Szczupak w maju

Z początkiem maja kończy się okres ochronny na szczupaki. Zaczną się zatem pierwsze, poważne połowy tej ryby. Wygłodniałe po okresie godowym bardzo chętnie współpracują z naszą przynętą. Głupotą byłoby nie wykorzystać takiej szansy i nie złapać pięknego, wygłodzonego szczupaka! Gdzie spotkasz szczupaka w maju? Jak je łowić?

szczupak

Tradycyjnie zacząć musimy od odnalezienia miejsc, w których ta ryba może żerować. W maju szczupaka radzę poszukiwać bliżej brzegu. Niedawno zakończył on okres rozrodczy, dlatego wiele z nich może pozostawiać w bliskości brzegu, poszukując tam pożywienia i zbierając siły.

Szczupak lubi się kamuflować. Szukaj go zatem za wszelkiej maści zaroślami, osuwiskami, nasypami. Przebadaj doły, zagłębienia, zatoczki, wsteczne nurty… po prostu każde miejsce, które różni się od tych tradycyjnych miejsc na łowisku, które posłużyć mogłyby mu do kamuflażu. Dodatkowo pamiętaj, że ryby te w tym czasie przemieszczają się raczej blisko powierzchni wody. Nie mam wątpliwości, że nie raz byłeś świadkiem „czegoś”, co powodowało spore spustoszenie blisko brzegu. To właśnie szczupły, próbujący zdobyć pożywienie. Podpływa on blisko brzegu w poszukiwaniu małych zwierząt, które mogą paść jego łupem – pluskające po wodzie jednostki to właśnie uciekające ofiary.

szczupak2

Na co łowić szczupaka?

Jeśli chodzi o spinning, to w tym okresie skuteczne okazują się rippery i twistery, które powinny być używane w sposób opadający. Wrzucamy zatem naszą przynętę i co jakiś czas ją podciągamy, tak aby nie opadła zbyt nisko. Sam jednak moment opadu to czas, kiedy możemy liczyć na najlepsze brania. Nie zaleca się raczej długich rzutów – skup  się na obławianiu przybrzeży, podając przynętę blisko i na krótko. Pamiętaj, że branie wywołane przez małego szczupaka może być naprawdę delikatne i może zdarzyć się, że zareagujesz na nie zbyt późno.

 

Pamiętaj, że szczupak najbardziej aktywny jest właśnie w maju – a dokładniej do jego pierwszej połowy. Później ryby te nieco oddalają się do brzegu i zaczynają gustować w pokarmach mniej przypominających wędkarskie przynęty.

Odpowiedz na ten artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarsko Turystyczny od 2004 roku.

Przejdź do paska narzędzi