Sposób na amura

Amur to ryba niezwykle waleczna, której niektórzy wędkarze się po prostu boją. Jego walka jest tak zacięta, że zdarza się tracić nie tylko niedoszły okaz, ale również sprzęt, którym wędkujemy. Ważne jest zatem, aby wiedzieć czym i w jaki sposób i czym łowić. Poznaj zatem mój sposób na amura!

Sprzęt wędkarski

Zaczniemy od sprzętu wędkarskiego, w który powinniśmy się uzbroić, aby waleczny amur nie narobił nam zbyt wielu sztuk. Oczywiście nie jest to żelazny wymóg – jeśli masz sprzęt o innej specyfice to możesz próbować poławiać amura – nie polecisz przecież za chwilę do sklepu, aby specjalnie na tę okazję wymienić swój zestaw. Nie mniej jeśli masz możliwość dobrania sprzętu w sposób, jaki zaraz opiszę to tak właśnie zrób.

Pierwsza rzecz to kij. Musimy uzbroić się w miarę mocny, najlepiej o krzywej ugięcia w granicach 3lb. Dzięki temu bez żadnych stresów będziesz mógł manewrować wędką, bez zmartwień, że nie wytrzyma ona trudów akcji. Dodatkowo bardzo dobrze amortyzować będzie wszelkie szarpnięcia ze strony walecznego amura. Dobierając kołowrotek musisz zwrócić uwagę na jego wytrzymałość oraz pracę hamulca, który powinien być precyzyjny. Ryba ta wystawi Twój kołowrotek na liczne testy, dlatego nie możesz jej poławiać na ledwo trzymającej się kupy, mocno sfatygowanej konstrukcji. Przechodząc do żyłki – jak wspomniałem amur potrafi szarpnąć, zmienić kierunek podczas holu. W związku z tym najlepiej będzie zaopatrzyć się w żyłkę o wytrzymałości powyżej 10 kg. To sporo, jednak daje pewność, że nasz hol nie zostanie przerwany z powodu starej, przetartej lub po prostu zbyt cienkiej żyłki. Odradzam wykorzystanie plecionki – co prawda jest trwalsza, jednak nie rozciąga się, co może być bardzo kłopotliwe i wystawiać na próbę Twój kołowrotek oraz kij.

 

Jak żeruje amur?

Przechodząc do samego amura, musisz poznać kilka faktów z jego żerowania, aby wiedzieć w jaki sposób go poławiać. Ryba ta zatem to straszny żarłok – w okresie letnim potrafi zjeść więcej niż wynosi jego masa ciała. Podczas spożywania pokarmów amur zachowuje się jak prawdziwy smakosz! Najpierw bierze pokarm do swoich twardych ust, smakuje, degustuje,  a następnie decyduje się (lub nie) na jego połknięcie. Ważne jest zatem, aby trafić w gust tej ryby.

sposob-na-amura

Jak nęcić amura?

Polecam zdecydowanie wykorzystywanie zanęt naturalnych. Wskazane jest podawanie zanęt stworzonych z ziaren – np. kukurydza, groch, łubin, bób. Dodatkowo amur lubi słodkie, owocowe zapachy, w związku z tym warto poeksperymentować z zapachem pomarańcza, tutti-frutti. Trzeba przy tym pamiętać, aby zanęty zrobić naprawdę sporo – jak wspomniałem amur to prawdziwy żarłok, w związku z tym trzeba cały czas zapewniać mu pokarm – dzięki temu będzie on żerował w jednym miejscu.

 

Jaka przynęta na amura?

W tym wypadku doskonale sprawdza się kukurydza, czerwony i biały robak. Szczerze mówiąc podczas swoich połowów stosuję tylko takie zestawienie – z różnym natężeniem. Najczęściej nastawiam się na kukurydzę, w związku z tym dość ostrożnie dosypuję ją do zanęty. Chcę po prostu, aby moja przynęta odznaczała się w wodzie, była swoistym przysmakiem dla tej walecznej ryby.

 

Gdzie szukać amura?

Pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Pewnym jest, że amur dość często podchodzi bliżej brzegu, do trzcin, które ochoczo obgryza. Warto tam zatem nęcić, przede wszystkim gdy nie jest tam zbyt głęboko (do 2m). Możesz bowiem dość szybko zweryfikować czy Twoja zanęta okazuje się skuteczna – czy amury pojawiły się, aby ją zdegustować. Dodatkowo możesz oczywiście łowić na otwartej wodzie. Wiele zależy od specyfiki danego łowiska, upodobań ryb. Osobiście polecam łowić raczej w miejscach płytszych, gdzie łatwiej i szybciej można podać zanętę – nie narażając jej na zbyt mocne „rozwodnienie”.

 

Walka amura

Rybę tę poznasz bardzo szybko. Przede wszystkim jej brania są szybkie, intensywne – należy zatem w ten sam sposób zacinać. Niezdecydowanie z Twojej strony może okazać się zgubne. Jeśli zacięcie się uda to możesz spodziewać się tego, że amur bardzo szybko ukaże się Twoim oczom – ryba ta bowiem szybko wyskakuje na powierzchnie wody. Początkowo jest leniwa, ospała… nie myśl jednak, że pójdzie Ci tak łatwo – gdy amur poczuje brzeg od razu zerwie się do ucieczki. Potrafi odjechać nawet na kilkanaście/kilkadziesiąt metrów! Zachowaj cierpliwość i podejmij walkę, bowiem satysfakcja ze złowienia tej ryby będzie ogromna!

1 komentarz
  1. witam artykuł spoko z tym że chciałbym sie dowiedzieć jaki rozmiar haczyka na amura i czym najlepiej nęcic tom ostrożną rybe

Odpowiedz na ten artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarsko Turystyczny od 2004 roku.

Przejdź do paska narzędzi