Połów na ziemniaka

Jedną z popularnych przynęt wędkarskich są właśnie te popularne warzywa. Co więcej ziemniaki są atrakcyjne tylko dla większych ryb, także jeżeli planujemy właśnie takie złowić powinniśmy się poważnie zastanowić nad skorzystaniem z przynęty ziemniaczanej.

Najlepiej na ziemniaki reagują nie tylko karpie, ale również leszcze, liny oraz klenie. Jednak ziemniak nie powinien być byle jaki!polow-na-ziemniaka

Najbardziej skuteczne są ziemniaki młode, o niezbyt dużych gabarytach – optymalna będzie wielkość piłki golfowej. Ziemniaki takie należy ugotować w skórkach, jednak powinniśmy pilnować, aby nie były one rozgotowane, bo przecież muszą trzymać się na haczyku.

Po ugotowaniu ziemniaki powinniśmy obrać. Istnieje również wiele innych sposobów przygotowywania przynęty z ziemniaka. Można ją zrobić na przykład z puree ziemniaczanego, co ciekawe w niektórych środowiskach sprawdzają się także frytki! Dlatego czasem warto jest poeksperymentować jeżeli chodzi o ziemniaczane przynęty, gdyż nigdy nie wiemy co będzie odpowiadało rybom w danym środowisku.

Co więcej, aby nasze połowy były udane, warto jest najpierw przyzwyczaić trochę ryby do obecności ziemniaka w ich środowisku jako pokarmu poprzez wrzucenie na przykład kilku gniecionych ziemniaków tam, gdzie one żerują. Co ciekawe ryby reagują na przynęty ziemniaczane jedynie przez krótki czas – jak widać nie są one takie głupie jak nam się wydaje. Dlatego połowy na ziemniaka są najlepsze w pierwszym dniu, w którym stosujemy tę przynętę, następnie ryby się do niej przyzwyczajają i przestają na nią reagować.

Chociaż jak już wspomniałem ryby do głupich nie należą, również wędkarze wymyślili kilka sposobów na uśpienie ich czujności. Polegają one na zmienia barwy przynęty ziemniaczanej, a także jej zapachu.

Połowy na ziemniaka najlepiej przeprowadzać przy użyciu gruntówki, ponieważ ziemniak jako przynęta do najlżejszych nie należy. Ze względu na ciężar ziemniaka przynętę z niego wykonaną łatwo nam będzie zarzucać, niestety ma to również swoje wady – może się zdarzyć, że wpadnie ona głęboko w muliste dno, a wtedy sukcesu w połowach raczej nie odniesiemy. W związku z tym lepiej jest zabrać ze sobą duże ilości ziemniaków, bo ich straty podczas wędkowania mogą być całkiem spore.

Odpowiedz na ten artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarsko Turystyczny od 2004 roku.

Przejdź do paska narzędzi