Oczko wodne w ogrodzie

jak zrobić oczko wodne

Jak zrobić oczko wodne?

Oczko wodne to bardzo ciekawa ozdoba nie tylko parków, ale także przydomowych ogródków. Wbrew powszechnej opinii można je wykonać bardzo szybko i tanio nawet w ogródkach, które nie są zbyt duże. Dobrze przygotowane i wykonane oczko wodne nie tylko wpływa na atrakcyjność okolicy, ale także pozwala poczuć się jak nad jeziorem i odpocząć przy szumiącej wodzie. Warto wiedzieć jak zrobić oczko wodne i o czym pamiętać.

Plan i przygotowanie oczka wodnego

Decydując się na posiadanie oczka wodnego w pierwszej kolejności trzeba wykonać odpowiedni plan i dobrze się przygotować do tej inicjatywy. Aby ostateczny efekt był atrakcyjny trzeba wszelkie elementy odpowiednio rozplanować. W pierwszej kolejności należy określić miejsce, w którym będzie się znajdowało oczko wodne, a także wskazać jaka powinna być jego wielkość. Warto zaznaczyć, że zbiornik wodny może mieć najróżniejsze kształty. Nie musi to być tylko owal czy okrąg. Wiele zależy od możliwości terenu. Trzeba zadbać o to, aby oczko wodne podkreślało stylistykę ogrodu, pasowało do ogólnego stylu i nie sprawiało trudności w trakcie przemieszczania się po terenie przydomowym. Zbyt duże oczko w małym ogrodzie może nie wyglądać zbyt atrakcyjnie.

Po zdecydowaniu się na dokładny rozmiar oraz kształt trzeba poświęcić trochę czasu na określenie lokalizacji. Jak wspomniano wcześniej oczko nie może znajdować się w miejscu utrudniającym swobodne przemieszczanie się. Ponadto zbiornik wodny nie powinien się znajdować w pobliżu drzew i krzewów liściastych. Spadające liście mogą się gromadzić w wodzie, co będzie wymagało regularnego sprzątania. Dość kłopotliwe jest także zbyt duże nasłonecznienie. Niektóre ryby i rośliny wodne źle wpływają na zbyt duże słońce. Ponadto zbyt intensywne nasłonecznienie wpływa też na namnażanie się glonów.

Kiedy wszystko jest dokładnie określone warto także przemyśleć wszelkie dodatki takie jak rośliny, które się zasadzi, ozdobne elementy jak np. brzeg wykonany z kamieni, mostek itd. Wszystko to ma duże znaczenie i wpływa na efekt końcowy. Warto więc przemyśleć te kwestie już na samym początku!

oczko wodne

Budowa oczka wodnego

Budowa oczka wodnego odbywa się w kilku krokach. W pierwszej kolejności konieczne jest wyznaczenie granic wykopu. W lokalizacji, która została wcześniej określona warto np. za pomocą sznurka czy farby w sprayu dokładnie wyznaczyć granice zbiornika. Na tym etapie trzeba też oddzielnie wyznaczyć poszczególne sfery głębokości. Dzięki temu można bardzo precyzyjnie przygotować wykop.

Kolejny krok to wykonanie wykopu. Należy zacząć od brzegu i kierować się coraz bardziej do środka biorąc pod uwagę zmieniającą się głębokość. Wszystko trzeba wykonać bardzo precyzyjnie. Na tym etapie konieczne jest także usunięcie wszelkich elementów, które zanieczyszczają glebę jak np. kamienie, gałęzie czy korzenie roślin.

Kiedy wykop jest już gotowy można przystąpić do przygotowania dna. W tym celu trzeba usypać odpowiednią warstwę piasku np. około 10 centymetrów, pamiętając o różnicach w głębokości. Dobrze ubity piasek będzie zabezpieczeniem. Jeżeli oczko wodne ma skomplikowane kształty można użyć włókniny zamiast piasku. Kiedy jest to już gotowe za pomocą foli należy wyłożyć całe dno wykopu. Trzeba jednak podkreślić, że folia powinna być dobra jakościowo i odpowiednio gruba. Im grubsza folia tym żywotność zbiornika będzie dłuższa. Przy brzegach wykopu trzeba pamiętać o zachowaniu mniej więcej 20 cm zakładki.

Obsypanie dna kamieniami i wzmocnienie brzegu

Kolejnym etapem prac jest wysypanie dna kamieniami i wzmocnienie linii brzegowej. Aby to wykonać potrzebne będą większe kamienie, które dobrze spełnią swoje zadanie. Należy ułożyć je bardzo blisko siebie na zewnętrznym obrysie oczka, aby zamaskować wystającą folię. Obok można też wysypać żwir i drobne kamienie, aby uzupełnić całość. Dzięki temu całość będzie się dobrze komponowała z otoczeniem.

Ostatnim krokiem, o którym trzeba pamiętać wykonując oczko wodne, jest umieszczenie wewnątrz wybranych roślin. Niektóre z nich należy “posadzić” pod żwirem na dnie zbiornika, inne kładzie się na tafli wody. Dobrze dobrane gatunku sprawią, że całość będzie się prezentowała bardzo efektownie. Najbardziej popularne gatunku to np.:

  • pałki – można dzięki nim w ciekawy sposób podkreślić linię brzegową,
  • krwawnice – świetnie się sprawdzają w bardziej nasłonecznionych brzegach wód,
  • kosaćce – są niezwykle eleganckie i atrakcyjne wizualnie, świetnie prezentują się przy większych zbiornikach wodnych,
  • lilie wodne – unoszą się na powierzchni wody dzięki czemu prezentują się niezwykle atrakcyjnie.

Dodatkowe informacje do budowy oczka wodnego

Oczko wodne można także wybudować wykorzystując inne metody jak np. wybetonowanie. Ponadto, aby móc cieszyć się zadbanym i efektownym zbiornikiem wodnym, bardzo ważne jest zastosowanie wybranego sposobu oczyszczania wody. W sklepach ogrodniczych dostępne są różne filtry, dzięki którym nie rozwijają się glony. Dla lepszego efektu można też zdecydować się na małe fontanny lub wykonanie wodospadów na kamieniach. Dobrze wykonane i wykończone oczko wodne może sprawić, że każdy ogród zyska nowe życie!

1 komentarz
  1. faken

    Napiszcie cos o tym jak zabezpeczyć oczko na jesień i zimę

Odpowiedz na ten artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarsko Turystyczny od 2004 roku.

Przejdź do paska narzędzi