Łowienie przy wrakach statków

Zapraszam do przeczytania ciekawego felietonu, opisu dotyczącego połowu ryb przy wrakach statków. Miejsca takie to siedliska wielu gatunków, o których warto dowiedzieć się czegoś więcej.

Łowienie tego typu jest dość “egzotyczne” i możliwe, że nigdy go nie doświadczysz – nie zmienia to fakt, że warto poznać kilka ciekawostek!

lowienie-przy-wrakach

Zatopione statki bardzo często są siedliskami licznych gatunków ryb. Dlatego budzą one duże zainteresowanie wędkarzy. Wraki statków są chętnie zamieszkiwane przez ryby, gdyż zapewniają im one bezpieczeństwo – izolują od pełnego zagrożeń otoczenia. To właśnie z tego powodu, połowy w okolicy zatopionych statków są wśród wędkarzy bardzo popularne.

Zatopione statki oznaczone są na mapach nawigacyjnych, co pozwala na ich łatwą lokalizację bardziej doświadczonym rybakom. Nie da się jednak ukryć, że aby zlokalizować wrak potrzebny jest bardziej zaawansowany sprzęt, dlatego też na takie połowy warto się wybrać z bardziej doświadczoną osobą, posiadającą odpowiednio wyposażoną łódź, gdyż echosondy, satelity oraz magnetometry będą nam niezbędne. Co ciekawe bardzo dokładne echosondy są w stanie nie tylko określić położenie wraku statku, mogą nam one także pomóc zlokalizować same ryby!

To jakie ryby zamieszkują dany wrak zależy od kilku czynników. Niektóre gatunki preferują wraki, które znajdują się niedaleko brzegu, inne natomiast wraki zanurzone głębiej pod wodą. Dlatego też wybierając zatopiony statek, w okolicy którego chcemy odbyć połowy powinniśmy kierować się tym, jakie ryby zamierzamy złowić.

lowienie-przy-wrakach2

Istnieje kilka technik łowienia ryb zamieszkujących wraki statków. Pierwszą z nich jest łowienie z zakotwiczonej łodzi, drugą natomiast łowienie z łodzi dryfującej. Mówi się, że ta druga metoda przynosi lepsze rezultaty, ale wydaje mi się, że powinniśmy się zapoznać z każdą z nich. Łódź opłaca się zakotwiczyć szczególnie wtedy gdy morze jest wzburzone, ale nie da się ukryć, że w takiej sytuacji prawidłowe zakotwiczenie nie należy do najłatwiejszych.

Sprzęt stosowany do połowu powinien być po pierwsze mało skomplikowany, a po drugie bardzo wytrzymały, gdyż może się zdarzyć na przykład, że będziemy musieli odciągać rybę od ucieczki do jej kryjówki.  W przypadku połowów z łodzi dryfującej zaleca się korzystania z plikerów i piórek, które cały czas zanurza się a następnie trochę podnosi, gdyż w ten sposób sprawiamy, że ryba podąża za przynętą.

 

źródła zdjęć: http://www.flickr.com/photos/christopherbryant/4236408188/  |  http://www.flickr.com/photos/davenjulie/2037169268/

Odpowiedz na ten artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarsko Turystyczny od 2004 roku.

Przejdź do paska narzędzi