Turystyka z psem, jak spędzić wakacje z psem

Turystyka z psem

Turyści zapełniający większe miasta i skromniejsze ośrodki wypoczynkowe, to w czasie wakacji norma i widok, który cieszy oko zarówno właścicieli różnego rodzaju biznesów, jak i mieszkańców danych miejsc, zachwyconych, że ich miejsce zamieszkania cieszy się popularnością. A co z podróżującym czworonogiem?

Czy także czuje się podczas wakacji chciany? Owszem, może i podczas wakacyjnego wypoczynku czuć się niemal tak komfortowo, jak w domu. Oto porady, które pomogą tym, których żadna wakacyjna atrakcja nie cieszy, jeżeli nie mają przy boku swojego szczęśliwego, czworonożnego towarzysza.

Wakacje z psem – co zabrać?

Przed wyjazdem  należy zadbać nie tylko o spakowanie swojej, ale i psiej walizki. A przynajmniej postarać się o to, by nie zapomnieć włożyć do własnej torby i te przedmioty, które są dla czworonoga niezbędne. Niezależnie od tego, gdzie się wybieramy, istnieje kilka przedmiotów, które tworzą psi podróżniczy niezbędnik, tak w trakcie podroży, jak i na miejscu.

Niezbędne są woda i karma (na podróż + niewielki zapas, jeżeli na miejscu istnieje możliwość dokupienia produktu), książeczka zdrowia zwierzęcia, kocyk lub legowisko, woreczki na odchody, preparaty przeciwko pasożytom + psia apteczka, kaganiec, smycz oraz obroża w dwóch zestawach (ten używany zawsze może ulec zniszczeniu).

Warto zabrać ze sobą także psią zabawkę, najlepiej taką, którą pies bardzo lubi, co pozwoli zwierzęciu poczuć się bardziej komfortowo. Zwierzaka wyposażyć można także w identyfikator, bezcenny w przypadku zagubienia się czworonoga, oraz specjalnie dostosowane do psów pasy bezpieczeństwa (jeśli pozwala na to transport), które pozwolą zwierzęciu podróżować bezpiecznie. Poza tym, poza kompletowaniem psiej podróżnej torby, należy z wyprzedzeniem poszukać noclegu, w którym psy są mile widziane.

jak spędzić wakacje z psem

Wakacje z psem – jak przetrwać podróż do domu i z powrotem?

Podczas samej podróży przydarzą się wspomniane już karma i miska. Zwierzę na pewno będzie zestresowane, można więc także zaopatrzyć się w lubiane przez zwierzę smakołyki, by nagrodzić czworonoga za dzielność i wytrwałość w podróżowaniu. Nie warto jednak eksperymentować z nowymi produktami, by nie być zmuszonym do radzenia sobie  z możliwą alergią, czy zatruciem psa w reakcji na nowy produkt.

Jeżeli zwierzę znosi podróż wyjątkowo źle, można odwiedzić przed wyjazdem weterynarza i poradzić się w kwestii ewentualnych preparatów uspokajających czy przeciwwymiotnych. Pies lepiej zniesie podróż, jeżeli już podczas pokonywania wyznaczonej trasy położymy obok niego ulubioną zabawkę. Poleca się także dodać do tego ulubiony kocyk, a nawet ułożyć zwierzaka na domowym miejscu do spania, jeżeli jest wystarczająco poręczne, by mogło być użyte podczas podróży.

Wakacje z psem – jak zadbać o zwierzę na miejscu?

Przede wszystkim nie można o zwierzęciu zapominać. Warto zabierać zwierzę ze sobą, kiedy tylko możemy – biorąc pod uwagę, że w nowym miejscu, nawet zwierzę, które w domu było często zostawiane, będzie czuło się bardziej samotne. Jeżeli jednak zaplanowaliśmy już wakacje tak, że udajemy się do miejsc, do których wstęp zwierząt jest surowo zabroniony, trzeba uelastycznić grafik podróżowania na tyle, by znaleźć czas na pobycie z psem.

