Świnka – metody połowu, występowanie

Od 15 maja możemy łowić świnkę, chociaż miałem nie lada wahania pisząc ten artykuł. Ta niezwykle ciekawa ryba przez ostatnie lata została mocno przetrzebiona przez wędkarzy tzw. „mięsiarzy”, którzy wykorzystywali fakt, że nie jest płochliwa i nietrudna do złowienia. Na pewno spotkaliście się ze stwierdzeniem, że wielu wędkarzy w latach 90 wynosiło „wory mięsa” dziesiątkując populację tych ryb.

Łowienie świnki

Świnki kojarzone są przede wszystkim z rzekami podgórskimi, przebywając w silnym nurcie nad skalistym dnem. Nie wyklucza to również ich występowania w środkowych odcinkach dużych rzek nizinnych. Ich naturalnym środowiskiem są dobrze natlenione wody, a za pokarm obrały sobie glony i larwy owadów.

Łowiska i sposoby połowu świnki

Na świnki najlepiej obrać sobie głębsze odcinki rzek z równym, spokojnym nurtem bądź rwące odcinki. Jeżeli rzeka jest szeroka i płytka ( 0,5 – 1 m), to rynna nadająca się do położenia przynęty może być umieszczona daleko od brzegu. Wybierając się zatem na te ryby radzimy mieć długi – 3 – 7 metrowy zestaw spławikowy z przelotkami, uzbrojone w kołowrotek ze szpulą stałą. Świnki znakomicie łowi się metodą bolońską – gdy przynęta swobodnie spływa z nurtem w dużej odległości od brzegu.

Jakie przynęty na świnkę?

Przy małej głębokości łowiska obciążenie zestawu powinno być jak najlżejsze aby móc zarzucić przynętę na dużą odległość. Gdy znajdziemy łowisko świnek w małej odległości od brzegu, to łowimy długim wędziskiem bez kołowrotka, jednak nie zestawem skróconym, gdyż skrócony może spłoszyć ryby. W dużej rzece świnki łowimy na przepływankę z przytrzymywaniem łaską za skróconym zestawem i amortyzatorem. Jest to bardzo istotne, gdyż  świnki łowi się na bardzo cienką żyłkę – przypon 0,08 , 0,10 lub najwyżej 0,12. Taka grubość w pełni wystarczy, gdyż nie często trafiają się świnki większa jak 2 kg. Preferowane są również małe haczyki nr 14. Świetnymi przynętami są białe robaki, pszenica i pęczaki.

Branie tych ryb cechuje się szybkim i nerwowym drganiem spławika, bardzo rzadko jego zatopieniem. Zacinamy od razu, gdyż świnki lubią wypuszczać przynętę z pyska. Holujemy świnkę z prądem przy jednoczesnym przyciąganiu do powierzchni. Nie spłoszymy wówczas ryzyko spłoszenia stada żerującego w zanęcie. Ta bardzo waleczna ryba po krótkiej, intensywnej próbie ucieczki kładzie się na wodzie i łatwo daje się naprowadzić na podbierak.

Nęcenie świnki

Dużo brań w jednym miejscu jest możliwe tylko dzięki właściwemu uprzednio podnęconemu łowisku. Zanętę gruntową w postaci kul dociążamy gliną lub żwirem i kładziemy na dnie, gdyż w ten sposób świnki najefektywniej się nią interesują. Można spróbować dodać do niej białe robaki, gdyż pozwoli to nęcić intensywniej. Jeżeli chodzi o zapachy do zanęt, to wielu wędkarzy poleca piernikowy i karmelowy.

Wracając jeszcze do metody połowu świnki to nie zawsze można stosować metodę bolońską gdyż wszystko zależy jak zawsze od typu łowiska. Jeżeli wiemy, że dobre łowisko znajduje się daleko od brzegu to nie pozostaje nam nic innego jak użyć feedera do dalekich rzutów. Jeżeli możemy zarzucać sprzęt w to samo miejsce, to warto podnęcić je kulkami. Świnki w nurcie biora gwałtownie lecz zauważalnie, zaś z zacięciem i holowaniem nie ma najmniejszego problemu. Świnka to „naiwna” ryba, więc jeżeli traficie na żerującą ławicę to wyłówcie jedną sztukę, a resztę wypuśćcie.

Źródło zdjęcia: https://www.flickr.com/photos/33978589@N05/

4 komentarze
  1. Nie złowiłem świnki od 3 lat – co prawda byłem tylko kilka razy nad Dunajcem w ostatnim czasie ale łowiłem głównie Certy i Leszcze. Prawda, że tych rybek jest bardzo mało – tak samo jest z dużą Certą (25cm jest multum – a kiedyś się łowiło 40 i to dużo).

  2. Piękna ryba, jeszcze nie dane mi było złowić świnkę. Nie potrzebne Twoje wahania przed pisaniem. Ci co mają trzebić te piękne ryby to teraz siedzą nad wodą i nie czytają wpisów.

  3. Heh dobrze powiedziane. Ja w ogóle o tych rybach wcześniej nie słyszałem. Dopiero przeczytałem artykuł i poszperałem troche w necie. Na jakie inne ryby jescze jest tak łatwo kłusować?

  4. Dodam może jeszcze, że Świnki się nie da do końca nęcić – certy żerują podobnie z tym, że są mniej ostrożne. Świnka jest bardzo ostrożna i najlepiej cały czas zachowywać się na łowisku cicho – szczególnie przy czystej wodzie nawet cień rzucony na wodę może rybę spłoszyć (co utrudnia łowienie tej ryby metodą skróconego zestawu). Ważne jest też nie patyczkowanie się z holem w początkowym stadium bo jeśli jedna Świnka narobi hałasu to może przepłoszyć inne z nęconego łowiska. Świnka żywi się głównie roślinnością (glony obrastające kamienie) więc na zarośniętych (lub tam gdzie na kamieniach zbierają się glony) łowiskach jest ją dużo ciężej złowić bo ma pokarmu pod dostatkiem.

Odpowiedz na ten artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarsko Turystyczny od 2004 roku.

Przejdź do paska narzędzi