Jaka pogoda dobra na wędkowanie?

Na ten temat napisano już wiele i mogłoby się wydawać że nic już więcej się nie wymyśli. Temat ten jednak ciągle się przewija wśród wędkarskiej braci i nurtuje pewnie wielu z Was. Wielu wędkarzy ma swoje zdanie na ten temat, które zostało wypracowane bogatą, wieloletnią praktyką – o jakiej porze roku i przy jakich warunkach atmosferycznych można liczyć na dużą rybę. Za pierwszy przykład wezmę sobie wpływ wyżu znad Skandynawii który niesie ze sobą masy suchego powietrza i północno – wschodni wiatr przy którym ryby nie biorą chętnie. Utrzymujący się taki stan pogody przez dłuższy czas powoduje, że ryby stają się senne i mniej ruchliwe co utrudnia ich złowienie.

Jaka pogoda jest dobra na wędkowanie?

jaka-pogoda-na-wedkowanie1

Sytuacja zmienia się, gdy nad Polską jest wyż z południa, a wraz z nim nieco cieplejsze powietrze. Ryby żerują wtedy chętniej, a zwłaszcza w najcieplejszy dzień poprzedzający nadejście chłodnego frontu. Ryby przyjemnie łowi się także podczas deszczu jak i po jego ustaniu. Brzmi świetnie, jednak dobre warunki do połowu ryb nie zawsze są równie dobre dla samych wędkarzy. Tylko najbardziej zagorzałym wędkarzom nie przeszkadza mocny wiatr i lejąca się z nieba woda.

wedkowanie-pogoda2 (1)

Dobowy cykl a połów ryb

Na pewno wielu z Was zauważyło pewną prawidłowość, a w zasadzie jej brak. Podczas podobnych warunków pogodowych ryby nie zawsze biorą w podobny sposób. Odpowiedzią na to pytanie są zmienna zjawiska atmosferyczne. Dobowy cykl dnia i nocy ma wpływ na nasz cykl życia, więc dlaczego u ryb miałoby być inaczej. Ryby bardzo chętnie żerują podczas pełni, gdy noce są jasne a na Ziemię działają silne działania grawitacyjne.wedkowanie-pogoda2 (2)

Kalendarz brań

W tym miejscu odwołuje się do naszego kalendarza brań, który powstał właśnie w oparciu o te informacje. Jak się okazuje to najsłabsze połowy mają miejsce podczas nowiu księżyca, czyli gdy jest widoczny całą noc. Sugerując się wyborem dnia na ryby warto jak to zwykle bywa zasięgnąć opinii starszych, doświadczonych wędkarzy, których wiedza w tym wypadku jest nieoceniona.

Wnioski co do pogody na ryby

Według mnie wnioski na ten temat są następujące:

  • Duże skoki temperatur, nagłe ochłodzenie, lub bardzo szybkie obniżenie ciśnienia wpływają na spadek intensywności żerowania ryb
  • Negatywnym czynnikiem na intensywność żerowania ma także nagła zmiana kierunku wiatru z południowego na północny i z zachodniego na wschodni.
  • Natomiast odwrotne zmiany kierunku wiatru są pozytywne i ryby zaczynają chętniej żerować
  • Złym dniem na ryby będzie sytuacja, gdy wysoka temperatura powietrza utrzymuje się bardzo długo. Obniża to natlenienie wody i zmusza ryby to szukania terenów bardziej natlenionych, uniemożliwiając żerowanie.
  • Po długich gorących dniach nadszedł silny wiatr – wtedy zdecydowanie warto ruszyć na połów
  • Ryba bierze przed i w trakcie burzy. Po jej przejściu brania bardzo często ustają.

 

A jakie Wy macie zdanie na ten temat? Zgadzacie się ze mną czy byście dodali coś od siebie? Czekamy na komentarze.

 

Źródło zdjęcia: flickr.com

Odpowiedz na ten artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarsko Turystyczny od 2004 roku.

Przejdź do paska narzędzi