Korki na sztuczną trawę – jakie buty na orlik?

jakie buty na orlik

Sport to działania, które przede wszystkim mają na celu dostarczanie zadowolenia, satysfakcji, jak również pewnego rodzaju odpoczynku i relaksu. Dzięki aktywności ruchowej możliwe jest również rozwijanie własnych umiejętności i doświadczenia, a przede wszystkim pozytywny wpływ na zdrowie i cały organizm. Jedną z lubianych i najczęściej wykonywanych przez młodych, jak i dorosłych ludzi jest gra w piłkę nożną  Rozgrywki sportowe mogą być wykonywane na różnym poziomie, a także w różnych, przeznaczonych ku temu miejscach. Czy piłka nożna to sport dla wszystkich? Jak przygotować się do gry? Jakie buty na orlik zapewnią dobrą przyczepność do podłoża? Jak wybrać odpowiedni sprzęt sportowy?

Piłka nożna – sport dla wszystkich

Gra w piłkę to aktywność, która tak naprawdę nigdy nie traci na wartości. Kopanie napompowanego balonu było rozrywką naszych dziadków, rodziców, a teraz jest hobby wielu z nas czy naszych potomków. Amatorskie lub profesjonalne podejście do rozgrywek nie wymaga wielkiej wiedzy ani umiejętności, a każdy z uczestników zabawy z biegiem czasu zdobywa coraz nowsze doznania. Nauka trików, podań czy celności sprawia wiele przyjemności. Umiejętności te można w późniejszym czasie wykorzystać w zorganizowanym meczu piłkarskim.

Czy do gry w piłkę nożną wystarczą same dobre chęci? Jak przygotować się do gry w football? Czy korki na sztuczną trawę posiadają cechy charakterystyczne, które pomogą w grze?

Przygotowanie do gry w piłkę nożną

Do kopania piłki nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Podawać i przyjmować okrągły sprzęt sportowy uczymy się już od najmłodszych lat. Każde dziecko posiada potrzebę rozwijania umiejętności dolnych kończyn, ich precyzyjnego używania oraz rozwijania siły mięśniowej. Gra w piłkę jest ciekawa i atrakcyjna, jak również uczy wielu pozytywnych i przydatnych cech.

Rozwijanie wyższych umiejętności piłkarskich to jednak nie tylko chęci i umiejętności. Aby w sposób coraz bardziej profesjonalny podchodzić do tego sportu, warto pozyskać kilka piłkarskich gadżetów, które znacznie ułatwią grę. Wśród akcesoriów, które powinien posiadać każdy futbolista znajdują się:

 • piłka,
 • korki na sztuczną trawę,
 • luźny, sportowy strój – spodenki, koszulka,
 • ochraniacze na piszczele,
 • itp.

Czy rodzaj obuwia wpływa na grę? Jakie buty na orlik wybrać? Czym charakteryzują się korki na sztuczną nawierzchnię?

Jakie buty na orlik – cechy idealnego obuwia

Dobranie odpowiedniego obuwia do gry w piłkę to bardzo ważny aspekt zarówno wpływający na komfort rozgrywki, jak również bezpieczeństwo piłkarza. Wśród znanych typów obuwia piłkarskiego znajdują się modele takie jak:

 • buty AG – przeznaczone głównie na grę na sztucznej trawie. Buty te zapewniają doskonałą przyczepność do podłoża, jak również minimalizują ryzyko pośliźnięć i upadków. Obuwie, które w swojej nazwie posiadają właśnie ten skrót, idealnie nadadzą się na wszelkiego rodzaju orliki i boiska przyszkolne. Ich cechą wyróżniającą jest obecność niewielkich, gęsto osadzonych na spodniej części wypustek – korków. Dzięki temu, sztuczna podłoga z obecnym w niej granulatem nie będzie stanowiła przeszkody dla gracza.
 • buty turfy – korki na sztuczną trawę, których niebywałą zaletą jest możliwość wykorzystania w ciężkich warunkach atmosferycznych. Potoczna nazwa tego rodzaju obuwia to “śniegówki”. Dzięki specjalnie budowie i konstrukcji można używać je zarówno w ciepłe dni, jak i podczas deszczu czy innych zimowych opadów.  Buty te posiadają gumową podeszwę z gęsto osadzonymi, małymi korkami. Zapewniają przyczepność, a także nie pozostawiają grudek pod butem.

Cechy idealnych korków na sztuczną nawierzchnię

Choć często uważa się, że umiejętności piłkarza, jego spryt i warunki uzależnione są jedynie od cech osobowości, to warto jednak pamiętać o tym, iż efekty gry często są także wynikiem sprzętu sportowego. To dzięki prawidłowo dobranym butom sportowiec może bezpiecznie utrzymać się na nawierzchni i wykonywać różnego rodzaju ewolucje. Zatem kupując odpowiednie korki na orlik warto zwrócić uwagę na ich cechy szczególne, którymi są:

 • przyczepność,
 • wygoda użytkowania,
 • trwałość,
 • dostosowanie do stopy,
 • odporność na uszkodzenia i warunki atmosferyczne, itp.

Jakie buty na orlik – wybór odpowiednich korków

Wybór obuwia na sztuczną trawę dla wielu osób może okazać się kłopotliwy i problematyczny. Jednakże zapoznanie się z kilkoma zasadami dotyczącymi gry na orliku, ułatwi zakup odpowiednie sprzętu. Dopasowując idealne akcesoria sportowe należy zwrócić uwagę na:

 • rodzaj nawierzchni – jakość sztucznego podłoża, wielkość boiska, rodzaj trawy.
 • przeznaczenie butów – dobór korków powinien być uzależniony od częstotliwości gry oraz celu w jakim sportowiec je wykorzysta – trening, rozgrywki, mecze, itp.
 • materiał wykonania – skóra, materiał skóro-podobny, oddychająca tkanina – zapewnia paro-przypuszczalność, trwałość oraz wygodę użytkowania.
 • jakość wykonania – dobre wykonanie zapewnia trwałość buta, żywotność oraz bezpieczeństwo podczas gry.
 • kształt i wysokość butów,
 • producent,
 • cena,
 • wiele innych.
2 komentarze
 1. piłkarzyna

  wiele zależy od samego orlika, ponieważ są takie na których jest miękko a są tez z twardą nawierzchnią, trza potestowa

 2. Mareczek, Wola

  Fajnie mieć takie dylematy jak wybór butów na orlika 🙂 heh za moich czasów każdy grał w tym co miał na dziurawym betonie, gdzie każda wywrotka wiązała się ze zdarciem naskórka. Zaciskało się zęby i grało dalej. Pozdrawiam roczniki lat 80 i 90.

Odpowiedz na ten artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarsko Turystyczny od 2004 roku.

Przejdź do paska narzędzi