Segregacja śmieci – ekologiczny styl życia czy zbędna praktyka?

Segregacja śmieci

Segregacja śmieci w ostatnim czasie uzyskała bardzo wysoki priorytet i stała się nie tylko nieodzownym elementem w strategii państw Unii Europejskiej, ale też kością niezgody pośród wielu osób.

W większości mediów i prasie wciąż słyszymy o konieczności segregacji odpadów, dzieciom w szkołach i przedszkolach od najmłodszych lat jest wpajana konieczność segregacji, jednak nie wszystkim się to podoba. Warto więc przyjrzeć się zaletom jakie niesie za sobą wspominana segregacja śmieci, bo malkontenci uważający ją za zbędny proces nie zdają sobie w większości sprawy z korzyści jakie za sobą niesie.

Czy segregacja śmieci ma sens?

Nie trzeba wiele wysiłku by zauważyć, że klimat się zmienia, obserwujemy w ostatnich latach bardzo duży wzrost temperatur na całym świecie co jest przyczyną nadmiernego eksploatowania naszej planety.

Ludność na świecie wkrótce osiągnie liczbę 8 miliardów, więc zapotrzebowanie na surowce stale rośnie w górę, a to niesie za sobą coraz to większe wydobycie najbardziej potrzebnych do życia surowców takich jak drewno, szkło, plastik czy metal, bez których nie wyobrażamy sobie życia.

Jedynym racjonalnym rozwiązaniem wydaję się być więc segregacja tych odpadów i zwiększenie działalności recyklingu we wszystkich krajach. Do tego potrzebna jest akceptacja i świadomość wszystkich ludzi, tak by w jedności zapoczątkować nowy styl życia.

Segregacja śmieci

Recykling

Korzyści jakie niesie za sobą segregacja śmieci to przede wszystkim brak składowania w jednym miejscu ogromnych ilości odpadów, bowiem posegregowane śmieci trafiają bezpośrednio na linie recyklingowe i dzięki temu nadawane jest im nowe życie.

Niektórzy uważają, że przez segregowanie odpadów odbieramy ludziom pracę na wysypiskach śmieci, bo sortownie nie mają już tyle pracy i muszą pozbyć się kilku pracowników, jednak należy wziąć pod uwagę, że recykling surowców wtórnych to bardzo rozległa i opłacalna gałąź gospodarki i tak naprawdę podwajamy a nawet potrajamy w ten sposób zatrudnienie pracowników.

Powstają dzięki temu nowe etaty w zakładach, co niesie za sobą korzyść dla pracowników, a także jest świetnym biznesem dla firm, bo nie muszą wydawać ogromnych pieniędzy na surowce pierwotne, dzięki temu zwiększają swoje obroty i mogą płacić większe pieniądze zatrudnionym pracownikom. Warto też pamiętać że większość surowców może być przetwarzana kilkukrotnie.

Ekologiczny styl życia

Dużo słyszymy o zanieczyszczonym powietrzu szczególnie w większych miastach, a nie zdajemy sobie sprawy z tego, że możemy się w bardzo łatwy sposób przyczynić do poprawy tego stanu przez segregację odpadów.

W znaczący sposób zmniejszamy bowiem transport śmieci, a także pozbywamy się nielegalnych wysypisk i spalarni odpadów, co w ostatnim okresie jest naprawdę bardzo dużą zmorą szczególnie w państwach Europy Wschodniej.

Bogate państwa w łatwy sposób pozbywały się najbardziej uciążliwych odpadów płacąc niewielkie pieniądze nielegalnie działającym firmom, a te w niedozwolony i najokrutniejszy dla środowiska sposób pozbywały się ich tworząc nielegalne wysypiska, czy po prostu spalając je gdzieś na peryferiach miast.

Dużym problemem również jest nielegalny wywóz śmieci do lasów, co narusza w szczególny sposób ekosystem i przyczynia się do wyginięcia wielu gatunków zwierząt, gdyż są one w znacznym stopniu narażone na kontakt i zatrucie się porzuconymi odpadami.

Należy również nadmienić, że zalegające odpady wnikają w glebę, co powoduje zanieczyszczenie wód gruntowych. Dbając wspólnie o segregację możemy przyczynić się do znacznego zniwelowania tego procederu, a przecież czyste powietrze to zdrowe powietrze dla nas i naszych dzieci.

Jak segregować odpady w Polsce?

Obecnie jesteśmy zobowiązani do segregacji odpadów i nie powinien być to dla nas przykry obowiązek lecz naturalny proceder, dzięki któremu będziemy w stanie zatrzymać pogarszający się stan środowiska naturalnego. Nie jest to też nic nazbyt skomplikowanego, wystarczy wydzielić sobie 5 rodzajów pojemników do składowania odpadów.

Wiele osób mówi, że nie ma miejsca w domu na tyle koszy, lecz nie muszą być to przecież kosze wielkości tego jednego dużego, którego używaliśmy na co dzień.

Wystarczy zakupić niewielkie pojemniki na poszczególny odpad, zauważymy z całą pewnością w krótkim czasie wiele korzyści płynących z tego rozwiązania np. fakt, że nie musimy już codziennie wynosić śmieci, tylko cyklicznie co parę dni. Wyrzucamy odpady do pojemników opisanych i oznaczonych kolorami:

  • niebieski – przeznaczony jest na odpady z papieru
  • zielony – pojemnik na szkło
  • żółty – odpady metalowe i tworzywa sztuczne
  • brązowy – bioodpady
  • czarny – odpady zmieszane – wrzucamy tu odpady, które nie pasują do powyższych.

Wnioski

Jak widzimy segregowanie śmieci niesie za sobą szereg korzyści, poczynając od ochrony środowiska, poprawy naszego zdrowia, a także niosące za sobą korzyści ekonomiczne i powstawanie nowych miejsc pracy.

Powinniśmy nauczać się wzajemnie w zakresie segregacji odpadów niezależnie od wieku, bo jak wiadomo jednostka nie zdziała nic, a wspólnie możemy zahamować proces zanieczyszczania środowiska.

Odpowiedz na ten artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarsko Turystyczny od 2004 roku.

Przejdź do paska narzędzi