Militaria co to?

militaria co to

Jeśli chcesz pokoju, szykuj się do wojny pisali starożytni Rzymianie. Owo motto nie straciło nic ze swojej aktualności także w dzisiejszych czasach, przyzna to każdy zawodowy żołnierz, który wąchał proch. Wojna bowiem zawsze jest popularna i dzieje się w każdym okresie historycznym, gdyż jest niczym innym jak bardziej energicznym sposobem prowadzenia polityki, a ta nie kończy się nigdy. Jeśli wojujemy to, czy się komuś podoba czy nie, żyjemy w świecie militarnym, a militaria otaczają nas, stając się tak naturalne jak dla cywila modna bejsbolówka czy markowe dżinsy. Ale nie tylko to wiąże się z militariami. Powiązań jest znacznie więcej.

Wszystko jest wojną

Taki jest tytuł książki Marka Budzisza, specjalisty od geopolityki i geostrategii. Według autora każde, nawet te stricte nie wojenne, działania związane z uzyskaniem przewagi, nazwać można działaniami wojennymi więc i militarystycznymi, choć bez jej militarnych aspektów. Militaria bowiem to nie tylko fizyczne atrybuty konfrontacji, ale także stan ducha, powodujący, że jest się gotowym do agresywnych działań, mających stworzyć przewagę. Nie bez powodu mówi się o niektórych ludziach, że są militarystami.

Militaria czysto wojskowe

To chyba najbardziej popularną część świata militariów. Czołgi, bojowe wozy piechoty, samoloty, drony i uzbrojeni żołnierze, to niewątpliwe atrybuty współczesnych militariów. Miliony ludzi na świecie podziwia ten świat uzbrojenia i pasjonuje się jego rozwojem. Militaria przekładają się w nim na prędkości początkowe pocisków, balistykę, siłę Coriolisa czy nowe wzory taktycznego maskowania.

Militaria to także studiowanie i analizowanie konfliktów zbrojnych, poznawanie założeń strategicznych wielkich operacji wojskowych, jakie działy się w historii świata. Ale to także, taktyka i sposoby działania poszczególnych ugrupowań, dużych i mniejszych związków taktycznych.

Militaria w służbie pokoju

Trudno powiedzieć, kiedy to się dokładnie stało, ale militaryzm wojskowy niespodziewanie wszedł w świat pokoju. Pominę tutaj technologię, jaką wymyśliło wojsko, a przejął świat cywilny, bardziej chodzi o zastosowanie wojskowych militariów dla zwykłego zjadacza chleba, w codziennym życiu.

Buty, spodnie, kurtki, a nawet racje żywnościowe, zostały przejęte przez cywilów prosto od ich wojskowych kolegów. Rzeczy te używane są w cywilnym survivalu, w turystyce, myślistwie i wędkarstwie. Noże, plecaki, zasobniki, przyczepki, wszystko to zostało zaadaptowane z militarnego świata współczesnych żołnierzy i w najlepsze służy cywilom. Nawet w świecie mody pojawiają się militarne wzory, a wielu mężczyzn (czasami także kobiet) nosi wygodną odzież w militarnym stylu.

“Zabawa” w militarystę

W wielu sklepach z militariami można kupić pełne sorty mundurowe, wojskowe naszywki i wierne repliki, strzelające plastikowymi kulkami, broni strzeleckiej, krótkiej i długiej (ASG). Wszystko to dla tych, którzy chcą naśladować prawdziwych żołnierzy i spróbować swoich sił w taktycznych potyczkach. Tych, którzy w taki sposób spędzają czas, można dzisiaj liczyć w tysiącach.

Kto w dzieciństwie nie sklejał plastikowych modeli. Lwią częścią z nich stanowią modele sprzętu wojskowego. Dzisiaj wielu z modelarzy, mając odpowiednie środki i narzędzia tworzy przeniesione w odpowiedniej skali, kopie wojskowych maszyn, postarza je i tak kompiluje, że wiele z tych modeli odwzorowanych jest wraz z najbliższym otoczeniem w sposób niemalże doskonały.

Wszyscy ci modelarze studiują plany, zapoznaje się z faktami historycznymi, dotyczącymi danej broni, wszystko to w celu jak najwierniejszego jej odtworzenia. Czy nie są to działania czysto militarne?

Żyć militarnie!

Wielu ludzi i liczba ta z każdym rokiem wzrasta, staje się żyć militarnie. Wyrastające jak grzyby po deszczu, grupy rekonstrukcyjne, bractwa rycerskie (bo militaria to nie tylko czasy nowożytne) oraz ludzie mający dostęp do broni palnej i często korzystający ze strzelnicy, to właśnie ci, którzy urealniają i urzeczywistniają pojęcie militaryzmu i militariów.

Ci, którzy miłują pokój

Jest ich znacznie więcej niż ludzi militarnych. Nie chcą mieć nic wspólnego z bronią ani światem militarnym. Nie zdają sobie jednak sprawy, że militaria i tak ich dopadły. domowe ostrzałki do noży, o odzieży już pisałem, ale są puszki z jedzeniem, popularne konserwy, które po raz pierwszy znalazły zastosowanie w armii napoleońskiej. To także lornetki i chemiczne podgrzewacze do ciała. Tak więc, czy się tego chce, czy nie, nie ma ucieczki od militariów

Podsumowanie

Większości z nas, militaria kojarzą się z rzeczami, jakie można nabyć w sklepach z sortami mundurowymi i sprzętem do survivalu. W rzeczywistości, jest to pojęcie znacznie szersze, obejmujące całość związaną z szeroko rozumianym uzbrojeniem i wojskowym działaniem. Militaria to ta część naszego życia, w której znajduje się wszystko to, co choćby w nieznacznym stopniu związane jest z naszym przeżyciem.

Ale militaria to także nasze nastawienie do świata, nasze poglądy i gotowość do działań w obronie wartości jakie wyznajemy. To takie podejście, które każe nam z bronią w ręku bronić ojczyzny. Dla wielu, militaria to rewers patriotyzmu, awersem jest Bóg, Honor i Ojczyzna

2 komentarze
  1. Mars

    Temat zdecydowanie dla mnie. Znajdą się tu chętni do pogadania o militariach?

  2. Paweł

    Dobre wprowadzenie dla początkujących

Odpowiedz na ten artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarsko Turystyczny od 2004 roku.

Przejdź do paska narzędzi