Metoda na wzdręgę

Gdyby przeprowadzano wśród ryb konkursy piękności, pierwsze miejsce zajęłaby z pewnością wzdręga (Scardinius erythrophthalmus). Nawet piękny okoń nie jest aż tak efektowny jak ta rybka o niebieskozielonym grzbiecie, srebrzystych bokach i czerwonych płetwach. Ze względu na swoje czerwone ubarwienie płetw wzdręga jest znana też jako krasnopiórka. Tęczówkę oka wzdręga ma żółtą lub pomarańczową…

sposob-na-wzdrege

Rzadko osiąga długość ponad 35 cm i wagę ponad 1 kg. Jest bardzo rozpowszechniona w Europie. Lubi wodę czystą, trzyma się raczej w warstwie środkowej, jednak chwyta też przynętę z dna. Często mozna ją „spotkać” wśród roślinności, natomiast w miejscach otwartych, o szybkim prądzie zdarza się rzadko. Odżywia się wodorostami, larwami owadów. Tarło wzdręgi odbywa się pod koniec maja – na początku czerwca. Ryba osiąga dojrzałość w czwartym roku życia, gdy jej długość jest ok. 12-15 cm (15 cm jest to też jej wymiar ochronny).

„Podręcznikowo” wzdręgę można złapać na wędkę ze spławikiem, zarówno z brzegu jak i z łodzi. Żyłkę używa się 0,17-0,2 mm, haczyk Nr 3,5-5. Lista przynęt jest długa: robaki białe i czerwone, larwy owadów, koniki, motyle, chleb, a nawet kawałki ryby. Poszukujemy „okien” w roślinności rzecznej i zarzucamy wędkę tak żeby przynęta znalazła się w środkowej albo dolnej warstwie wody. Gdy jest gorąco, krasnopiórka podchodzi bliżej do powierzchni.

wzdrega

W lecie radzę spróbować złapać krasnopiórkę na sztuczną muche. Od sierpnia, kiedy robi się zimniej, wzdręga woli przebywać bliżej dna i woli przynęty takie jak robaki i owady.

Osobiście wolę wybrać się na wzdręgę gdy jest upalnie, bo jest to pogoda idealna, kiedy ryba jest dobrze widoczna wprost pod powierzchnią wody. W słoneczne upalne dni zdarzało mi się łówić wzdręgi dosłownie od rana do wieczora. Jeżeli nie widzimy krasnopiórki, ale za to widzimy jak porusza się roślinność (zwłaszcza liście lilii wodnych), to możemy być pewni, że to krasnopiórka zywi się larwami owadów przyczepionymi do roślin. Nieraz można zobaczyć wzdręgi „w powietrzu”, kiedy poluje na nie szczupak. Kiedyś drobne wzdręgi były popularne jako „żywiec” dla takich ryb jak szczupak, okoń, sum. Obecnie taki proceder jest uważany za sprzeczny z kodeksem wędkarza-sportowca.

Serdecznie polecam zabrać ze sobą wędkę co najmniej 4 m długości, lekką, z elastycznym końcem. Długą, ponieważ wzdręga jest rybą ostrożną i widzi wędkarza wcale nie gorzej niż on ją. W większości przypadków idealną zyłką jest 0,14 dobrej jakości. Haczyk biorę niewielki: max Nr 12. Spławik min 1,5 cm o wydłużonym kształcie. Można je zrobić nawet samodzielnie ze styropianu. Potrzeby w cieżarku nie ma, chyba że jest silny wiatr, wtedy polecam dołaczyć nawet nie ciężarek, a kawałek ciężarka. Ze względu na dostępność muchy, polecam ją jako podstawową przynętę dla krasnopiórki. Jeżeli chcecie najpierw zabawić się w łapanie koników polnych, to możecie ich użyć jako przynęty.

Jeżeli wzdręga nie wzięła przynętę od razu, trzeba za około półminuty zarzucić ponownie, ponieważ ryba reaguje na trafienie owada do wody. Stanowczo przestrzegam przed „mocnym rzutem” przynętą. Zauważyłem że wzdręga najlepiej reaguje na bardzo lekkie, delikatne podrzucenie owada do wody, imitujące naturalne jego trafienie. Jeżeli głośno wrzucimy przynętę – z zyłką, ciężarkiem, spławikiem – to ryba po prostu nie odbiera tego jak zjawiska naturanego. Często dla wzdręgi stosuję też zanętę: np. kawałki chleba. Ważne, aby nie było go za dużo, bo wtedy ryba zaczyna jeść chleb i przestaje interesować się owadem. Jeżeli widzimy, że krasnopiórka ma większy apetyt na chleb, spróbujmy użyć go jako przynęty. Życzę powodzenia!

 

źródło zdjęć: flickr.com/photos/10693814@N05/2586311611/ | flickr.com/photos/28204715@N07/2969467660/

Odpowiedz na ten artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarsko Turystyczny od 2004 roku.

Przejdź do paska narzędzi