Sposób na szczupaka

 

W maju, kiedy już zaczęła kwitnąć brzoza, i od ponad dziesięciu dni temperatura powietrza utrzymuje się na poziomie powyżej +12 – +13° C – nastąpiła najlepsza pora na połów szczupaka. W akwenach zamkniętych (zalewy, jeziora, odnogi rzek, stawy i inne) najlepszych okazów możemy spodziewać się na głębokości 1,5 – 2 m w miejscach z roślinnością wodną.  Jeżeli pogoda jest ciepła, dzień pochmurny, ale bez deszczu – jest wprost idealnie!sposob-na-szczupaka

W okresie tarła najlepszy połów jest na płytkich miejscach rzek z umiarkowanym albo nawet i mocnym prądem. Tarło szczupaka co prawda rozpoczyna się wcześniej – na początku kwietnia, ale pamiętajmy, że do 30 kwietnia obowiązuje okres ochronny.

Nie śpieszmy się od razu zarzucać przynętę: najpierw warto się rozejrzeć. Jeżeli zauważymy leżące w wodzie konary drzew,  przybrzeżne szuwary – jest to sygnał, że może tu być szczupak. Zwłaszcza gdy widzimy, jak z wody wyskakują drobne rybki, możemy być pewni – trafiliśmy na polowanie szczupaka, wygłodzonego po tarle. Pamiętajmy jedynie żeby zachować absolutną ciszę, ba, nawet cień wędkarza na wodzie może wystraszyć zdobycz. Może być tak, że szczupaka nie spotkamy przy brzegu (zwłaszcza w terenie często odwiedzanym), wtedy trzeba szukać go dalej. Jeżeli dozwolony jest połów ryby z łodzi – wykorzystajmy tę mozliwość, w innym razie możemy użyć tzw. wędrującego spławika, który dzięki sile wiatru potrafi dostać się nawet 150 metrów od brzegu.

Teoretycznie, szczupak może być aktywny prawie cały czas, za wyjątkiem okolic południa i północy. W praktyce dobre wyniki daje samodzielne studiowanie jego zwyczajów w danym akwenie. Jeżeli zauważyliśmy regularność w zachowaniach szczupaka (tzn. że ryba daje się złapać o pewnych porach „obiadowych”) – najlepiej właśnie te pory wybierać na następne połowy.

Nie zawsze warto sugerować się metodą łowienia szczupaka, którą obok stosują koledzy. Ryba może być już znudzona pewnym typem przynęty, i nasza oryginalność przyniesie nam naprawdę dobry okaz.

Szczupak, jak wiadomo, jest drapieżnikiem światu wodnego, zjadajacym inne gatunki ryb. Rozróżnia się trzy podstawowe typy przynęt, lubianych przez szczupaka: żywa rybka, martwa rybka (ruchoma albo nieruchoma) i sztuczna rybka (albo np. wobler).

Znawcy mówią że to właśnie użycie „żywca”, najlepiej imitującego prawdziwy pokarm szczupaka, daje możliwość zdobyć największe okazy. Nie liczmy jednak, że zywa rybka od razu zacznie aktywnie poruszać się i wabić szczupaka. W większości przypadków nasz „zywiec” będzie chciał schować się w roslinności na dnie akwenu. Warto zastosować technikę, która pozwoli na utrzymanie żywca w pewnej odległości od dna (pamiętając, że szczupak zazwyczaj czai się w zaroślach na dnie i wypatruje swojej zdobyczy nieco w górze). Możemy uzyć  kombinacji ciężarku i kawałku styropianu, które dają możliwość utrzymać przynętę na głębokości, którą uważamy za efektywną w warunkach danego akwenu.

Łowienie na żywca jest doskonałym sposobem na „znudzone” szczupaki, albo „doświadczone”, tzn. takie, które już były łowione kilkakrotnie na np. kawałek makreli i nie dają się na nią nabrać ponownie, a przecież muszą czymś się odżywiać, a jeżeli chodzi o ich naturalny pokarm nie mają wyboru, niezależnie od tego, zawiera on haczyk czy nie.

Łowienie na martwą rybkę jest prostsze do zrealizowania, i też daje dobre wyniki w przypadku szczupaka. Martwa rybka jest o tyle wygodną zdobyczą dla szczupaka, że nie musi jej gonić – więc w większości przypadków daje się skusić. Taka technika Jest szeroko stosowana np. w Anglii. Słynny Colin Dyson radzi eksperymentować z rodzajem martwej przynęty – spróbujmy różnych rybek (w tym też dostepnych gatunków morskich: makreli, tuńczyka, sardynek, śledzia). Warto nakłuć przynętę w kilku miejscach, żeby puściła sok, podraźniający zmysły szczupaka aromatem. Martwą rybkę możemy również pofarbować, najlepiej na niebiesko (ponoć taki kolor jest „najlepiej widziany” przez ryby). Masa martwej przynęty może sięgać nawet ponad 100 g. Jeżeli martwimy się tym, że przynęta może zgubić się na dnie, użyjmy kawałku styropianu, żeby utrzymać ją „w zawieszeniu”.

Porady znawców dotyczące sprzętu do łowienia szczupaka na martwą rybkę są takie:

1) wędzisko o krzywej testowej 0,9-1,4 kg oraz dobry, mocny kołowrotek o szpuli stałej, wypełniony żyłką o wytrzymałości 5-7 kg;

2) dobre przypony stalowe o długości około 60 cm z przymocowanymi na stałe kotwiczkami nr 8 lub 6.

Wybieramy się na szczupaki z dużym podbierakiem i sprzętem do odhaczania ryby (szczypcami chrurgicznymi). Odhaczając szczupaka nie zapominajmy o jego długich i niebezpiecznych zębach.

Jeśli chodzi o sztuczne przynęty, to sklepy wędkarskie oferują ich cały szereg, i tutaj polecam zaufać intuicji ;). Niektórzy wędkarze wolą przynęty sztuczne, ponieważ nie wymagają tyle zachodu jak np. żywiec, a ponadto w tym przypadku można użyć spinningu i „poczuć adrenalinę”.

 

źródła zdjęć:

flickr.com/photos/swebbe/2882790795

www.flickr.com/photos/15449635@N05/3900131056/

Odpowiedz na ten artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarsko Turystyczny od 2004 roku.

Przejdź do paska narzędzi