Homing – Powrót ryb do miejsc z młodości, czyli jak działa rybi gps

Homing – czyli powrót na miejsce narodzin dorosłych osobników, to niezwykle ciekawe i fascynujące zjawisko, które pozwala odkryć nam tajemniczy świat ryb i innych zwierząt. Zjawisko to występuje przede wszystkim wśród ryb łososiowatych, charakteryzujących się ciekawymi i rzadko spotykanymi zachowaniami.  Przypuszcza się, że zapamiętują one rodzime strony bądź przyciąga je zapach młodszego pokolenia, wychowującego się w wodach. Łososie potrafią pokonywać wielkie odległości.

homing1

Powrót ryb do domu

Największym podgatunkiem łososi pacyficznych są Czawycze, które spotykano na odległościach sięgających 1000 km od tarliska. Mają one wyostrzony zmysł węchu, który jest przydatny, lecz nie na tak wielkich odległościach. Badacze z Nowej Zelandii podjęli pracę nad tym zagadnieniem, co potwierdziło tezę, że łososie posiadają magnetyczny zmysł kierujące ich w określone miejsce. Te same przypuszczenia mogą sprawdzić się u innych gatunków, które podejmują dalekie wyprawy, tj. wieloryby, ptaki. Zjawisko pola magnetycznego występujące na Ziemi pozwala im określić lokalizację i wybrać prawidłową trasę dalszej wędrówki.

GPS ryb – jak działa?

Można to porównać do nawigacji na statkach. Dokładne zagłębienie się w temacie pozwoliło na odkrycie i zbadanie narządów zmysłu i drogi nerwowej prowadzącej do mózgu od komórek wrażliwych u pstrąga tęczowego. Ośrodek pola magnetycznego w mózgu kieruje swoje sygnały do komórek, które znajdują się w nozdrzach. Ukryte pod błoną, która je wypełnia, wyszukują wrażliwe na pole magnetyczne komórki.  Zawierają śladowe ilości kryształu magnetytu z atomami żelaza, dzięki którym zdolne są do orientacji na pole magnetyczne. Zbudowane są również z cienkich włókien nerwowych, które je otaczają.

P5020009

Pole magnetyczne ryb

Są one odpowiedzialne za przesyłanie wiadomości o polu magnetycznym do mózgu badaniach wykorzystano wiele technik oraz niezwykle skomplikowanych eksperymentów, które pozwoliły osiągnąć niezwykle ciekawe spostrzeżenia w tej dziedzinie. Jedną z głównych przeszkód, jakie napotkano podczas badań, było znalezienie komórek wrażliwych na pole magnetyczne.

Przyczyną tego zjawiska jest fakt, że pole magnetyczne może przenikać bez utrudnień przez ciało bez dodatkowych struktur.  Badania udzieliły jednak odpowiedzi na część pytań, wiele z nich pozostaje dalej zagadką. Są podstawą do dalszych działań, odkrywających tajemnice wędrówek zwierząt. Tajemnica pozostaje również jak mózg pstrąga transponuje informacje o polu magnetycznym oraz czy korzysta ze zmysłu magnetycznego razem z węchem czy też osobno do przemieszczania się.

 

Źródło zdjęcia: flickr.com

Odpowiedz na ten artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarsko Turystyczny od 2004 roku.

Przejdź do paska narzędzi