Składniki obciążające i klejące do zanęt

Do złowienia praktycznie każdej ryby nie wystarczy jedynie założenie na haczyk właściwej przynęty. Należy ją odpowiednio podać stosując odpowiedni zestaw wędkarski. Równie istotne jest dobranie odpowiedniej zanęty cechującej się odpowiednim smakiem, zapachem i konsystencją, tak by po wrzuceniu do wody spełniła jak najlepiej swoje zadanie. Dobra zanęta przyciąga ryby w dane miejsce przez bardzo długi czas. Odpowiednią strukturę zanęty osiąga się dodając do niej dodatki obciążające i klejące do których należą popularny piasek, żwir, glina, ziemia czy klej do zanęt.

Żwir i piasek do zanęty

Są to świetne „obciążniki” do zanęt, jednak mają też właściwości rozpraszające. Chodzi o to, że przesadzenie z ich ilością w zanęcie może piasek-do-zanetyuniemożliwić ulepienie kul zanętowych, które będą się rozpadać przed, lub tuż po rzucie. Im drobniejszy piasek lub żwir tym większy efekt rozpraszania.

Dlatego zalecamy używanie do zanęt wybranych ziaren po procesie granulacji, czyli przesiewu przez dwa sitka. Na grubszym zostaną kamienie, a na cieńszym żwir który nas interesuje. Dobry jest żwir o średnicy 3-6 mm. Jeżeli nie chce nam się bawić w przygotowanie własnego żwiru to można kupić gotowy w sklepach wędkarskich.

Piasek natomiast przesiewamy przez jedno sito w celu oddzielenia go od zanieczyszczeń. Przed dodaniem obydwu dodatków do zanęty zalecamy ich wcześniejsze dokładne opłukanie wodą.

Ziemia do zanęty

Ziemia nie jest tak dobrym „obciążnikiem” zanęty jak piasek czy żwir, przez to nie sprawdzi się na pewno na wodach głębokich i z szybkim nurtem. Wielu wędkarzy zdaje sobie z tego sprawę i ziemi używa nie do dociążenia zanęty, lecz do jej zamaskowania. Najlepsza w tym wypadku będzie świeża, dobrze spulchniona ziemia z kretowiska. Można też stosować ziemię z łąki, oraz z podmytego brzegu. Unikajmy natomiast dodawania ziemi z okolic pól uprawnych, gdyż może zawierać nawóz.

Glina obciąża zanętę

Glina to świetne obciążenie zanęty, która dodatkowa dobrze ją spaja. Gliny są różne. Na wody płynące, z szybkim nurtem stosowane są glinyglina-w-zanecie najbardziej klejące. Te mniej spoiste, które mają w sobie więcej piasku są polecane do zanęt na wody stojące. Stosowane są również jako nośnik do nęcenia przynętami takimi jak larwy ochotki. Jej kolor nie odgrywa w zanęcie większego znaczenia dlatego dobre będą gliny jasne, popieliste, ceglaste jak i brunatne.

W przypadku gliny unikajmy tej brzydko pachnącej, gdyż to zdecydowanie odstrasza ryby. Lepiej dla gliny gdy nie ma zapachu, lub jest znikomy. Wilgotną glinę bardzo trudno jest zmieszać z suchą, sypką zanętą, dlatego polecamy najpierw glinę osuszyć i zmielić. Taką glinę można podobnie jak żwir i piasek kupić w sklepach wędkarskich bądź akwarystycznych.

Kleje do zanęt

Dobry klej do zanęt poprawia spoistość mieszanki zanętowej dużo lepiej niż glina.Nie musimy go zatem dodawać w dużej ilości. A dokładnie stil-klej-do-zan-t-pv1ile? To powinna być wiedza wynikająca z Waszego doświadczenia, bądź z instrukcji na opakowaniu.

(Warto zapytać o to innych wędkarzy na naszym forum.) Powszechnie używanym klejem do zanęt jest już przytaczany w innych artykułach PV-1, który poprawia spoistość zanęt oraz ułatwia podanie jej w łowisko poprzez rzucanie kul. Jego zaletą jest fakt, że w wodzie rozprasza się, czego efektem jest bardzo dobra praca zanęty. PV-1 to także dobry dodatek smakowy gdyż nadaje słodki smak.

Gdy nie posiadamy gotowego kleju to możemy użyć klasycznego i sprawdzonego zamiennika jakim jest mąka pszenna lub drobno zmielonych płatków owsianych. Składniki te gdy nie są dobrze wymieszane z zanętą powodują słabą spoistość, co w dużym stopniu wpłynie na ryzyko rozpadu naszych kul zanętowych. Zatem zawsze mieszajmy nasze zanęty na sucho z dużym namaszczeniem.

Źródło zdjęcia: flickr.com, tamaj.pl

Odpowiedz na ten artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarsko Turystyczny od 2004 roku.

Przejdź do paska narzędzi