Nawet jeśli oznaczałoby to siedzenie w nieatrakcyjnym miejscu zakwaterowania. Jeżeli zawczasu zaleźliśmy miejsce noclegu przychylne dla czworonogów, istnieje duża szansa, że obok wybranego hotelu znajduje się teren zielony, gdzie będziemy mogli z psem pospacerować. To zdecydowanie pomoże w obmyśleniu, jak spędzić wakacje z psem.

Dobrym pomysłem jest rozeznanie się na miejscu, choćby wypytując mieszkańców, gdzie znajdują się dostępne dla zwierzaków parki, lasy czy łąki i zabrać zwierzę na taką, atrakcyjną dla czworonoga mini wyprawę, w trakcie wyprawy większej. Pamiętajmy, że dla czworonoga tak samo atrakcyjna będzie wieś, jak i metropolia, jednak tylko wtedy, kiedy postaramy się spojrzeć na dane miejsce oczami naszego pupila.

Wakacje z psem a zdrowie czworonoga

Dbanie o dobre odżywienie psa i nawodnienie to podstawa. Jeżeli na co dzień praktykujemy “grzech” podkarmiania psa podczas własnych posiłków, w trakcie podróży warto tego zaniechać, zwłaszcza, jeżeli rozsmakowujemy się w lokalnych daniach – nie wiemy, jak pies na nie zareaguje.

Regularnie aplikujmy preparaty przeciwko pasożytom. Zorientujmy się także, czy i gdzie w okolicy znajduje się klinika weterynaryjna, by być przygotowanym na wypadek, wszelki. Nie możemy także zaniedbywać podawania psów leków, które bierze na co dzień. Jeżeli nie będziemy zmuszeni do korzystania z pomocy lokalnego weterynarza, pozostaje nam podczas drobnych wypadków korzystać z psiej apteczki. Apteczkę można zakupić gotową w sklepach zoologicznych lub weterynaryjnych, albo skompletować samemu, zaopatrując zwierzaka w opatrunki, preparaty do dezynfekcji oraz narzędzia do używania tych produktów.

Korzyści ze spędzenia wakacji z psem

Pomimo szeregu czynności, które należy podjąć, zanim wyruszymy z ukochanym czworonogiem w podróż, pamiętajmy, że zwierzaka warto ze sobą zabierać, tak po prostu dla dobrego samopoczucia czworonoga, jak i z powodu innych licznych zalet podróżowania z psem. Zwierzak dla nas samych stanowi namiastkę domu oraz zwiększa poczucie bezpieczeństwa, zarówno na “odludziu” jak i w centrum wielkich miast.

Podróż pozwala to lepiej poznać zwierzaka i nas samych, bo i czworonogowi i sobie fundujemy, jadąc na wakacje razem z psem, dwa razy więcej ciekawych doświadczeń, niż gdybyśmy jechali na wakacje sami. Doświadczenia te zdradzają i ćwiczą charakter nasz oraz temperament psa.

Być może z wakacji wrócimy odmienieni, z nie miej pozytywnie odmienionym zwierzakiem, który nie tylko się zrelaksował, ale także nauczył odpowiedzialności i posłuszeństwa. Nie można zapominać też o tym, że podróżowanie ze zwierzakiem to przy okazji pretekst do poznawania nowych ludzi i tworzenia więzi – bo psiarz drugiego psiarza “wyczuje na kilometr”, zdradzając w tym wypadku psi perfekcjonizm podążania za własnym wczuciem i instynktem.

Ukochany pies to radość, wszędzie, a turystyka z psem może być wspaniałym, rozwijającym doświadczeniem. Jeżeli tylko odpowiednio się postaramy, żadna granica, morze, pustynia czy ocean nas z czworonogiem nie rozdzieli. Mając to w pamięci, pozwólmy i naszemu zwierzakowi, zostawić gdzieś na nieodkrytych lądach pierwszy psi ślad na danej ziemi.

2 komentarze
  1. Agata

    Mój pies chyba nie zniósłby dobrze takiej podróży. Szukam pocieszenia w artykułach 😛

  2. Marcyś

    z małym psem owszem można jeździć, ale z dużym to chyba tylko jakaś duża przyczepa kempingowa

Odpowiedz na ten artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarsko Turystyczny od 2004 roku.

Przejdź do paska narzędzi