Survivalowy niezbędnik: Co zabrać w dzicz?

Survival, czyli sztuka przetrwania zasadniczo opiera się na dwóch istotnych kwestiach – na wiedzy i przygotowaniu. Pierwszy aspekt to suma doświadczenia i zdobytych umiejętności, natomiast w przypadku tego drugiego, kluczem jest odpowiedni sprzęt.

Dobór wyposażenia to bardzo istotna część wszystkich outdoorowych eskapad, która w praktyce decyduje o tym, czy z krytycznej sytuacji wyjdziemy obronną ręką. Oczywiście im więcej sprzętu posiadamy, tym bardziej zwiększają się nasze szanse na przetrwanie.

Niestety dźwiganie ze sobą nadmiaru bagażu często bardziej przeszkadza niż pomaga, szczególnie w trudnym terenie, gdzie mobilność jest niezwykle ważna. Jednak nie jest to koniecznością. Survivalowy niezbędnik składa się tylko z kilku elementów, które są solidną bazą do poradzenia sobie z każdymi warunkami.

1. Sprzęt do rozpalania ognia

Rozpalanie ognia w dziczy to jedna z najważniejszych rzeczy, którą musi potrafić każdy amator survivalu. Tylko w ten sposób będziesz w stanie zadbać o temperaturę ciała i przygotować wysokokaloryczny posiłek. Możesz znacznie ułatwić sobie tą czynność posiadając odpowiedni sprzęt.

Niezawodne krzesiwo będzie Twoim najlepszym sprzymierzeńcem. Dobre zapałki turystyczne także mogą się przydać. Zaleca się, aby w swoim zestawie posiadać przynajmniej dwa narzędzia, dzięki którym rozpalisz ogień. A co z rozpałką? Gdy wiesz, że nie będziesz mieć do niej trudny dostęp w naturalnych warunkach (np. zimą w lesie) zabierz ze sobą jej niewielką ilość. Pamiętaj, aby dobrze zabezpieczyć ją przed wodą i wilgocią.

2. Nóż

Dobry nóż to podstawa dla każdego poszukiwacza przygód, od wędkarza, myśliwego, po amatorów survivalu i bushcraftu. Uniwersalność i poręczność tego narzędzia jest niezastąpiona. Twój nóż powinien być wytrzymały i ostry jak brzytwa. Dobrze, jeśli jest w stanie poradzić sobie z porąbaniem mniejszych gałęzi. Jeden porządny nóż będzie wystarczający. Pamiętaj, aby był on jak najbardziej praktyczny i mógł służyć Ci na wielu płaszczyznach.

3. Mapa i kompas

Z pewnością nie powinieneś polegać wyłącznie na GPS, szczególnie kiedy udajesz się w dłuższą eskapadę i nie masz dostępu do elektryczności. Lokalna mapa i kompas to najlepsze zabezpieczenie dla odnalezienia powrotnej drogi do cywilizacji i bezpieczeństwa. Dobrym pomysłem jest wyposażenie się zarówno w mapę topograficzną oraz drogową. Mapa nie zajmuje dużo miejsca, jest lekka i łatwa do spakowania, podobnie jak kompas.

Nawet gdy poruszasz się w terenie, który nie jest Ci obcy, będzie to dla Ciebie bariera bezpieczeństwa na wypadek utraty orientacji. Zapakowanie do plecaka kompasu i mapy to jedno, ale należy również pamiętać, aby przed wyruszeniem w drogę dobrze pojąć zasady ich używania.

4. Właściwa odzież

Kiedy wybierasz się na wyprawę na łono natury, nawet w gorący i słoneczny dzień, musisz zaplanować swój ubiór przewidując najgorsze. Zapewne wiesz, że przeciętny człowiek jest w stanie przeżyć nawet 4 tygodnie bez jedzenia i 6-7 dni bez wody.

Ale czy jesteś świadomym tego że już 3 znacznego i stopniowego spadku temperatury ciała może skończyć się śmiercią? Hipotermia i mróz to najczęstsza przyczyna zgonów w dziczy. Źródło ciepła w postaci ogniska nie wystarczy, ważne jest również odpowiednie ubranie.

Pamiętaj o wielu warstwach i zadbaj o to, aby zewnętrzna jak najlepiej radziła sobie z wodą i wilgocią. Dobre i wygodne buty to także ważny element Twojego wyposażenia, bez którego ciężko o pomyślny wypad w dzicz. Zadbaj także o odpowiednią ochronę przed słońcem, gdyż jego działanie jest szczególnie dokuczliwe gdy nie masz stałego dostępu do wody i schronienia.

5. Sznur

To bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów survivalowego wyposażenia. Sznur będzie niezastąpioną pomocą, gdy będzie trzeba wspiąć się na strome miejsce, przetransportować drewno lub zrobić pułapkę na zwierzynę. Sznurki różnego rodzaju mogą być także przydatne w budowie schronienia, dlatego dobrze jest mieć ich odpowiedni zapas. Najlepiej wyposażyć się w dwa rodzaje sznurów o różnej grubości. Specjalistyczne liny outdoorowe nie zabierają dużo miejsca i są odporne na warunki pogodowe.

6. Zestaw pierwszej pomocy

Podstawowa i dobrze przemyślana apteczka nie będzie zabierała dużo miejsca, dlatego obowiązkowo powinna znaleźć się w Twoim niezbędniku. Nie musisz kompletować wszystkich elementów samodzielnie. Możesz zdecydować się na zakup gotowego zestawu, który będzie zawierał wszystkie najpotrzebniejsze elementy.

Cały potrzebny ekwipunek możesz znaleźć tutaj: https://naprzelaj.com.pl/.

2 komentarze
  1. Michaś

    Rzeczowo napisane muszę przyznać

  2. Przemek

    Ostatnio sobie zdałem sprawę jak sprzęt do rozpalania ognia jest przydatny.. nawet na głupich grzybach podczas zbierania zabłądziliśmy.. i zrobiło się mega zimno… rozpałka się przydała

Odpowiedz na ten artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarsko Turystyczny od 2004 roku.

Przejdź do paska narzędzi