Sprzęt

Wędzisko, oprócz tego że lekkie, powinno być dobrze wyważone. Jest to konieczne wobec konieczności częstego zarzucania. Z tych samych względow należy zadbać o wygodną rękojeść. Dla uzyskania dalekich wyrzutów konieczna jest sprężystość. Energiczne wymachy w tym wypadku nie grożą spadaniem przynęty, jak przy spławikówce czy odległościówce…

sprzet

Szczególnym wymaganiom muszą sprostać złącza. Ściślej – złącze; wędziska spiningowe są z reguły dwuczęściowe.
Gotowe, zestrojone z wysokiej jakości elementów wędziska z włókna węglowego lub jego modyfikacji spełniają na ogół wszystkie te wymagania. Odznaczają się wspaniałymi cechami użytkowymi: niezwykłą wytrzymałością i doskonałą sprężystością przy niewielkim ciężarze. A także wybitną trwałością zawdzięczaną znakomitym złączom i niemal niezniszczalnym przelotkom.

Kołowrotek spiningowy, o stałej szpuli, powinien się cechować szczególnie solidnym wykonaniem, niezawodnością płynnie działającym sprzęgiełkiem(hamulcem) i nieniszczącym wyprowadzaniem żyłki. Szczególnie w spiningu ważne jest dopasowanie kołowrotka do wędziska. Chodzi tu przede wszystkim o możliwość wyważenia. Oprócz tego wszystkiego pozostaje jeszcze dostosowanie kołowrotka pod względem ciężaru, szybkości zwijania, pojemności itd. Tak więc w miarę kompletowania wędzisk do coraz to nowych warunków łowienia i kolejnych odmian spiningu, przyjdzie konieczność zaopatrywania się w kołowrotki wciąż nowe, coraz doskonalsze.

Żyłka jest przy spiningowaniu szczególnie narażona na zniszczenie. Raz, z powodu ciągłego tarcia o krawędź szpuli, wodzik, przelotki. Dwa – wskutek licznych zaczepów. Uwalnianie od nich jak wiadomo, wymaga częstego naciągania końcowego jej odcinka powyżej granicy sprężystości. Zresztą, otarcia i inne uszkodzenia mechaniczne także w tych wypadkach bywają nie do uniknięcia. Z tych faktów, co do których nie ma różnicy poglądów, różni wyciągają wnioski nie tylko różne ale zgoła przeciwstawne.
Istnieją jednak dwa obszary zastosowań, co do których panuje zgodność, iż warto używać żyłki wysokiej klasy. Jeden to spining ultralekki. Drugi to łowienie bez konieczności szarpania. A więc płytkie rzeczki, w których można brodzić, a tym samym dojść i bezpośrednio uwolnić przynęte z zaczepu; jeziora obławiane z łodzi, gdzie zaczepów albo wogóle nie ma, albo łatwo je opłynąć i pozbyć się kłopotu bez szarpania. W pozostałych zaś wypadkach można przyjąć, że dobrych żyłek warto używać, jeśli cała ich droga przez wędkę zapewnia nieniszczące korzystanie. Istnieje jeszcze jeden wzgląd: jak cena żyłki ma się do wartości przynęty uwiązanej na jej końcu. Im droższa jest przynęta na końcu zestawu tym lepszą żyłke warto nawinąć na szpulę kołowrotka, ewentualnie możemy wziąść ze soba kilka zapasowych szpul z różnymi rodzajami żyłek ze względu na specyfikację łowiska (ilość zaczepów itd).

Wyposażenie dodatkowe
• podbierak (przyda sie przy połowie z łodzi, ewentualnie płytkich rzekach w których można brodzić)
• osęka (przy połowie większych drapieżników bywa praktyczniejsza niż podbierak)
• osełka do kotwic, krętliki, agrafki, szczypce, nóż, rozwieracz
• plecak
• kamizelka z obszernymi kieszeniami, warto w niej trzymać sprzęt uzupełniający by nie męczyć się cały czas ze zdejmowaniem i zakładaniem plecaka
• pudełko z przynętami
• ubiór lekki i wygodny, z nieprzemakalną peleryną trzymaną w plecaku
• buty biodrowe umożliwiające brodzenie pomocne zarówno przy łowieniu z brzegu jak i w płytkich rzekach

Odpowiedz na ten artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarsko Turystyczny od 2004 roku.

Przejdź do paska narzędzi