Meble ogrodowe z palet – jak zrobić z palet meble ogrodowe?

Jeszcze do niedawna meble wykonane z palet kojarzyły nam się tylko z wyposażeniem ogrodu. Dziś ich popularność stale rośnie, a wraz z nią rośnie również ich zastosowanie. Z przydomowych trawników, trafiły na nasze tarasy, a stamtąd do naszych domów – salonów, kuchni, a nawet sypialni. I nic w tym dziwnego, bo skoro potrafią tak atrakcyjnie ubogacać przestrzeń wokół nas, to dlaczego miałyby nie wkraść się również do wnętrz naszych mieszkań i wnosić w nie zupełnie nowy wymiar wyposażenia, a także zupełnie inne możliwości?

Popularne i modne meble do ogrodu

Mówiąc o meblach ogrodowych z palet, pojawia się pytanie, jak to się dzieje, że wciąż znajdują tylu nowych zwolenników? No cóż, powodów jest kilka. Prym wiedzie tu uniwersalność ich zastosowania, kształt – chciałoby się powiedzieć ponadczasowy oraz nieskończona mnogość pomysłów, które towarzyszą ich aranżacji.

Oczywiście na korzyść przemawia również niska cena materiału potrzebnego do ich wykonania. Koszt jednej palety to zaledwie kilkanaście złotych. Osoby, które cenią w swoim otoczeniu wszystko to, co sprzyja ekologii i ochronie środowiska z pewności dostrzegą kolejny atutu mebli ogrodowych wykonanych z palet. Bez wątpienia zaletą jest także trwałość materiału.

Czy wiesz, że dobrze przygotowana i zaimpregnowana paleta nie tylko odporna jest na mróz, słońce, wilgoć, ale również potrafi wytrzymać nacisk bliski tony? Z całą pewnością dodatkowym plusem jest również dostępność materiału. Europalety (bo to z nich najczęściej robi się meble ogrodowe) bez problemu znajdziesz wokół siebie, a także w popularnych serwisach ogłoszeniowych.

Zatem do pracy. Pora wykonać mebel z palet

Pufa, krzesło, stół… – pomysłów na wykorzystanie drewnianych palet z pewnością nikomu nie zabraknie. Jak w kilku krokach samodzielnie stworzyć praktyczny i nowoczesny mebel? Taki, którego nie będziesz musiał chronić przed niekorzystną aurą, który będzie miał wyjątkowy design który służyć będzie spotkaniom przy grillu i nocnym rozmowom – umilając czas wszystkim domownikom i gościom? To proste, sam się przekonaj.

Narzędzia w dłoń

Czego będziesz potrzebował? To oczywiście zależy, jaki mebel powołasz do życia? Na początek proponujemy kanapę. Do wykonania jednej sztuki będą Ci potrzebne 3 palety, wkręty do drewna (śruby, kątowniki lub płaskowniki), wiertarka i wkrętarka, papier ścierny lub szlifierka i oczywiście impregnat, który będzie służył do ochrony Twojej ręcznie wykonanej kanapy.  A skoro impregnat to przydałby się również pędzel i być może farba, jeśli zechcesz swoim meblom nadać upragniony kolor.

Meble ogrodowe z palet

Pora zaczynać

Na początek musisz skręcić dwie palety, ustawiając je jedna na drugiej. Palety skręcisz za pomocą czterech wkrętów (małych). Jeśli czujesz opór, warto wcześniej nawiercić otwory. Teraz musisz zamocować oparcie swojej kanapy. Tu przydadzą Ci się nieco dłuższe wkręty.

Kolejnym krokiem będzie szlifowanie palet. Do tej czynności posłuży Ci szlifierka, lub zwykły papier ścierny. Wybór metody zależy od tego, czy chcesz znacznie przyspieszyć prace nad meblem ogrodowym. Teraz przyszła pora na impregnat, który pięknie uwidoczni słoje. Pamiętaj, by impregnat dokładnie wymieszać przed użyciem, a miejsce, w którym będziesz go nakładał zabezpieczyć papierem lub folią ochronną.

