Jest wiele osób, które są fanami akwariów, jak i ich mieszkańców. Niemniej jednak ich posiadacze nierzadko zastanawiają się z czego wynika mętnienie wody w akwarium?
Jeżeli woda w akwarium staje się gwałtownie mętna, nie można tego zignorować i potraktować taką sytuację zupełnie poważnie. W każdym typie akwarium woda może zmieniać kolor, nie tylko przy zachwianej równowadze biologicznej, ale i w zupełnie nowym akwarium.
Spis treści:
Co zatem ma wpływ na taki proces i jakie są przyczyny mętności wody?
Przyczyny pojawienia się mętnej wody w akwarium można podzielić na dwie zasadnicze grupy: mechaniczną (chemiczną) i biologiczną. Grupy te są ze sobą ściśle powiązane i mogą występować w sposób sekwencyjny, a czasem i nawet równoległy (w tym samym momencie, niezależnie od siebie). Przyczyną nazbyt mętnej wody w akwarium mogą być różne kwestie.
Pierwszym czynnikiem, który ma wpływ na mętnienie wody będzie podłoże, które wkłada się do akwarium jeszcze przed jego uruchomieniem. Jeżeli przypadkowo wlejemy do akwarium wodę, w którym jest już podłoże, wtedy jego część może unosić się i pływać po jej powierzchni, będąc przyczyną zmętnienia. Niemniej jednak zdecydowanie nie zaszkodzi rybkom żyjącym w akwarium. Po upływie kilku dni cząsteczki te opadną na dno akwarium.
Biologiczne zmętnienie wody w akwarium, czyli zakwit pierwotniaków
Jest to stosunkowo częste utrapienie początkujących akwarystów. Pracownicy sklepów zoologicznych często słyszą skargi od swoich klientów, iż wymieniają często wodę w akwariach i używają dobrej jakości filtrów, które myją wrzątkiem, a pomimo tego ulega ona szybkiemu zmętnieniu. Jednakże to właśnie z uwagi na wykonywanie tych wszystkich czynności, woda mętnieje.
Życie w akwarium jest możliwie tylko dzięki temu, iż obecne są w nim miliardy właściwych bakterii, które odpowiedzialne są za rozkładanie szkodliwych substancji. Występują one w wodzie na wskutek procesów wydalania resztek pokarmu przez mieszkańców zbiornika, jak i gnicia organicznych odpadków, na przykład roślinnych. Te mikroorganizmy funkcjonują w wodzie, ale również na powierzchni wszelakich elementów należących do akwarium, jednakże najwięcej znajduje się ich w gąbce należącej do filtra. Dlatego też wymienianie całej wody, jak i sterylizacja filtra odpowiada za zniszczenie całej równowagi biologicznej w naszym akwarium. Traci ono, jak mówią o tym akwaryści, swoją dojrzałość.
Jak dbać o akwarium aby uniknąć mętnienia wody?
W odpowiednio prowadzonym akwarium, tego rodzaju działań możemy uniknąć przez wiele lat. Po takiej sterylizacji akwarium jego mieszkańcy nie zaprzestaną zanieczyszczania wody, niemniej jednak nie będzie w niej ani w filtrze właściwej ilości bakterii, które są odpowiedzialne za biologiczne oczyszczanie zbiornika. Wówczas pierwszym symptomem będzie szybkie namnażanie się pierwotniaków jednokomórkowych, dla których tego rodzaju woda stanowi idealne miejsce do bytowania.
Staje się ona mętna, jakby była wymieszana z mlekiem. Może to być denerwujące, a zarazem niebezpieczne. Taką sytuację można opanować poprzez zastosowanie specjalistycznych preparatów i po prostu nie karmiąc rybek, niemniej jednak jeżeli obsada w zbiorniku jest dość duża, istnieje ryzyko, iż to tylko początek problemów. Dlatego w roli wsparcia trzeba używać bakterii odpowiedzialnych za rozkład związków amonowych. Takie preparaty kupimy bez problemu w dobrych sklepach zoologicznych.
Do zmętnienia wody w wyniku zakwitu pierwotniaków może dojść także w tak zwanym akwarium dojrzałym. Zwykle jest to spowodowane przekarmieniem rybek, kiedy to część pokarmu opada na dno, by tam ulegnąć rozkładowi. W takim przypadku na ogół wystarczy przeprowadzenie kilkudniowej głodówki. Pierwotniaki znikną w takim samym tempie, jak się pojawiły. Podczas zakwitów wody, powinna być ona dobrze napowietrzana, gdyż mikroorganizmy powodujące mętnienie wody pobierają sporo tlenu, który jest niezbędny także innym mieszkańcom akwarium. Można również używać wspomagających preparatów celem toczenia walki z tego rodzaju zakwitem wody.
Czy rybki mogą być przyczyną mętnej wody w akwarium?
Aktywność rybek może także być przyczyną zmętnienia wody. I to jest kolejna przyczyną. Zmętnienie będzie spowodowane tym, iż kopią one w podłożu, podnosząc w ten sposób należące do niego cząsteczki na powierzchnię. Jeśli chcemy się pozbyć takiego problemu, wystarczy, iż zbierzemy i wymienimy warstwę powierzchniową podłoża. Zdarza się także, iż rybki i podłoże nie są powodem zmętnienia wody w akwarium, a i tak mamy z nim do czynienia. Zatem skąd się bierze zmętnienie wody w akwarium?
Początkowo musimy mieć na uwadze, ile dokładnie czasu minęło od chwili jego założenia, gdyż mętna woda zaraz po uruchomieniu akwarium jest zupełnie normalnym zjawiskiem. Równowaga w biologicznym środowisku nie uległa jeszcze po prostu normalizacji. Czwartego albo piątego dnia rośliny podlegają wzrostowi, liczba nitryfikacyjnych bakterii tak się zwiększa i ustalony zostaje cykl azotowy. Wszystko to prowadzi do normalizowania się zgromadzonej w akwarium wody i środowisko staje się czyste.