Survival jak przeżyć w każdych warunkach

Niezależnie od tego, czy jest to pogoda czy nie, pokój czy wojna, czy coś się dzieje, albo wprost na odwrót, warto przygotować się na sytuacje awaryjne. To one zmuszają do radykalnego przetrwania w natłoku codziennej rutyny. Spokojnie, wszystko jest w porządku, nawet w sytuacji, gdy nie ma się pewności od czego zacząć. Jest wielu ekspertów od przetrwania, którzy udzielają porad, jak radzić sobie w nagłych wypadkach i sytuacjach kryzysowych.

Przedstawiamy 5 najbardziej wpływowych osobistości z ogromnym doświadczeniem w sztuce przetrwania. W żadnym wypadku nie twierdzimy, że są to najlepsi eksperci. Ale na pewno są jednymi z tych, którzy wywarli największy wpływ na tę dziedzinę życia. Wprowadzają wszystkich w stan gotowości, ucząc o przetrwaniu poprzez rzemiosło, wyszukiwanie schronienia, samoobronę i zbieranie pożywienia przez polowanie, łapanie w pułapki i inne metody.

Dave Canterbury

Znany przede wszystkim w amerykańskich obszarach świata przewodnik David Canterbury może pochwalić się ponad 20-letnim doświadczeniem w sztuce przetrwania. Swoje doświadczenie i umiejętności wypracował podczas szkolenia wojskowego oraz prac w cywilu, m.in. na farmie gadów oraz jako zawodowy rybak i płetwonurek na Florydzie. W armii amerykańskiej osiągnął stopień sierżanta. Po odejściu ze służby jego kariera przebiegała wielotorowo.

Canterbury jest autorem książek poświęconych tematyce przetrwania. Opublikował m.in. „Bushcraft 101”, która znalazła się na liście bestsellerów „The New York Times”, a także „Survivability for the Common Man”. Jest także współautorem kilku kieszonkowych (i wodoodpornych) poradników – „Basic and Primitive Navigation”, „Improvised Trapping” czy „Shelter, Fire and Water”.

Canterbury był także współgospodarzem przez pierwsze dwa sezony reality show „Dual Survival”. W programie zademonstrował różne umiejętności przetrwania, takie jak kauteryzacja rany za pomocą prochu strzelniczego i ognia przez celowe nacięcie własnego ramienia.

Na pewno każdy z nas zna wiele filmów, w których pojawiają się takie sceny, choćby klasyka filmów akcji z „Rambo” na czele. – To tylko lekcja w tej sytuacji. Nigdy nikomu nie zalecałbym zastosowania czegoś podobnego – mówił Canterbury w programie. Gdy jego współgospodarz Cody Lundin podpalił ranę, okazało się, że trzeba cały proces powtórzyć, żeby naprawdę całkowicie zahamować krwawienie. I Dave Canterbury zrobił to. Nie płakał.

Od 2009 roku Canterbury jest właścicielem i instruktorem w The Pathfinder School LLC w południowo-wschodnim Ohio, a od 2014 roku rozpoczął publikowanie programów w swojej telewizji na YouTube „Pathfinder TV”. Surwiwalowiec popularyzuję zasadę „5 Cs of Survivability”: a cutting tool, a combustion device, cover, a container and cordage, czyli coś do cięcia, coś do podpalania, ochrona, pojemnik i lina. Na tym ma polegać sztuka przetrwania. Dave żyje.

polski-survival

Les Stroud

Trochę nieoczekiwanie potoczyła się jego kariera, bo Kanadyjczyk zaczynał jako muzyk. Jego marzeniem było stać się sławnym jak Neil Young albo Led Zeppelin. Po ukończeniu szkoły średniej wstąpił do Fanshawe College w Londynie w stanie Ontario, aby ukończyć Music Industry Arts.

Spędził lata w branży muzycznej pracując jako autor tekstów, a także pracując dla MuchMusic, kanału teledysków z Toronto. Jak się często zdarza w życiu Les przewartościował swoje życie w pewnym momencie. – Odniosłem niewielki sukces. Tak naprawdę nie miałem pasji, żeby kontynuować swoje życie w tym kierunku i zacząłem spoglądać wstecz – wspominał w wywiadzie dla „Islandera”.

Zdecydował się na kurs przetrwania w Humber College w Toronto i zanim skończył, znalazł swoją prawdziwą pasję. Wkrótce stał się przewodnikiem, prowadząc ludzi przez przygody kajakowe w dziczy w północnym Ontario. Wkrótce poznał też swoją przyszłą żonę Sue Jamison.

Zainspirowany popularnością programu telewizyjnego „Survivor”, Stroud przedstawił bardziej autentyczną wersję stacji The Discovery Channel Canada. Wyprodukował dwa programy „One Week in the Wilderness” i „Winter in the Wilderness”. Sukces doprowadził do powstania Survivorman, programu, który miał podobny format, w którym Stroud pozostawił samemu z minimalnym wyposażeniem w dziczy, aby nagrać swoje przeżycia związane z przetrwaniem. Uczy wielu aspektów przetrwania, takich jak życie poza siecią i uprawianie własnej żywności.

