Jak zaprojektować ogród przed domem?

Jak zaprojektować ogród przed domem

Ogrody domowe są dla wielu osób bardzo ważne, często są postrzegane nie tylko, jako miejsce relaksu, ale również jako wizytówka domu.

Istnieje wiele sposobów, aby wywrzeć natychmiastowy efekt i zmaksymalizować przestrzeń na froncie, a wszystko to przy jednoczesnym dodaniu wartości do swojej nieruchomości w trakcie procesu, i bez względu na to, jak mały jest Twój ogródek, dzięki starannemu planowaniu możesz uczynić z niego zarówno piękną, jak i użyteczną przestrzeń.

Zanim Twój dom pojawi się w zasięgu wzroku, odwiedzający zobaczą przede wszystkim ogród, a schludna fasada z pewnością stworzy ciepłe powitanie. Dobrze utrzymany, pełen kwiatów ogród przed domem również wpływa na ogólny wygląd Twojej okolicy.

Najczęściej widzimy ogród

W rzeczywistości przez większą część roku prawdopodobnie będziemy widzieć więcej ogrodu przed domem niż cokolwiek innego. Za każdym razem, gdy idziemy do samochodu lub wychodzimy z domu, bez względu na pogodę, zanurzamy się w tym ogrodzie, więc dlaczego nie poświęcić mu uwagi, na jaką zasługuje?

Niezależnie od stylu, obszaru czy tematyki, zawsze dobrze jest mieć w domu zieloną przestrzeń, która pozwala pozostać w kontakcie z naturą. Jeśli jesteś zainteresowany  projektowaniem ogrodu przed domem, ale nie wiesz od czego zacząć, przygotowaliśmy przewodnik, który pomoże Ci krok po kroku.

1. Dobrze zdefiniuj przestrzeń

Zanim zaczniesz, zmierz i określ miejsce oraz rozkład przestrzeni dostępnej w ogrodzie przed domem. Jeśli nie znasz długości i szerokości terenu, nie będziesz w stanie zdecydować się na najlepszy projekt swojego ogrodu. Na przykład w tym domu zamiast wysokich roślin zasłaniających widok i światło wpadające przez okno, krótsze krzewy i trawnik sprawdzają się dobrze.

2. Wybierz idealną liczbę roślin

Drugim krokiem jest określenie właściwej liczby roślin dla danego obszaru. Chcesz, żeby nie wyglądało na zatłoczone ani nagie. Zdefiniuj układ roślin na podstawie wymiarów przestrzeni i nie zapomnij wziąć pod uwagę wysokości i szerokości roślin, gdy będą w pełni rozwinięte.

3. Wyznacz miejsce dla każdej rośliny

Po sporządzeniu listy roślin, które nadają się do Twojego ogrodu, zauważysz, że każda z nich ma inne cechy – niektóre są wysokie i szczupłe, inne gęste. Pomoże Ci to stworzyć idealny układ, w którym każdy typ rośliny ma przydzieloną przestrzeń, w której może się rozwijać.

4. Rozpocznij kompozycję

Ułóż rośliny tak, jak zaplanowałeś w poprzednim kroku. Robiąc to, wprowadzaj zmiany tam, gdzie jest to wymagane, aby ogólny efekt był oszałamiający. W końcu tworzysz ogród, który podkreśli fasadę Twojego domu.

5. Baw się kolorem

Dodanie roślin i krzewów o różnych kolorach pomaga stworzyć piękny kontrast, który upiększa  ogród. Niezależnie od tego, czy wybierzesz rośliny kwitnące, czy różne odcienie zieleni lub pstrych liści, zmieszaj kolory, aby uzyskać lepszy efekt.

6. Zastanów się, ile gruntu pozostawić nagie

Nie zapomnij zostawić miejsca na dostęp do głównych drzwi lub poruszanie się. Nie chcesz, aby ludzie po niej zepsuli zieleń. Umieść płyty chodnikowe lub zdefiniowane ścieżki, które są lepiej wyposażone, aby poradzić sobie z chodnikami.

7. Czy będą meble?

Jeśli tworzysz ogród do relaksu, powinieneś mieć siedzenia, na których możesz cieszyć się spokojem i zielenią. Zdecyduj, gdzie je umieścisz i zdobądź meble, które przetrwają ciągłą ekspozycję na naturalne elementy.

8. Uwzględnij światło słoneczne i cień

Niektóre rośliny kochają słońce, inne lepiej radzą sobie w cieniu. Opierając się na cechach rośliny, umieść je w idealnym miejscu, w którym będą miały odpowiednią ilość słońca lub cienia.

9. Rozważ konserwację

Sekretem utrzymania idealnego wyglądu ogrodu jest dbanie o rośliny przez cały czas. Na przykład obramowanie kwiatu jest piękną cechą, ale może wyglądać niechlujnie, jeśli zarośnie. Nie zapomnij wziąć pod uwagę ilości prac konserwacyjnych, których potrzebuje każda roślina.

10. Dodaj wystrój ogrodu

Możesz poprawić wygląd swojego ogrodu, dodając elementy dekoracyjne – duże lub małe. Od stawu lub fontanny po oświetlenie – udekoruj przestrzeń, aby wyglądała ładnie.

11. Piękno to coś więcej niż trawa

Niewątpliwie trawa dodaje bujności ogrodowi, czyniąc go relaksującym. Jednak piękny ogród to coś więcej niż trawnik. Możesz nawet tworzyć projekty z kamykami i kamieniami, aby stworzyć oszałamiającą przestrzeń.

 12. Cały obraz

Oceń wszystkie małe elementy, aby upewnić się, że ogólny wygląd przestrzeni pasuje do tego, co zamierzałeś osiągnąć. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, otrzymasz uroczy ogród przed domem, który sprawi, że Twoi goście zakochają się w Twoim domu od pierwszego spojrzenia.

O czym pamiętać?

Piękny ogród podnosi wartość nieruchomości. Co chciałbyś zobaczyć, gdybyś myślał o zakupie tego domu? To kolejny naprawdę dobry powód, aby unikać czegoś dziwacznego z przodu. Urok krawężnika to wygląd schludny, dobrze utrzymany i zadbany.

Na koniec uważaj na zasady planowania. Są one często charakterystyczne dla ogrodów miejskich i mogą obejmować wszystko, od wysokości ogrodzenia przedniego po kolor domu. Aby dowiedzieć się, co ma zastosowanie w Twojej okolicy, wydział planowania lokalnej rady będzie dobrym miejscem do rozpoczęcia.

Odpowiedz na ten artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarsko Turystyczny od 2004 roku.

Przejdź do paska narzędzi