Przewidywanie pogody

Warunki atmosferyczne to jedne z najważniejszych elementów jakie decydują o powodzeniu wędkarskiej wyprawy. Wypady krótkie organizowane są na podstawie prognoz pogody przedstawianych w radiu czy telewizji. Co jednak, gdy planujemy dłuższy wyjazd? Prognozy przedstawiane w masowych źródłach mogą wtedy być bardzo nieprecyzyjne. Przedstawimy zatem krótki instruktaż, który pomoże Ci rozpoznać nadchodzącą pogodę.

Skupimy się na kilku najważniejszych elementach, które są pomocne w prognozowaniu pogody:

Barwy nieba:

Zielonkawy kolor nieba podczas lata zwiastuje długie, upalne dni. Kolor ciemnobłękitny to dobry, ciepły dzień jutrzejszy. Niebo białe to deszcz w ciągu najbliższych kilkunastu godzin.

Chmury:

Przede wszystkim należy wiedzieć, że chmury typu Cirrus (zdjęcie pod spodem) zwiastują nam dobrą pogodę. Jeśli zatem widzimy je na niebie, to możemy być niemal pewni, że nadciągają do nas ciepłe, słoneczne dni.

chmury-cirrus

Nie będziemy opisywać każdego rodzaju chmur, bo i żaden z nas nie jest od tego specem. Warto poznać dwie główne zasady:

– poruszanie się chmur w kierunku przeciwnym do kierunku wiatru zapowiada nadejście frontu chłodnego,

– pojawienie się kilku rodzajów chmur, które dodatkowo poruszają się w różnych kierunkach zwiastuje silny wiatr oraz opady.

Wschód i zachód słońca:

Jeżeli z z samego ranka słońce przypomina mały złocisty krążek oznacza to , że przez około 3 dni będzie dobra pogoda, jeżeli jednak słońce wygląda jak duża, czerwona kula to oznacza, że do kilku godzin będą silne, długotrwałe opady deszczu.  Jeżeli przed zachodem słońca promienie stają się koloru zielonego lub niebieskiego to upalne dni będą trwały jeszcze przez co najmniej 5 dni. Jeśli jednak kolor promieni będzie purpurowy to nadchodzą kilkudniowe, mocne opady.

Mgła:

Jeżeli mgła poranna szybko znika  i podnosi się oznacza to niepogodę, natomiast jeśli pola są obrośnięte gęstą mgłą – będzie dobra pogoda.

Tęcza:

Pojawienie się tęczy w południe i wieczorem oznacza pogodę. Jeśli tęcza pojawi się rano i przed południem – oznacza to, że będzie niepogoda.

Zachowanie ptaków:

Wysoki lot jaskółek, radosny gwar i śpiew ptaków oznacza znakomitą pogodę. W przeciwnym wypadku nie obejdzie się bez parasola.

Zachowanie owadów:

Ładną pogodę oznajmiają nam pszczoły, które wylatują gromadnie z uli, muchy i komary są spokojne, a mrówki pracują intensywniej niż zwykle.

Pogodę pochmurną oznajmiają natomiast pszczoły, które ule opuszczają pojedyńczo, mrówki są leniwe, nieaktywne. Komary z muchami są zbyt aktywne i uciążliwe dla wędkarza.

Odpowiedz na ten artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarsko Turystyczny od 2004 roku.

Przejdź do paska narzędzi