Polski survival

polski survival

Survival, inaczej sztuka przetrwania w ekstremalnych warunkach jest coraz bardziej popularna w Polsce. Niestety nadal nie ma wielu organizacji, które zajmują się tylko i wyłącznie sztuką przetrwania. Najczęściej osoby, które zajmują się survivalem organizują się w nieduże grupy znajomych i wspólnie urządzając sobie ekstremalne wyprawy. Polska nie przekroczyła jeszcze pewnych barier poglądowych i społecznościowych, i niestety nadal jesteśmy stosunkowo zamkniętym społeczeństwem.

Rodzaje survivalu

Survival nie jest zabawą. Wymaga odpowiedniego przygotowania oraz dużej wiedzy i umiejętności. Warto również mieć świadomość, że nie ma jednego rodzaju survivalu. Występuje w wielu odmianach, odpowiednio dostosowanych do potrzeb danej osoby. Przeważnie wyróżnia się trzy rodzaje sztuki przetrwania: militarny, zielony oraz miejski.

  • survival militarny – głównym celem jest zdobycie umiejętności, które pomogą nam zachować sprawność, aby wykonać zlecone zadanie.
  • survival zielony – głównym celem jest nabycie umiejętności, które pozwolą nam przeżyć w warunkach z dala od cywilizacji. Ten rodzaj survivalu charakteryzuje się dużym powiązaniem z naturą. Jest dość silnie nastawiony na występowanie w formie rekreacyjnej.
  • survival miejski – głównym celem jest samowystarczalne funkcjonowanie w warunkach miejskich. Ten rodzaj survivalu jest mocno nastawiony na doświadczanie własnych możliwości.

Survivalovy niezbędnik

Zanim przejdę do opisu polskiego survivalu, dodam kilka słów o przygotowaniu do survivalowej wyprawy. Każda podróż wymaga odpowiedniego zorganizowania, a wyprawa survivalowa wymaga przede wszystkim przyszykowania jak najmniejszej ilości rzeczy i sprzętu, bez zbędnych przedmiotów. Każdy survivalowy zestaw powinien zawierać: plecak, namiot, śpiwór, kurtkę przeciwdeszczową, kompas, linę, termos,kubek, naczynia turystyczne, krzesiwo, apteczkę pierwszej pomocy. Są to oczywiście podstawy podstaw. Każdy survivalowiec w zależności od stopnia zaawansowania sztuki przetrwania sam decyduje o tym, co jest mu potrzebne.

survival

Sztuka przetrwania w polskich realiach

Aktualnie, w Polsce najpopularniejszy wydaje się być survival militarny. W ostatnim czasie powstało sporo organizacji paramilitarnych, które uprawiają polski survival.

Związek Strzelecki “Strzelec”

Przewodnią grupą, która zajmuje się tego typu survivalem jest Związek Strzelecki “Strzelec” (Organizacja Społeczno-Wychowawcza). Zrzeszenie powstało w 1991 roku, po licznych przemianach w 1989 roku. Organizacja przyjęła taką samą nazwę, jaką miał związek, utworzony jeszcze przed wojną, których Komendantem Głównym był Józef Piłsudski. Jest też zarazem jego bezpośrednią kontynuacją. Głównym celem stowarzyszenia jest szkolenie wojskowe nastawione na ćwiczenia fizyczne. Organizacja “Strzelec” organizuje obozy przetrwania dla osób, które chcą się nauczyć metod survivalu, otwartej walki wręcz oraz działań antyterrorystycznych. Do zrzeszenia może przyłączyć się każdy. Warunkiem jest ukończenie 16 roku życia.

Harcerstwo

Innymi dużymi organizacjami, które mają styczność z survivalem są harcerstwa. W Polsce działają dwa duże zrzeszenia: Związek Harcerstwa Polskiego oraz Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. Poza tym, w większych polskich miastach zawsze można znaleźć drużyny harcerskie, które są pozytywnie nastawione na przyjmowanie nowych ochotników. Każdy harcerz posiada wiedzę na temat sztuki przetrwania, dlatego jeżeli ktoś nie ma osób, z którymi może udać się na wyprawę, warto poszukać wokół swojego otoczenia grup harcerzy. Drużyny harcerskie są głównie nastawione na survival zielony.

Inne organizacje i indywidualne osoby

Sporo osób związanych z survivalem można również spotkać w organizacjach przyrodniczych i turystycznych. Są to przeważnie małe koleżeńskie grupy, ale warto mieć szeroko otwarte oczy. Wiele osób, które są miłośnikami survivalu, prowadzi własne blogi oraz pisze na różnych portalach społecznościowych, zachęcając do wspólnej wyprawy.

Firmy, czyli płatny survival

Poza niewielką liczbą organizacji związanych z survivalem w Polsce, istnieją oczywiście firmy, które oferują płatne szkolenia oraz organizują obozy przetrwania. Jedną z ważniejszych firm rozwijającą się w Polsce jest firma Vancroll. Firma powstała w 1990 roku, a jej głównym rejonem działania jest Jura Krakowsko-Częstochowska. Inną dużą firmą jest firma Kompas (biuro turystyki aktywnej), której siedziba znajduje się w Gdańsku. Organizuje przede wszystkim obozy dla dzieci i szkoły przetrwania dla firm na terenie całej Polski. W Gdańsku działają również kluby praktykujące survival. Są to: Klub PTTK “Survival School-Gdańsk” oraz Polski Klub Przyrody. W Kłodzku funkcjonuje organizacja, która prowadzi obozy przetrwania dla młodzieży.

Survival: dojrzałość i rozważna odwaga

Sztukę przetrwania można traktować jako osobisty rozwój i samodoskonalenie. Każdy może rozpocząć przygodę z survivalem, ale nie każdy jest na nią gotowy. Sztuka przetrwania jest podobna do wspinaczki górskiej. Nie chodzi o wejście na najwyższy szczyt i równie szybkie spadnięcie z niego. Chodzi o drogę, o cierpliwość i wytrwałość, o pokorę do samego siebie. Warto na koniec wspomnieć o czołowym polskim survivalowcu – Krzysztofie J. Kwiatkowskim. Jest on autorem pierwszej książki poświęconej sztuce przetrwania, “Survival po polsku” oraz jest założycielem Szkoły Przetrwania “Krisek”, mieszczącej się w Łodzi.

 

2 komentarze
  1. Leszczyna

    Świetny art

  2. :)

    Pozdrawiam! Super artykuł, dobrze się czytało dzięki za dawkę wiedzy.

Odpowiedz na ten artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarsko Turystyczny od 2004 roku.

Przejdź do paska narzędzi