Chociaż to właśnie latem nasze przydomowe trawniki na ogół wyglądają najbardziej atrakcyjnie, jest to również dosyć ciężki dla trawy czas. Trawa w letnim okresie rośnie bardzo intensywnie, zaś letnie upały i susze mogą łatwo ją osłabić. Objawem tego nędzę powstawanie ubytków i szybkie usychanie darni. Zapobiegać takiej sytuacji można poprzez właściwe pielęgnowanie. Dlatego w dzisiejszym artykule podpowiemy, jakie czynności trzeba wykonywać, aby trawnik mógł w idealnej kondycji przetrwać suszę, jak i letnie upały.
Spis treści:
Letnie porządkowanie trawnika
Grabienie trawnika jest istotnym elementem pielęgnacji trawnika przez cały rok, nie tylko jesienią i wiosną. Kluczem będzie w tym przypadku systematyczność, ponieważ usuwając liście i innego rodzaju zanieczyszczenia ułatwimy trawie przyjmowanie wody i oddychanie. Gnijące liście stanowią prostą drogę do rozwijania się chorób grzybowych, które potrafią pozostawić niezbyt estetyczne plamy na naszym trawniku.
Jakiego rodzaju sprzęt będzie najlepszy celem posprzątania trawnika? Przez wiele lat najbardziej popularnym narzędziem były zwykle grabie (ciągle są chętnie wykorzystywane), niemniej jednak obecnie mamy do dyspozycji także kosiarki rozdrabniające liście i dmuchawy. Elektryczne, akumulatorowe i spalinowe, radzą sobie z zalegającymi liśćmi skutecznie i szybko, zaś ich zastosowanie dostarcza dużo większej frajdy, aniżeli mozolne wykonywanie grabienia miejsce w miejsce.
Podlewanie trawy w letnim okresie
Skoro zagraża nam upał i susza, to sposobem na to będzie niewątpliwie właściwie nawodnienie trawnika. Niemniej jednak o zabezpieczeniu trawnika przed skutkami suszy warto pomyśleć jeszcze na etapie jego tworzenia. Wtedy to, przygotowując odpowiednio glebę pod trawę, warto wymieszać ją z jednym spośród dostępnych w sklepach ogrodniczych hydrożeli. Po podlewaniu substancje te odpowiadają za magazynowanie wody i oddawanie jej roślinom, kiedy gleba jest nazbyt wyschnięta. Jeszcze lepsze efekty można uzyskać poprzez dodanie do gleby specjalnych mieszanek, które poza wspomnianym hydrożelem zawierają również dawkę startową nawozu, jak i materiał zapobiegający zbrylaniu się ziemi i poprawiający jej strukturę.
Jeżeli jednak o to nie zadbaliśmy wcześniej, regularne podlewanie trawnika w letnim okresie będzie naszym obowiązkiem. Miejmy jednakże na uwadze, iż codziennego podlewania wymagać będą tylko młode trawniki (czyli w pierwszym roku po ich założeniu), które nie wykształciły jeszcze odpowiedniego systemu korzeniowego. Trawniki starsze należy podlewać latem co ok. 2-3 dni, zatem 2-3 razy w tygodniu. Jeżeli to nie wystarczy, oznacza to, iż trawnik podlewamy za mało obficie i nazbyt krótko.
No właśnie, podlewanie powinno być bardzo obfite. Tylko w taki sposób woda będzie miała szansę wsiąkać do ziemi na głębokość minimum 15 cm, gdzie najintensywniej ukorzeniają się trawy. Jeżeli trawnik nie będzie podlewany odpowiednimi ilościami wody, to większość wilgoci odparuje, nie wsiąkając na odpowiednią głębokość. Zatem nie nawodnimy w rezultacie trawnika, zaś zmarnujemy wodę.
Ukształtowanie gleby pod trawnik
Zmiany fizyczne powierzchni trawnika obejmować będą głównie dwa zabiegi – wertykulację i wałowanie. Wałowanie jest przydatne w chwili, kiedy gleba ulega wypiętrzeniu i należy ją trochę ugnieść. Wadą tego typu rozwiązania będzie wypieranie tlenu z ziemi (tym bardziej, jeśli użyje się zbyt dużej siły), co zaś ma wpływ na pogorszenie jej kondycji. Wertykulacja jest niczym innym, jak pionowym nacinaniem gleby. Zabieg ten ma za zadanie usunąć filc, odmłodzić trawę i dotlenić ją.
Letnie koszenie trawnika
Lipiec i sierpień to czas intensywnego wzrostu trawnika, dlatego latem wymagać on będzie regularnie wykonywanego koszenia. Najlepiej, kiedy trawnik jest koszony 1-2 razy w tygodniu, z przestrzeganiem zasady, żeby nigdy nie skrócić trawy więcej, aniżeli na 1/3 jej wysokości.
W czasie gorącej i suchej pogody nie wolno kosić trawy na długość krótszą, niż 6 cm. Miejmy na uwadze, iż zbyt niski trawnik narażony jest na przesychanie. Zatem nigdy, nawet przed wyjazdem na wakacje, nie warto kosić trawy ,,na zapas”. Po prostu, kiedy wrócimy z urlopu, a trawa będzie już dość wysoka, musimy kosić ją nieco częściej, skracając co ważne stopniowo do odpowiedniej wysokości.
Należy również dbać o naostrzenie i odpowiedni stan noży, ponieważ wysuszona w upalne dni trawa jest dużo bardziej narażona na szarpanie, zaś w takiej formie szybciej usycha. Dlatego też kosiarka powinna być dobrze naostrzona.
Dosiewanie i nawożenie trawnika
Nawożenie trawy powinno być przede wszystkim wykonywane regularnie – najlepiej będzie przeprowadzać taką czynność raz na miesiąc, w okresie od marca do października. W czasie letnich upałów, najistotniejszym składnikiem, który powinniśmy dostarczać roślinom będzie potas, który zwiększa ich odporność na wysuszenie.
Łyse plamy na trawniku są efektem naprzemiennych upałów i opadów deszczu. Trzeba uzupełniać jest na bieżąco, aż do nastania pierwszych jesiennych miesięcy. Dosiewanie trawy nie jest zajęciem czasochłonnym, zaś efekty są widoczne już po około tygodniu. Warto podejść do tego w sposób systematyczny, a trawnik odwdzięczy się nam pięknym wyglądem przez cały rok.