Kwalifikowany materiał siewny nie tylko dla ryb

materiał siewny

Wysokie plony w dobrej jakości są tym, czego oczekuje chyba każdy rolnik. Niestety stałe podnoszenie jakości produkcji rolnej bez stosowania metod agrotechnicznych jest praktycznie niemożliwe. Metody te nie mogą być jednak wykorzystywane bez ograniczeń.

Stosowanie nawozów sztucznych czy środków ochrony roślin to po pierwsze dodatkowy koszt, który w pewnym momencie może stać się za wysoki. Dodatkowe ograniczenie wynika z presji społecznej i nacisków na ograniczenie sztucznego nawożenia oraz eliminowanie środków ochrony roślin.

Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być postęp biologiczny. Nowe odmiany roślin zazwyczaj są bardziej wydajne oraz odporne na choroby niż odmiany starsze. Dodatkowo koszt kwalifikowanych nasion siewnych jest niższy niż koszty środków ochrony czy nawozów sztucznych.

W jaki sposób powstaje kwalifikowany materiał siewny?

Najważniejszy etapem produkcji kwalifikowanego materiału siewnego jest etap wyboru rośliny – dawcy. Odbywa się on nie w laboratorium, ale na polu. Wybór odpowiedniej partii nasion przeznaczonych na materiał siewny jest bardzo ważny, ponieważ na dalszych etapach jego produkcji nie ma już możliwości poprawy ewentualnych niskich parametrów jakościowych.

W następnym kroku, realizowanym już w laboratorium, ziarna są ponownie selekcjonowane, tak aby z całą pewnością wykluczyć te, które się nie nadają. Istotnym elementem produkcji kwalifikowanego materiału siewnego jest również przygotowanie zaprawy nasiennej.

Zazwyczaj ten etap stanowi tajemnicę handlową producenta materiału siewnego. Niektórzy producenci dodają do niej, np. polimerów. Cały proces przygotowania nasion siewnych nie może się obyć bez etapu czyszczenia. Im lepiej i precyzyjniej jest ono wykonane, tym lepszej jakości kwalifikowany materiał siewny. Kupując kwalifikowany materiał siewny, warto zwrócić uwagę na to, żeby pochodził z akredytowanego laboratorium.

Dlaczego warto stosować kwalifikowany materiał siewny?

Stosowanie kwalifikowanego materiału siewnego ma szereg zalet. Przede wszystkim używając go mamy gwarancję, że stosowane przez nas nasiona są najwyższej jakości, co przełoży się w przyszłości na wielkość i jakość plonu. Wyższa jakość to oczywiście wyższa sprzedaż oraz możliwość uzyskania za swój produkt wyższej ceny.

Profesjonalnie zaprawiony materiał siewny wykazuje wyższą zdrowotność, po pozwala obniżyć koszy ochrony upraw, zarówno przed szkodnikami, jak i chorobami. Kwalifikowany materiał siewny daje również możliwość przeprowadzania siewu w sposób bardzo precyzyjny, dzięki czemu koszt poniesiony na wysiew będzie niższy.

Materiał siewny można produkować samemu. Proces ten wymaga sporo czasu i nakładu pracy i niestety nie zawsze przynosi taki sam efekt jak zastosowanie nasion kwalifikowanych. Wynika to z faktu, że oczyszczenie materiału czy jego zaprawienie bez użycia specjalistycznych maszyn, często nie jest możliwe.

Zapraszamy do zapoznania się z szeroką ofertą kwalifikowanych nasion siewnych dostępnych w naszym sklepie. W razie pytań i wątpliwości służymy pomocą. (Kwalifikowany materiał siewny znajdziesz tutaj: https://polskieziarno.pl)

Odpowiedz na ten artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarsko Turystyczny od 2004 roku.

Przejdź do paska narzędzi