Jeśli w Twoich płytach pojawią się widoczne pęknięcia i szczeliny z łatwością usuniesz je przy pomocy specjalnej masy szpachlowej do drewna. Dokładnie w taki sam sposób możesz zainstalować oparcie kanapy (wówczas jednak będziesz potrzebował dodatkowych płyt).

Małe detale – wielkie znaczenie

Zanim rozpoczniesz pracę z impregnatem warto pamiętać, by pozbyć się kurzu i pyłu, który powstał podczas szlifowania. Do tego celu można użyć szczotki, a następnie wilgotnej ścierki, która oczyści jeszcze dokładniej powierzchnię płyt. Teraz płyty są już gotowe do malowania.

Pora nałożyć impregnat, w pierwszej kolejności na dużą część powierzchni, a następnie na mniejsze jej fragmenty. Dzięki temu barwa drewna uzyska jednolitą strukturę. Zdarza się, że po wyschnięciu konieczne jest kolejne szlifowanie, tak dzieje się wówczas, gdy część włókien z drewna podnosi się po pierwszym malowaniu.

W takiej sytuacji powtórz czynność, pamiętając o usunięciu po raz kolejny kurzu z płyt. Drugą warstwą impregnatu zakończ pracę. Kiedy mebel wyschnie – gotowe.

Zadbaj o detale

Opcjonalnie możesz również zastosować środek, który zwiększy przyczepność farby, lub zamiast farby użyć bejcy, która podkreśli naturalne wybarwienie drewnianych desek. Oczywiście Twoją kanapę dobrze będzie wyposażyć w kocyk, miękkie poduszki, materac. Kwieciste, kolorowe, puchate… tu już liczy się Twoja inwencja twórcza i styl, który chcesz ogrodowym meblom z palety nadać.

Jeśli chcesz, by Twój mebel był bardziej mobilny możesz doposażyć go także w funkcjonalne metalowe kółka, które ułatwią Ci przesuwanie. Prawda, że fajnie jest nadawać drugie życie przedmiotom, w tym przypadku paletom? Tym bardziej, gdy za zaledwie 100-120 złotych możesz zbudować do swojego ogrodu cały zestaw mebli, który będzie unikatowy, wygodny i dopasowany do Twojej przestrzeni.

To dopiero początek

Po zrobieniu kanapy sam się przekonaj, że oprócz niej przyda się w Twoim ogrodzie kompaktowy stolik kawowy, na którym rozstawisz dobre jedzenie i pyszną kawę dla gości. Jeśli więc już wiesz, jak taki stolik powinien wyglądać – pora przystąpić do realizacji planu.

Cały proces przygotowania przedstawiony został powyżej (budowa kanapy) warto więc do niego na moment powrócić. Tak więc oczyszczone palety postaw jedna na drugiej i przymocuj, tak by do siebie ściśle przylegały. Następnie całość zeszlifuj, zaimpregnuj i pomaluj (opcjonalnie). Dla większej mobilności możesz pomyśleć o zamocowaniu ruchomych kółeczek.

Blat stolika możesz ozdobić szkłem hartowanym, lub inną płytą, która pozwoli Ci utrzymać mebel w czystości. Wszak komu z nas nie zdarzyło się ubrudzić blatu kawą czy czerwonym winem? Warto wiec zadbać o takie detale.

…Bo fantazja jest od tego

Ograniczenia są tylko w nas. Jeśli oprócz kanapy i stolika zapragniesz mieć w swoim ogrodzie również dziecięcy domek, huśtawkę, leżak, a może skrzynki do kwiatów – wszystko jest w zasięgu twoich rąk. Wystarczy pomysł, kilka palet i radość z tworzenia dla siebie i swoich bliskich. Gotowy?

2 komentarze
  1. Mirabelka

    Palety też teraz drogie że chyba lepiej kupić gotowe meble normalnie 😀

    • Sejm

      ale ceny mebli podrożały adekwatnie, więc tak czy siak warto się nad pomysłem mebli z palet pochylić 🙂

Odpowiedz na ten artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarsko Turystyczny od 2004 roku.

Przejdź do paska narzędzi