Popularna przynęta na karpie i leszcze – ziemniak

Ziemniaki to nie tylko nieodzowna pozycja obiadowa na polskim stole, ale i bardzo skuteczna przynęta na większość ryb. W szczególności lubują się w nich karpie i leszcze. Sposobów na ich przygotowanie jest tyle, ile sposobów serwowania ich na nasze stoły. Jako przynęta zwróćmy uwagę na ich jakość. Ryby tak jak i ludzie nie lubią starych, czy przebarwionych kartofli. Jako zanęta mogą być przygotowane w postaci zmielonej pasty z dodatkiem makaronu czy kukurydzy, ugniatane, bądź w całości nadziewane na haczyk. Zanęcając miejsce naszych połowów zawsze kierujmy się zasadą – Co za dużo to niezdrowo- zbyt dużo ziemniaków zakwasi nam łowisko i nic nie złowimy. ziemniak-przyneta

Ziemniaczana przynęta to znakomity wabik na leszcze. Pierwsze łowienie powinno być poprzedzone trzydniowym zanęcaniem miejsca wędkarskiego rzemiosła. Rano i wieczorem – najlepiej o stałych porach. To sprawi, że leszcze przyzwyczają się do naszej jadłodajni, i będą przypływać w to miejsce jeszcze długo po nęceniu. Uwielbiają woń gotowanych ziemniaków, które podczas gotowania radzimy posłodzić trzema łyżkami cukru. Równocześnie z ziemniakami gotujemy niedużą ilość makaronu. Zagotowane ziemniaki mieszamy razem z makaronem w nieduże kule. Niektórzy dodają również odrobinę płatków owsianych. Przygotowaną zanętę – kule ziemniaczane wrzucamy do wody w odstępach kilku metrowych.

Gwarantujemy, że w niedługim czasie przypłyną nasze leszczyki. Osobiście nie lubię nabijać ziemniaka na haczyk, gdyż często spada i się rozwarstwia. Robię to przy pomocy klasycznego przyponu karpiowego z włosem.

Podsumowując, ziemniak to przynęta której skuteczność uzależniona jest od naszej cierpliwości – musimy wcześniej zanęcić nimi nasze łowisko. Łowienie na ziemniaka w przeciągu jednego dnia rzadko kiedy przynosi oczekiwane branie. Warto zatem wziąć ten fakt pod uwagę przy nadchodzącej wyprawie nad wodę. Dodam jeszcze, że najlepszym okresem łapania na ziemniaka jest sezon wakacyjny – gdy ryby wypływają na żer.

Odpowiedz na ten artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarsko Turystyczny od 2004 roku.

Przejdź do paska narzędzi