Kołowrotek – słów kilka

Jedną z podstawowych części składowych większości zestawów wędkarskich jest kołowrotek.
Jest on zbiornikiem żyłki wędkarskiej oraz przy pomocy hamulca zabezpiecza żyłkę przed zerwaniem
w trakcie holowania ryb. Zwinięta w magazynie żyłka pozwala na zarzucenie przynęty na znaczne odległości, niezależnie od długości wędziska. Obecnie mamy do czynienia z ogromnym zróżnicowaniem kołowrotków pod względem budowy.

Mocny i dobry kołowrotek jest inwestycją na wiele lat, która skutkuje bezawaryjnym użytkowaniem, a także pozwala nam cieszyć się komfortowym łowieniem ryb. Obecnie mamy kilka rodzajów kołowrotków, zastosowanie jednych jest ściśle określone, inne natomiast mają uniwersalny charakter. Podstawowy podział dotyczy szpuli, na którą nawinięta jest żyłka. Możemy zatem wyróżnić kołowrotki z ruchomą szpulą oraz kołowrotki o stałej szpuli. kolowrotek-slow-kilka

Oś kołowrotka o szpuli ruchomej jest ustawiona prostopadle do wędziska. Taka konstrukcja jest jednocześnie bardzo prosta i mocna. Najczęściej taki typ kołowrotków stosowany jest w wędkarstwie spławikowym, gruntowym, muchowym, a także morskim. Kołowrotki do połowu morskiego zwane są multiplikatorami, są one bardzo potężne, co pozwala na nawinięcie dużej ilości żyłki bądź plecionki. W  przeciwieństwie do tradycyjnych, multiplikatory montowane są na górze wędki, są również trudniejsze w obsłudze.

Oś kołowrotków ze stałą szpulą ułożona jest natomiast równolegle do wędziska. Tego typu kołowrotki są dosyć powszechne, używane prawie w każdej metodzie wędkarskiej. Inny podział dotyczy hamowania. Hamulec pomaga uniknąć zerwaniu ryby. W trakcie, kiedy ryba mocno walczy, kołowrotek powoli wypuszcza żyłkę. Wyróżniamy kołowrotki z przednim i tylnym hamulcem. Kołowrotki te różnią się między sobą budową.

Pierwszy z nich posiada blokadę z przodu i hamuje bezpośrednio szpulę, drugi z kolei posiada blokadę umiejscowioną z tyłu w mechanizmie, w przekładniach. Zaletą przedniego hamulca jest precyzja i możliwość łatwej regulacji, dolny hamulec jest przede wszystkim niezawodny i łatwy do regulacji podczas holowania ryb (bardziej skuteczny podczas połowu dużych ryb). Niezależnie od wyboru hamowania kołowrotka, można również wybrać sprzęt z zamocowanym tzw. wolnym biegiem. Jest to rozłączenie mechanizmu ze szpulą. Przy uruchomieniu wolnego biegu możliwe jest swobodne rozwijanie żyłki ze szpuli.

Taka funkcja jest szczególnie przydatna podczas połowu dużych ryb jak karp, kiedy podczas brania ryby konieczne jest popuszczanie żyłki. Są również kołowrotki wyposażone w tak zwany hamulec walki, czyli przełącznik eliminujący błyskawicznie tarcie hamulca i ryba wysnuwająca żyłkę natrafia na mniejszy opór. Takie urządzenie jest szczególnie przydatne podczas połowu sandacza, ale również przy holu innych tego typu okazałych ryb. Wbrew pozorom kołowrotki nie składają się wyłącznie z korbki i szpulki na którą nawijamy żyłkę.

kolowrotki

Niektóre modele posiadają bardzo skomplikowane konstrukcje. Świadczyć o tym mogą następujące parametry, jak przełożenie, ilość łożysk, pojemność szpuli, czy masa. Przełożenie to parametr określający jak szybko żyłka będzie nakręcana na szpulkę. Miarę stanowi ilość obrotów szpuli po jednym obrocie korbki. Przykładowo oznaczenie 5:2:1, oznacza że 5,2 razy. Kołowrotki, właściwe pod względem prędkości dobieramy w zależności od rodzaju wędkowania. Metoda gruntowa i spławikowa wymaga zastosowania kołowrotka z przełożeniem poniżej 5.0, jeśli natomiast wybierzemy metodę spinningową, wówczas należy wybrać kołowrotek z przełożeniem 5.0 lub wyższym.

W wędkarstwie matchowym najlepiej wybrać kołowrotki z przełożeniem 6.0, bądź wyższym. Kolejnym parametrem jest ilość łożysk. Jednak nie o ilość tutaj chodzi. Bardziej skomplikowane nie oznacza lepsze. Wartość ta podawana jest zazwyczaj w metrach lub jardach z rozróżnieniem grubości żyłki. Jeden jard to 0,91metra. Na szpulkę nawiniesz około 15-25% mniej plecionki, aniżeli żyłki wędkarskiej. Masa jest również bardzo istotnym kryterium. Przy połowie karpi, kiedy możemy pozwolić sobie na spokojne oparcie wędki, wówczas ciężki kołowrotek nie jest dla nas problemem.

Potrzebna jest natomiast duża szpula, tak aby wyrzuty było możliwie jak największe. Waga takiego kołowrotka może spokojnie przekraczać pół kilograma, zwłaszcza, że metoda łowienia tego wymaga. Inaczej sprawa wygląda podczas połowu metodą spinningową, która wymaga od nas ogromnej pracy wędką. Im lżejszy cały sprzęt tym lepiej. Warto zatem wybrać kołowrotek, którego masa znajduje się w granicach 250-350 gramów. Najcięższe kołowrotki, czyli multiplikatory, wykorzystywane są do połowu ogromnych okazów morskich, toteż masywny sprzęt jest zwyczaje niezbędny.

Wędkowanie może dostarczyć bardzo wiele wrażeń. I wcale nie chodzi w nim o bicie rekordów, lecz o przyjemność obcowania z naturą. Oczywiście, jeśli złowimy większe trofeum, satysfakcja jest proporcjonalnie większa. Na początek należy wybrać jednak wybrać dobry sprzęt, w tym odpowiedni kołowrotek. Jeśli zatem zabieramy się za zakup sprzętu wędkarskiego, musimy zadać sobie kilka pytań, czego właściwie chcemy od wędkarstwa i co ono ma nam ofiarować.

3 Comments
 1. Avatar of Rafał Czarnecki
  Rafał Czarnecki 7 lat ago

  Dużo wiedzy, ale praktycznej nie tak dużo :)

 2. Avatar of Stary Wyga
  Stary Wyga 7 lat ago

  No to fakt, Mogliby podać konkretne modele kołowrotków i je porównać. Może niedługo zrobią taki artykuł, bo czeka mnie właśnie taki zakup.

 3. Avatar of darek-pazdziernik
  darek-pazdziernik 7 lat ago

  Hej, myslę nad wyborem kołowrotka matchowego z przednim hamulcem. Jakie byście mi polecili taki do 150 zł

Comments are closed.

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarsko Turystyczny od 2004 roku.