Składniki ulepszające zanętę

Dzisiaj chcielibyśmy skupić się na opisaniu substancji wzbogacających nasze mieszanki zanętowe. Dodaje się je w niedużej ilości, w celu nadania określonego smaku oraz zapachu. Dobór takiej substancji oraz jej ilość powinna zostać dobrze przemyślana, gdyż ewentualne przedawkowanie będzie miało efekt odwrotny od zamierzonego. Zanęta będzie odstraszała ryby zamiast je wabić. Uwagę należy zachować także podczas mieszania ze sobą kilku smaków i zapachów, ponieważ tylko niektóre takie mieszanki są skuteczne. Ulepszacze dodawane do zanęt z reguły są podawane w ilościach tak niewielkich, że nie wpływają na konsystencję zanęty.zanety

Przyprawy kuchenne stosowane w zanętach

Jeżeli nieobce są nam przyprawy oraz dodatki stosowane w kuchni, to z pewnością nie będziemy mieli problemu z wykorzystaniem tej wiedzy w wędkarstwie. Znakomitymi dodatkami ulepszającymi zanętę są przyprawy korzenne, czyli wysuszone i rozdrobione części roślin przyprawowych takich jak kolendra, nostrzyk, anyżek, tymianek, cynamon, goździki, wanilia czy imbir. Przyprawy zapachowo- smakowe świetnie sprawdzą się także podawane w postaci przetworzonej esencji, olejków zapachowych i smakowych czy ekstraktów. Najpopularniejsze są esencje i olejki: waniliowe, pomarańczowe, truskawkowe, owocowe, arakowe, czy migdałowe. Możemy kupić je w każdym sklepie spożywczym, bądź coraz częściej występują w ofercie profesjonalnych sklepów wędkarskich.

Zapachy do zanęty wędkarskiej

Nie da się jednoznacznie określić dawkę substancji zapachowej którą chcemy dodać do zanęty. Na pewno trzeba podawać ją uważnie, z cynamon-do-zanetumiarem. Nie wiemy jednak jak ryby odczuwają natężenie smaku, więc ilość dodatku to kwestia raczej doświadczenia.
Dobrymi dodatkami ulepszającymi zanętę będą również te lubiane przez ludzi, jak np. kakao, czekolada w proszku, mleko w proszku, czy karmel. Tych przysmaków nie musimy dawkować z taką ostrożnością jak przypraw, gdyż mogą z powodzeniem stanowić do 5% masy całej zanęty. Przedawkowanie też nie jest wskazane, gdyż ze względu na swoje właściwości klejące mogą spowodować nadmierną spoistość zanęty i obniżyć skuteczność jej „pracy” w łowisku.

Pasze dla zwierząt do zanęty wędkarskiej

Równie ciekawą grupą dodatków zapachowo – smakowych są składniki pasz dla zwierząt: suszona, zmielona krew oraz mączki rybne, kostne i mięsne. Wymienione substancje niezależnie od sposobu przygotowania prawie zawsze serwują niezbyt przyjemną dla ludzi woń, co dla ryb właśnie jest dobrym wabikiem. Mączki zwierzęce dodaje się do zanęty w ilości nie większej niż 10%, gdyż zbyt duże jej stężenie może odstraszać ryby.

Melasa, poczwarki jedwabnika do zanęty

Ciekawym, bardzo dobrze pachnącym składnikiem paszowym jest słodko gorzka melasa, której ilość w zanęcie nie powinna przekraczać 5% masy, gdyż podobnie jak słodkie substancje bardzo się klei.

Wróćmy jeszcze do składników o niezbyt przyjemnym dla ludzi zapachu. Znakomitym dodatkiem są zmielone poczwarki jedwabnika, które można kupić paczkowane w sklepie. Innym równie dobrym dodatkiem są bogate w azot i potas ptasie odchody. Niewielu wędkarzy stosuje te dodatki w swoich zanętach, ale może i wśród Was znajdą się „pasjonaci” takich ulepszaczy.

Mieszanki zapachowe i wielosmakowe do zanęty

kakao-do-zanet

Producenci zanęt posiadają w swojej bogatej ofercie dodatków do zanęt wiele godnych polecenia specyfików, takich jak wielosmakowe i wielozapachowe mieszanki, których skład nie jest najczęściej podawany ani na opakowaniach, ani w katalogach firmowych. Niektóre nieznane dotąd zapachy powstają w wyniku łączenia skrajnie różnych, pozornie nie pasujących do siebie substancji zapachowych, które dają efekt nie do zniesienia dla ludzi.

Brzydki zapach jednak ustępuje gdy podczas wędkowania zaobserwujemy efekty działania dodatku. My radzimy samemu eksperymentować i wzbogacać swoje doświadczenia wędkarskie tworząc własne mieszanki poprzez łączenie gotowych dodatków. Na pewno z czasem uda nam się stworzyć idealną zanętę którą będziemy mogli się pochwalić w gronie znajomych. A jakie Wy mieszanki ( z dodatkiem ulepszaczy) najczęściej stosujecie ?

 

 

Źródło zdjęć: flickr.com

Odpowiedz na ten artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarsko Turystyczny od 2004 roku.

Przejdź do paska narzędzi