Jigowanie

Pojęciem często spotykanym na łowiskach jest jigowanie. Dla osób, które nie mają wiele wspólnego z tego typu połowami może to być dość egzotyczna nazwa. Warto się z nią jednak zapoznać, bowiem jigowanie dostarcza sporo radości i jest skuteczną formą połowu drapieżców.jigowanie

 

Co to zatem jest jigowanie?

Zaznaczyć na wstępie należy, że nie ma jednoznacznej, pełnej definicji. Jest to bowiem taki sposób poruszania przynętą, który ma maksymalnie przypominać poruszanie się danego osobnika (pokarmu). Są to ruchy w różne strony, zarówno pionowe jak i poziome, które powinny zaciekawić naszą potencjalną zdobycz.

 

 

W przypadku tego filmiku ruchy przynętą są stosunkowo zbliżone do siebie. Jest ona bowiem przemieszczania jedynie w jednym poziomie – początkowo są to szarpnięcia, później ruchy są bardziej płynne.

Jigując warto jednak urozmaicić drogę poruszania się przynęty. Do zwykłego przeciągania jej po dnie warto dołączyć jej poderwanie, opadnięcie, ruchy na boki. Generalnie metoda ta pozbawiona jest sztywnych reguł i schematów – często im większe zróżnicowanie, tym wyższa skuteczność.

Nie da się ukryć, że jigowanie przychodzi z większą łatwością bardziej doświadczonym wędkarzom spinningowym. Mają oni lepsze wyczucie kija, wiedzą w jaki sposób prowadzić tego typu przynętę. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby i mniej doświadczeni wędkarze próbowali jigować. Zdecydowanie najważniejsze jest tutaj wyczucie zarówno własnego sprzętu jak i łowiska, ryb jakie chcemy łowić.

Dodam jeszcze, że dobrym jigiem może być w zasadzie wszystko. Nie musisz się więc ograniczać do tego, co nazywane jest typowym jigiem. Będąc na łowisku polecam Ci stosować dwa rodzaje przynęt – jedne z nich powinny być w kolorze środowiska/dna łowiska, drugie natomiast powinny zdecydowanie odróżniać się od otaczającego środowiska. Powiem szczerze, że pierwszy typ przynęt sprawdza się w moim przypadku o wiele lepiej, jednak są akweny, w których dominującą rolę odgrywają wyłącznie przynęty drugiego typu.

1 komentarz
  1. Oj tak, to jest to co lubię!! 🙂

Odpowiedz na ten artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarsko Turystyczny od 2004 roku.

Przejdź do paska narzędzi