Kto z nas nie marzył o strzelaniu? Oglądając filmy akcji lub grając w strzelanki komputerowe prędzej czy później trafimy na snajperów strzelających z karabinów precyzyjnych zaopatrzonych w celowniki optyczne, czyli lunety. Dzięki takim przyrządom potrafią skutecznie porazić cel znajdujący się często w bardzo dużej odległości od strzelca.
Skuteczne trafianie w daleki cel nie jest jednak zarezerwowane jedynie dla wojskowych lub policyjnych strzelców wyborowych. Przy odrobinie samozaparcia każdy amator precyzji może poczuć emocje związane z uprawianiem strzelectwa długodystansowego. Aby poczuć sportowe emocje nie trzeba nawet pozwolenia na broń. Istnieje sporo alternatywy, które nie wymagają przejścia przez żmudny proces administracyjny związany z uzyskaniem stosownych uprawnień.
Spis treści:
Jaką lunetę celowniczą wybrać?
Do precyzyjnego strzelania potrzebne będą do tego odpowiednie narzędzia. Dzięki swojemu powiększeniu celowniki optyczne pozwalają skutecznie trafiać w cel, który często jest niewidoczny gołym okiem. Bez tego typu sprzętu praca strzelców wyborowych jest obecnie niemożliwa.
Również myślistwo czy też strzelectwo sportowe to dyscypliny, w których sięga się po specjalistyczne akcesoria. Lunety celownicze doskonale sprawdzą się także podczas strzelania rekreacyjnego, doskonale zwiększając celność wiatrówek lub replik asg.
Najważniejsze aby dobrać celownik o parametrach odpowiadających potrzebom uprawianej przez nas formy strzelectwa. Dobrym miejscem na zakup lunety jest sklep combat.pl, gdzie na kupujących czeka szeroki wybór lunet celowniczych – https://www.combat.pl/optyka/lunety-celownicze.html.
Początki lunet celowniczych
W miarę jak były budowane coraz celniejsze karabiny o gwintowanych lufach zwiększał się zasięg celnego strzału powodowało to, że na dystansach przekraczających 300 m tradycyjne, mechaniczne przyrządy celownicze przestawały wystarczać, ponieważ całkowicie zasłaniały cel.
Celowniki optyczne upowszechniły się na przełomie XIX i XX wieku. Na początku były tworzone przez optyków w małych manufakturach, przez to były bardzo drogie. Jednak wraz z wybuchem pierwszej wojny światowej konieczne stało się uprzemysłowienie produkcji lunet. Strzelec wyborowy uzbrojony w wyselekcjonowany karabin z lunetą mógł skutecznie razić wroga z poza jego zasięgu. Od tej pory jest to obowiązkowe wyposażenie każdej formacji wojskowej i policyjnej na świecie.
Nie tylko dla snajpera
Żeby strzelać precyzyjnie nie potrzeba zakładać munduru. Z celowników optycznych powszechnie korzystają myśliwi, strzelcy sportowi i rekreacyjni. Lunety montuje się na karabinach, strzelbach, wiatrówkach oraz replikach ASG. W specjalistycznych sklepach można przebierać w dziesiątkach modeli. Różnią się one parametrami, przeznaczeniem, jakością wykonania … a zwłaszcza ceną. Na co więc należy zwrócić uwagę aby nie pogubić się pośród licznych ofert?
Pierwszym czynnikiem jest określenie na czym będzie posadowiony celownik. Zupełnie inna luneta będzie potrzebna wielkokalibrowego karabinu wyborowego, wiatrówkę, strzelbę myśliwską czy też replikę asg. Warto dobrze się zastanowić aby wybrany celownik sprawdził się podczas naszego strzelania.
Posiadacze broni palnej wybiorą wytrzymałe modele o dobrych parametrach optycznych i dużym powiększeniu. Tak aby trafiać w cele odległe nawet o pół kilometra i dalej. Myśliwi będą potrzebowali optyki, której parametry pozwolą na uzyskanie dobrej jakości obrazu w trudnych warunkach oświetleniowych. Natomiast posiadacze wiatrówek (zwłaszcza sprężynowych) potrzebują modeli o specyficznym zakresie ostrości, a do tego dobrze znoszących specyficzny odrzut pneumatyków.
Jak zbudowana jest luneta optyczna?
Żeby zrozumieć dlaczego niektóre celowniki optyczne kosztują kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych warto poznać ich budowę. Niezależnie od ceny każdy model składa się z podstawowych komponentów. Z przodu jest obiektyw, który przechodzi w korpus (tubus) zakończony, od strony oka strzelca okularem. Dodatkowo w środkowej części znajdują się bębny korekcyjne, za pomocą których wprowadza się poprawki do punktu trafienia. W bardziej zaawansowanych modelach można regulować powiększenie oraz dostosować obraz do wady wzroku strzelca (za pomocą pokrętła na okularze).
Za uzyskanie przybliżenia odpowiada zespół soczewek tworzących układ optyczny lunety. Aby uzyskać obraz dobrej jakości, bez zniekształceń, muszą być bardzo starannie oszlifowane i dopasowane. Nawet najdrobniejszy błąd może skutkować zniekształceniami lub zamgleniem obrazu. Na jakość wpływa rodzaj szkła z którego wykonano soczewki, precyzja obróbki oraz powłoki którymi je pokryto.
Jaki celownik wybrać?
Oczywiście to zależy od naszych preferencji. Jednak jest kilka uniwersalnych zasad. Lepiej wybrać lunetę zbudowaną z lepszych komponentów niż model oferujący teoretycznie większe powiększenie. Jasny kontrastowy i pozbawiony zniekształceń obraz pozwoli lepiej wycelować pomimo teoretycznie gorszego przybliżenia.
Warto pamiętać o specyfice karabinka lub strzelby, na której będzie posadowiona luneta. Najbardziej wymagające będą celowniki przeznaczona dla broni palnej. Muszą być wytrzymałe, zapewniać obraz dobrej jakości i duże przybliżenie. Jeżeli chcemy strzelać z wiatrówki warto pamiętać o kilku czynnikach. Zakres, w którym chcemy uzyskać ostry obraz jest inny niż w broni palnej. Celownik wiatrówkowy powinien ostrzyć już od 12m. Dodatkowo jego konstrukcja powinna dobrze znosić specyficzny odrzut karabinków sprężynowych.
W przypadku replik asg sprawa może być nieco łatwiejsza. Karabinki nie generują destrukcyjnego odrzutu ani nie strzela się z nich na wielkie odległości. Jednak bawiąc się w airsoft warto pamiętać że rozgrywki bywają bardzo dynamiczne. Dlatego warto wyposażyć się w celowniki o szerokim polu widzenia, z dobrą siatką celowniczą oraz dające jasny i wyraźny obraz.
Na koniec warto pamiętać o doborze odpowiednich akcesoriów do celownika. Kluczowy jest dobry montaż, który pozwoli pewnie przytwierdzić lunetę do broni oraz zapewni jej pozycję w odpowiedniej wysokości nad lufą. Warto również zabezpieczyć delikatne i cenne soczewki odpowiednio dobranymi zakrywkami.
Do czyszczenia przyda się miękka szmatka i specjalny płyn, który wyczyści zabrudzenia nie naruszając powłok. To wszystko wraz dużym wyborem lunet celowniczych dla każdego jest do kupienia w sklepie combat.pl, gdzie można zaopatrzyć się w celowniki do najbardziej wymagających zadań.