcemy się łagodnie pokołysać, między hamakiem a punktem zaczepienia wstawić można specjalnie zaprojektowaną stalową sprężynę.

Jeśli z hamaka będą korzystać dzieci, warto go umieścić w bezpiecznym miejscu: takim, żeby ewentualny upadek skończył się miękkim lądowaniem. A gdy to niemożliwe, ułożyć pod spodem materac czy coś podobnego.

Jak zawiesić hamak?

Zasadniczo hamak wiesza się na wysokości odpowiadającej połowie odległości między punktami zawieszenia. Brzmi skomplikowanie (wymyślono na to nawet wzór matematyczny!), ale i tak chodzi o to, by w nim wygodnie leżeć. A do tego hamak musi dość mocno się ugiąć, nie na tyle jednak, by dotykać podłoża. Według producentów hamaki z poprzeczkami powinny zwisać mniej niż te bez poprzeczek.

Wysokość zawieszenia zależy także od tego, kto będzie z niego korzystał. Chodzi nie tylko o dzieci, ale także o wagę użytkowników.

Hamak to coś, co niezależnie od miejsca zamontowania przenosi w inny, wakacyjny wymiar. Pora zamienić skojarzenia z niewygodnymi sznurkami na prawdziwy relaks i skorzystać z bogactwa wyboru hamaka dla siebie. Czas na sjestę.

 

1 komentarz
  1. Jackowski

    Hamak to świetna sprawa. Mamy w naszym przydomowym ogrodzie i i użytkujemy w okresie letnio-wiosennym cały czas. Hamak to znakomity relaks po pracy

Odpowiedz na ten artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarsko Turystyczny od 2004 roku.

Przejdź do paska narzędzi