W 2010 roku Stroud był gospodarzem i producentem nominowanego do Gemini serialu telewizyjnego dla dzieci „Survive This” i „Survive This 2” (YTV, Cartoon Network). Zabierał nastolatków w dzicz, aby nauczyć jak przetrwać, udzielając im instrukcji i rzucając im wyzwanie scenariuszami przetrwania. Jest autorem kilku książek, m.in. trylogii Survivorman: „Will to Live”, „Survive! The Ultimate Edition” i „Beyond Survivorman”.

Oczywiście, jak każdy zawodowy specjalista ma swoją zasadę 5 sposobów jak przetrać: znaj pogodę w okolicy; wiedz, ile drewna jest dostępne na ogień i schronienie; uważaj na latające owady, które mogą cię ugryźć lub zatruć; uważaj na czarne wdowy, czyli wszystko, co może zabić cię; dowiedz się, gdzie znaleźć wodę”.

Les Stroud żyje, chociaż od kilkunastu lat jest w separacji ze swoją żoną Sue (podczas jednej z wypraw do „epoki paleolitu” poroniła).

Ray Mears

Brytyjski leśnik i instruktor jest znany wśród osobowości surwiwalowych. W telewizji zajmuje się głównie kilkoma różnymi technikami przetrwania, a także bushcraftem, występując w wielu serialach pod własnym nazwiskiem, takich jak „Bushcraft Ray Mears’a” i „Survival with Ray Mears”.

Pochodzący z południowej Anglii Mears aspirował do dołączenia do piechoty morskiej Royal Marines. W szkole średniej należał nawet do kadry morskiej Combined Cadet Force, organizacji młodzieżowej w Wielkiej Brytanii, która promuje samodzielność, przywództwo, obronność. Jednak ze względu na wymagania dotyczące wzroku, nie mógł zostać marines.

Nie zmniejszyło to jednak jego entuzjazmu do sztuki przetrwania. W latach 80 założył Woodlore, firmę oferującą akcesoria i kursy związane z bushcraftem. Jego kariera nabrała rozpędu, kiedy zastrzegł swoje nazwisko i rozpoczął występy w telewizji serialem „BBC Tracks”.

Mears wystawiał swoje umiejętności przetrwania na próbę przy wielu różnych okazjach. Podczas kręcenia filmu dokumentalnego w Wyoming w USA w 2005 roku Mears miał wypadek. Helikopter, którym podróżował wraz z ekipą kamery, uderzył w ziemię podczas stromego, niskiego zakrętu i rozpadł się, staczając się i zatrzymując. Zbiornik paliwa pękł podczas wypadku, a wyciekające paliwo zalało Mearsa i załogę. Nie doszło do pożaru, a Mears był w stanie uciec z wraku bez obrażeń i pomóc w ratowaniu oraz udzielić pierwszej pomocy jednemu z członków załogi, który został ciężko ranny.

W 2009 roku Mears został poproszony przez ITV o przedstawienie planowanego odrodzenia serialu przyrodniczego „Survival”. Powstały trzyczęściowy serial został przemianowany na „Survival z Rayem Mearsem” i wyemitowany w 2010 roku. Każdy odcinek śledził Mearsa, gdy wykorzystywał on swoje umiejętności tropienia do lokalizowania niedźwiedzi, wilków i lampartów.

Mears współpracował również z policją Northumbrii podczas śledzenia zbiegłego zabójcy Raoula Fosy, po tym jak uciekł ze swojego tymczasowego schronienia w wiosce Rothbury. Nie można zaprzeczyć jego umiejętnościom przetrwania. Zbyt wiele razy jego zdolności okazały się skuteczne podczas rzeczywistych sytuacji kryzysowych.

vCo jest najważniejsze, jeśli chodzi o przeżycie we wrogim środowisku? – pyta Myers w „Psychologii przetrwania. Ray Mears Extreme Survival”. Pomyślcie o tym – dodaje. Program był poświęcony odtworzeniu jednej z sytuacji kryzysowych, które przytrafiły się rodzinie rodzinie Wardmanów. Jedną z najbardziej znanych książek jest „Bushcraft, czyli sztuka przetrwania”. To jedna z niewielu publikacji przetłumaczonych na język polski.

Mykel Hawke

Jeśli ktoś może mieć kompletną wiedzę na temat wojskowych racji żywnościowych MRE, jest nim Mykel Hawke. Jest weteranem sił specjalnych armii amerykańskiej jednostki Zielonych Beretów. Osiągnął stopień kapitana po 12 latach służby od 1982 roku. Podczas swojej służby w armii Hawke przechodził wiele różnych sytuacji od walki z rebeliantami po wykonywanie misji poszukiwawczo-ratowniczych podczas wojny narkotykowej w Kolumbii. Szkolił również siły pokojowe ONZ w rozdartej wojną Afryce.

