Jak być ekologicznym i czy w ogóle warto?

Jak być ekologicznym

Dyskusja na temat tego jak być ekologicznym, nie może się odbyć bez określenia co to tak naprawdę znaczy. Mówiąc językiem naukowym, ekologiczny to mający związek z naturą i zwierzętami, wyprodukowany z naturalnych składników bądź związany z ochroną środowiska.

Wszystkie te definicje są prawdziwe, w żaden sposób nie przybliżają jednak przeciętnego obywatela do refleksji nad tym, jak można zmienić swoją interakcję z otoczeniem, aby oddziaływać na nie w jak najmniej inwazyjny sposób.

Podczas gdy rządy państw grzmią na alarm, a interaktywny zegar odlicza czas, który pozostał ludzkości do nadciągającej katastrofy klimatycznej, wielu z nas nie ma pojęcia co realnie można zrobić, aby zaprzestać destrukcji środowiska, która postępuje wielkimi krokami.

Po części, nie ma się co temu dziwić – jak możemy być ekologiczni, podczas gdy wielkie firmy, kopalnie czy przedsiębiorstwa nie robią nic (albo wciąż niewystarczająco) aby przeciwdziałać zanieczyszczeniu środowiska?

Zanim jednak przerzucimy odpowiedzialność ekologiczną na innych, warto sobie uświadomić, że wszystkie nawet z pozoru błahe gesty mają znaczenie, a dzięki kilku prostym działaniom, nasze relacje z planetą mogą ulec poprawie.

ekologia

Oszczędzaj wodę

Niby oczywiste, a jednak ciągle o tym zapominamy. Wydaje się, że skoro woda płynie z kranu “na zawołanie”, to jej zasoby są nieograniczone i można będzie ją pozyskać w prosty sposób. Nic bardziej mylnego – nie dość, że w wielu częściach świata woda jest towarem deficytowym, a wręcz luksusowym, to jest jednocześnie surowcem pierwszej potrzeby i to takim, bez którego ani zwierzęta, ani ludzie nie są w stanie funkcjonować.

Równanie jest bardzo proste; brak wody to poważne zaburzenia ekosystemu. Jak więc zminimalizować użycie wody w gospodarstwach domowych, a tym samym nie uszczuplać jej zasobów?

Wystarczy kilka bardzo prostych działań: zakręcanie wody podczas mycia zębów, branie prysznica zamiast kąpieli czy robienie jednego, dużego brania zamiast kilku mniejszych. Warto też zastanowić się nad zakupem zmywarki, która długofalowo zmniejsza użycie wody w stosunku do mycia ręcznego.

Zastanów się dwa razy, zanim kupisz nowe ubrania

Pomijając aspekt etyczny masowej produkcji tanich ubrań (niska cena w praktyce oznacza niskie koszty produkcji, a te z kolei kiepskie warunki pracy), trzeba zastanowić się nad tym, ile surowców zużywanych jest do produkcji poszczególnych ubrań i czy niska cena nie jest związana z używaniem toksycznych substancji (np. barwników) w procesie produkcji.

Według World Wildlife Fund, wyprodukowanie jednej bawełnianej koszulki pochłania 2700 litrów wody, czyli mniej więcej tyle, ile pije przeciętny człowiek przez 2,5 roku – a mowa tylko o t – shircie, których każdy człowiek ma w szafie kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt. Zamiast wyrzucać, warto przerabiać albo sprzedawać lub wymieniać nielubiane już ubrania – w ten sposób zyskają drugie życie, a Ziemia zyska trochę wody.

ekologiczne produkty do mycia

Zrezygnuj z plastiku

Na tyle, na ile pozwalają Twoje możliwości finansowe i Twój styl życia. Nie trzeba od razu podejmować radykalnych działań i zaprzestać kupowania czegokolwiek, co zawiera chociażby domieszkę plastiku, ale warto zacząć od małych kroczków: wybierać słomki wielorazowe zamiast plastikowych, nie zabierać kilku siatek w sklepie, kupić wielorazowe siateczki na owoce i warzywa zamiast korzystać ze zrywek.

Dobrym pomysłem jest też zakup filtra do wody, który pozwoli na picie tzw. “kranówki” i ograniczy ilość kupowanych butelek wody, które niestety bardzo często wciąż są plastikowe.

Nie rób zapasów

Jeśli zaliczasz się do osób, które przed długimi weekendami robią zakupy, którymi można wyżywić dziesięcioosobową rodzinę przez tydzień, najwyższy czas porzucić ten nawyk. Polacy znajdują się w czołówce narodów, które marnują najwięcej jedzenia, a to, podobnie jak woda, stanowi towar deficytowy w wielu krajach.

Zamiast robić ogromne i kompletnie bezmyślne zakupy, warto przed wyjściem do sklepu przejrzeć lodówkę i zastanowić się, czego tak naprawdę potrzeba. Pomocne będzie rozpisanie jadłospisu na nadchodzący tydzień (lub dłuższy czas), co pozwoli uniknąć kupowania wielu niepotrzebnych i szybko psujących się rzeczy.

Warto także znać różnicę, między najlepiej spożyć przed, a należy spożyć przed – to pierwsze w praktyce oznacza, że towar mógł zmienić pewne walory smakowe czy właściwości, ale nadal nadaje się do spożycia. Zanim więc wyrzucisz kaszę przeterminowaną o jeden dzień, obejrzyj i powąchaj – jeśli wszystko wydaje się w porządku, zapewne nadaje się do jedzenia.

Ogranicz jazdę samochodem

“Żyjemy w czasach, w których ludzie stoją w korkach, żeby dostać się do miejsca, gdzie będą biegać” – trudno się z tym nie zgodzić.

Wiadomo, że są sytuacje w których jazda samochodem jest konieczna i że nie wszędzie da się dotrzeć na nogach lub na rowerze, ale, podobnie jak w wypadku wszystkich podejmowanych działań, warto zacząć od małych kroczków.

Tam, gdzie jest możliwy dojazd na rowerze, rolkach czy hulajnodze, warto wybierać właśnie te środki transportu. Jeśli musimy dostać się gdzieś dalej, dobrze jest wybrać autobus zamiast auta.

Oczywistym jest, że auto równa się wygoda i dużo większa swoboda niż autobus, ale warto przynajmniej raz w tygodniu ustanowić sobie dzień bez samochodu.

Odpowiedz na ten artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarsko Turystyczny od 2004 roku.

Przejdź do paska narzędzi