Łowienie pstrąga

Ponieważ pstrągi większość pokarmu zdobywają pod powierzchnią wody łowienie na nimfę, które polega na podawaniu rybie imitacji różnego rodzaju larw wydaje się być doskonałym pomysłem na złowienie tych ryb w rzece. Aby metoda ta był skuteczna powinniśmy zaopatrzyć się także w odpowiedni sznur, który pozwoli na odpowiednią prezentację nimfy.lowienie-pstraga

Zaleca się aby był to sznur muchowy, który zaliczany jest do sznurów pływających, ponieważ jest to sznur miękki użyta przez nas nimfa będzie pod powierzchnią wody bardziej przypominała prawdziwego owada, a nie jedynie jego atrapę.  Zapewne większość wędkarzy zdaje sobie sprawę z tego, że łowienie na nimfę wymaga zastosowania przyponów, które będą się charakteryzowały większą długością niż głębokość samego łowiska, a ponadto ich wytrzymałość nie musi być tak duża jak w przypadku połowów w stawach bądź jeziorach, gdyż ryby rzeczne praktycznie zawsze osiągają mniejsze rozmiary.

Aby uczynić nasze połowy jak najbardziej skutecznymi zalecam spróbowanie łowienia na nimfę pod prąd, taka technika pozwoli nam zarówno na aktywne prowadzenie nimfy jaki i na jej swobodny spływ pod powierzchnią wody. W przypadku swobodnego spływu powinniśmy nimfę zarzucić tak, aby z prądem spłynęła ona do miejsca żerowania pstrąga. W przypadku aktywnego prowadzenia przynęty również zarzuca się ją pod prąd i pozwala spłynąć do miejsca żerowania, przy czym, gdy nimfa jest już blisko tego miejsca, odciąga się nimfę energicznym ruchem. Założeniem tej techniki jest próba imitacji ucieczki owada w momencie, gdy napotyka on pstrąga. Taki ruch motywuje rybę do szybkiego polowania.

pstrag-zlapany

Nie zapominajmy, że nie tylko rodzaj sznura, długość przyponów oraz sposób zarzucania przynęty są czynnikami wpływającymi na jakość naszych połowów. Konieczna jest też bardzo dobra znajomość łowiska! Bez tego niezależnie od tego jak dobry i prawidłowo dobrany sprzęt będziemy posiadać osiągnięcie łowieckiego sukcesu może okazać się niemożliwe.

Nie zapominajmy także o właściwym doborze ciężaru przynęty, gdyż konieczne jest aby znajdowała się ona na odpowiedniej głębokości. Ostatnią moją radą jeżeli chodzi o pstrągi jest oczywiście zajęcie odpowiedniej pozycji w rzece – pstrągi należą do ryb nieufnych i płochliwych, dlatego też powinniśmy się dobrze kamuflować, najlepiej w wysokich trawach lub innych nadrzecznych zaroślach.

Życzę udanych połowów!

 

źródło zdjęć:flickr.com/photos/shanejones/2388937473/ | flickr.com/photos/erikmeldrum/2149953798/

Odpowiedz na ten artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarsko Turystyczny od 2004 roku.

Przejdź do paska narzędzi