Hawke nauczył się w sumie siedmiu języków. Napisał nawet książkę, aby w tej dziedzinie pomóc innym „The Quick and Dirty Guide to Learning Languages Fast”. Oprócz umiejętności, których potrzebował podczas wojny, od używania broni po opanowanie różnych sztuk walki, takich jak judo i aikdo (ma czarne pasy), Hawke jest niezaprzeczalnie cennym przewodnikiem dla surwiwalowców. Zgodnie z wymogami armii, aby być oficerem Hawke posiada dwa stopnie naukowe – licencjat z biologii (Uniwerystet w Nowym Jorku) i magisterium z poradnictwa rodzinnego (Uniwersytet w Arkansas).

Wystąpił w ponad 50 programach telewizyjnych, w tym był gwiazdą i gospodarzem popularnych takich jak „Man, Woman, Wild” i „One Man Army” oraz „Lost Survivors”. Jego gościnne występy w takich filmach jak „The Bachelor” i „The Simple Life” pomogły rozsławić jego nazwisko wśród tych, którzy nigdy by nawet nie wzięli pod uwagę szkolenia w sztuce przetrwania.

Po dziesięcioleciach szkolenia i instruktażu Hawke nadal prezentuje swoje zdolności nie tylko występując w telewizji, ale także zakładając np. szkołę medycyny wojskowej w Azerbejdżanie.

W 2020 roku współpracował z Matthew Broderickiem i aktorami serialu „DayBreak”. Uczył ich tego jak przetrwać podczas… apokalipsy nie tylko zombie. Oczywiście, tu też zastosowanie mają określone sposoby. Co powinna zawierać podręczna torba (tzw. bug-out bag)? Jedzenie, wodę, ogień, schronienie, leki i środki komunikacyjne, coś do nawigacji i coś do samoobrony.

Bear Grylls

W porządku, to musiało nastąpić, bo chyba nie ma na świecie osoby bardziej znanej niż Pan CMOK, czyli Człowieku Myślący Omijaj Komplikacje. Niewielu ekspertów od surwiwalu jest bardziej znanych niż Bear Grylls. Jest chyba tak znany, że znają go nawet niedźwiedzie. Taki żarcik. Grylls stał się prawdopodobnie najbardziej znanym ze wszystkich przewodników telewizyjnych o sztuce przetrwania. Brytyjski poszukiwacz przygód jest byłym żołnierzem Special Air Service. Jego dążenie do przygody i przetrwania wywodziło się z najmłodszych lat, kiedy był znany z żeglowania i wspinaczki z ojcem.

Jako nastolatek Grylls zdobył nawet czarny pas drugiego dana w karate shotokan. Od tego czasu jego umiejętności nadal rosły, ponieważ posługiwał się trzema językami – angielskim, francuskim i hiszpańskim, a także doskonalił techniki, których nauczał w czasie, gdy był żołnierzem SAS. Obejmują one m.in. przetrwanie, spadochroniarstwo, walkę bez broni.

Jego kariera wojskowa zakończyła się, gdy jego spadochron zawiódł podczas swobodnego spadania. Upadek spowodował złamania trzech kręgów, ale to nie przeszkodziło mu w dążeniu do odkrywania świata i poznawania granic własnych możliwości. W rzeczywistości 18 miesięcy po wypadku wspiął się na szczyt Mount Everest. I nawet napisał o tym książkę.

Grylls przeżył niezliczoną liczbę przygód na wolności, wiele z nich zostało udokumentowanych w książkach takich jak „Outdoor: Pasja i Przygoda”, „Szkoła przetrwania: kultowy poradnik survivalowy” czy autobiografia „Kurz, pot i łzy” , a także w programach telewizyjnych, takich jak „Man vs. Wild”. Jego popularność wciąż rośnie, a pomagają mu znane osobistości z branży filmowej i artystycznej, które wprowadza do swojego świata przetrwania w programie „Running Wild”.

Surwiwal – początki

Nie jest łatwym zadaniem nauczyć się jak przeżyć w każdych warunkach. Wypadek czy nieoczekiwane zdarzenie mogą nadejść w dowolnym momencie. Na szczęście są ludzie, którzy sztuką przetrwania zajmują się na co dzień. Ich wskazówki to doskonały początek, żeby wdrażać się w surwiwal. Po teorii czas na praktykę! Nie od razu należy wyruszać do dżungli. Polskie Bieszczady są równie dobrym poligonem doświadczalnym na surwiwal. Oczywiście, o ile nie ma się 6 lat.

2 komentarze
  1. psina

    super zestawienie, brawo

  2. Wandalek

    Lubię obejrzeć wyjadaczy survivalowych w akcji. Niestety ostatnio coraz mniej takich materiałów w tv można zobaczyć.

Odpowiedz na ten artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarsko Turystyczny od 2004 roku.

Przejdź do paska narzędzi