Trawnik na wiosnę – jak dbać o trawę wiosną?

Jak zadbać o trawnik na wiosnę?

Jak zadbać o trawnik na wiosnę?

Zima, zima a po zimie… chcielibyśmy, aby nasz trawnik wyglądał tak pięknie i zielono, jak zeszłego roku. A tu niestety coś pożółkło, a w niektórych miejscach w ogóle brakuje trawy.  Zanim totalnie się załamiemy i spiszemy naszą trawę na straty, pamiętajmy, że wszystko co wydarzyło się pod śniegową pierzyną, da się naprawić! Czeka nas jednak sporo pracy więc czas zakasać rękawy i do roboty!

Pierwsze oględziny trawnika

Jeżeli jesienią trawnik nie został skoszony i liście trawy mają powyżej 8 cm, pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić,  to nisko skosić trawę, aby pozbyć się pożółkłych i martwych liści, które utrudniają rozwój nowych źdźbeł oraz wnikanie wody do podłoża.

Wertykulacja

Wertykulacja to jeden z najważniejszych zabiegów po zimie. Polega na pionowym nacięciu darni w celu usunięcia zmarłych źdźbeł trawy- filcu i zrobienia miejsca na młode listki . Na małych trawnikach możemy użyć ręcznego wertykulatora lub możemy to zrobić grabiami o ostrych ząbkach, grabiąc darń ostro i gwałtownie.

Przy większych powierzchniach warto zainwestować już w wertykulator spalinowy bądź elektryczny, którego będziemy używać przecież  co roku. Po tym zabiegu należy dokładnie wygrabić i usunąć wszystkie pożółkłe listki i źdźbła. W skutek wertykulacji zdarnienie naszego trawnika może się znacznie zmniejszyć, jednak nie ma się co martwić, ponieważ jest to naturalne i nasz trawnik jest nadal cały i zdrowy.

Aeracja

Jeżeli gleba, na której posadziliśmy trawnik jest bardzo gęsta, warto wtedy również ją napowietrzyć. Do tego celu możemy użyć specjalnego aeratora, czyli walca z bolcami. Nadadzą się również nawet widły, które wbijamy w ziemię na głębokość około 8-10 cm. Dzięki temu nasza gleba i korzenie będą lepiej oddychać,  co odwdzięczy nam się intensywnym wzrostem po nawożeniu. Jeżeli nasza gleba jest dosyć gliniasta, można po aeracji cała murawę posypać mała ilością (około 3 do 5 mm ) piasku, co zwiększy przepuszczalność oraz porowatość podłoża.

Dosiewanie trawy na trawniku

Jeżeli rozwinęła się tak zwana pleśń śniegowa, w pustych miejscach należy dosiać specjalną mieszankę trawnikową do regeneracji. Można jej użyć również po wertykulacji, gdy usunęliśmy dużo starej darni. W miejscach, gdzie będziemy dosiewać trawę, należy wzruszyć i wyrównać  ziemię. Jeżeli chcemy, możemy tą mieszanką obsiać również cały trawnik, ale już mniejszą ilością ziaren, niż na pustych miejscach.

Jeżeli po zimie znajdziemy na naszym trawniku nierówności, możemy je usunąć uzupełniając je mieszanką ziemi z nasionami. Mieszamy piasek, ziemię i torf a następnie dodajemy około 30g nasion trawy na 1kg naszej ziemi, a następnie wszystko dokładnie mieszamy i wyrównujemy dane miejsce.

Nawożenie

Nawożenie zaczynamy już wczesną wiosną, gdy trawa tylko się zazieleni. Przed nawożeniem, należy sprawdzić pH gleby. Możemy pobrać próbki naszej gleby i wysłać je do Stacji Chemiczno-Rolniczej, gdzie za cenę ok. 100 zł przeprowadzą dla nas bardzo dokładną analizę, bądź wykorzystać w tym celu płyn Helliga. Idealnym pH dla trawników jest odczyn 5,5 – 6,5. Jeżeli wiemy już, czego brakuje naszemu trawnikowi, wtedy dobieramy odpowiedni nawóz. Jeżeli natomiast nie przeprowadzimy żadnego badania gleby, wtedy uniwersalnym rozwiązaniem będzie nawóz wieloskładnikowy z dużą ilością azotu.

Najlepiej jest nawóz rozsiewać za pomocą siewnika. Wielu producentów oferuje już specjalne opakowania, które są w stanie imitować to urządzenie. Dobrym rozwiązaniem też jest podzielenie nawozu na dwie równe części i rozsiewanie go równomiernie raz wzdłuż a raz w poprzek trawnika. Po nawożeniu, cały nasz trawnik podlewamy. Następnie czekamy, aż nasza trawa znów urośnie do wysokości 8 cm. Pierwszy raz przycinamy ją do  4 lub 5 cm, za drugim już do docelowych 3 cm .

Koszenie trawnika

Prawidłowe koszenie naszego trawnika zapewni nam nie tylko piękny wygląd, ale również  zagęści trawę. Nigdy nie kośmy trawy na mniej niż 2,5 cm, ponieważ rośliny przez to słabną i istnieje większe prawdopodobieństwo wyrastania chwastów. Pierwsze koszenie wykonujemy już w kwietniu, albo na początku maja. Zależy to jednak od tego, jaka jest pogoda, jak szybko rośnie nasz trawnik, a również w jakim rejonie Polski mieszkamy. Następne koszenia powtarzamy już do zimy co 7- 10 dni.

Podlewanie trawnika

Należy również pamiętać o regularnym podlewaniu naszej murawy, aby darń nie zrobiła się żółta lub, co gorsza, nie uschła. Jeżeli mamy większy trawnik, warto zastanowić się nad systemem automatycznego podlewania. Jeżeli nie, spokojnie wystarczy zwykły wąż ogrodowy ze specjalną końcówką, który podpinamy do źródła wody.

Krety a trawnik

Zaraz po zimie, gdy ziemia tylko rozmarznie, możemy dostrzec czarne kopce na naszym trawniku, które szpecą nasz ogród.  Kretowiska musimy najpierw rozgrabić. Sposobów na krety jest wiele, jednak jedną z najlepszych metod jest elektroniczny odstraszacz, który wsadzony w glebę emituje bardzo niskie dźwięki, które odstraszają krety. Do dziury po kretowisku włóżmy też szmatkę nasączoną specjalnym preparatem na krety lub terpentyną, których intensywny zapach również powinien

1 komentarz
  1. Marcin

    To jeszcze czekam na poradnik jak zadbać o trawnik jesienią

Odpowiedz na ten artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarsko Turystyczny od 2004 roku.

Przejdź do paska narzędzi