Woblery – jakie wybrać? Tonące czy pływające?

Woblery - jakie wybrać? Tonące czy pływające?

Rozpoczynasz przygodę z wędkarstwem spinningowym? To fascynująca przygoda oraz metoda, którą łatwo opanujesz i do jakiej szybko się przekonasz. Zanim jednak wybierzesz się na swoje pierwsze połowy, powinieneś zgromadzić odpowiednie akcesoria wędkarskie. Na liście tych najpotrzebniejszych powinien pojawić się wobler.

Wędkarstwo spinningowe to metoda łowienia, która najlepiej sprawdza się przy rybach drapieżnych takich jak szczupaki, sumy czy sandacze. To nie łatwi przeciwnicy, więc aby dobrze się przygotować do połowów, warto zadbać o właściwe wyposażenie. Wśród bardzo przydatnych akcesoriów nie powinno zabraknąć woblerów.

Jest to rodzaj przynęty, która cechuje się wysokim poziomem skuteczności. Poznaj najpopularniejsze typy woblerów oraz dowiedz się, który z nich będzie lepszy. Sprawdź też, gdzie najlepiej kupić wysokiej jakości woblery pływające oraz tonące i zafunduj sobie przyjemność z łowienia.

Wędkarstwo spinningowe wymaga specjalnych przynęt

Spinning to metoda łowienia ryb, która zyskuje rosnącą popularność, gdyż łączy w sobie przyjemność i nutkę ekscytacji. Masz bowiem do czynienia z drapieżnymi rybami, które nie są łatwym przeciwnikiem. Wędkarstwo spinningowe to metoda charakteryzująca się dużą dynamiką. Aby być w niej skutecznym, potrzebujesz dwóch rzeczy. Po pierwsze – sporej dawki determinacji i wytrzymałości. Po drugie – odpowiedniego wyposażenia.

Aby łowić z powodzeniem metodą spinningową, potrzebujesz podstawowego sprzętu jak: wędka spinningowa, kołowrotek spinningowy, żyłka o wysokiej wytrzymałości. Prócz tego w Twoim zestawie powinny znaleźć się przynęty, czyli woblery. Od przynęt w tradycyjnym rozumieniu różni je wygląd.

Mają one bowiem za zadanie udawać jak najwierniej żywą ofiarę. Przybierają one rzeczywisty kształt niewielkich rybek (tzw. drobnicy) lub owadów oraz wyróżniają się realistyczną i intensywną barwą, która z łatwością zwabi rybę, na którą polujesz nawet z dalszej odległości.

Woblery wyróżnia też wysoka skuteczność, gdyż w oczach drapieżnika, na którego polujesz przy ich użyciu, są niezwykle atrakcyjne. Ze względu na sposób działania wyróżnia się dwa główne typy woblerów. Są to woblery pływające i tonące.

Woblery pływające

Oznaczane są one literami F lub FL Inaczej określane są jako powierzchniowe. To bardzo lekkie przynęty, które po wrzuceniu do wody unoszą się na jej powierzchni. Ich ruch imituje poruszanie się prawdziwych ryb. Często używa się ich na rzekach, gdzie stają się jeszcze skuteczniejsze. Wymagają one dość energicznego i zdecydowanego prowadzenia.

Woblery tonące

Oznacza się je literą S. Ich najbardziej charakterystyczną cechą jest ciężkość, dzięki temu opadają na duże głębokości. Ten rodzaj przynęt sprawdza się idealnie, gdy polujesz na ryby lubiące żerować przy dnie zbiorników wodnych. Mowa tu o szczupakach czy sumach. Te woblery należy prowadzić spokojnie i dość wolno.

Najpopularniejsze typy woblerów

Ten typ sztucznych przynęt dzieli się również ze względu na konstrukcję. Do najpopularniejszych należą:

Jertki

Często bywają określane, jako jerkbaity. Wyróżniają się sporymi rozmiarami oraz dużą ciężkością. Świetnie sprawdzają się przy połowach szczupaków.

Gildery

Są niezwykle skuteczne, gdyż lusterkują, a w czasie pracy nimi kołyszą się na boki. Tym sposobem doskonale imitują ruchy ryb i z łatwością wabią drapieżniki. Możesz je nabyć zarówno w odmianie pływającej, jak i tonącej.

Twichbaity

Należą do kategorii woblerów pływających. Posiadają duże stery, dzięki czemu stawiają spory opór na wodzie. Dedykowane są głównie do metody połowu, jakim jest trolling.

Crankbaity

Niezwykle popularne wśród wędkarzy woblery. Dostępne są w postaci woblerów pływających i tonących. To klasyczne woblery wyposażone w stery. Możesz nimi pracować na bardzo różnych głębokościach – od zaledwie 0,3m do 6 – 8 m.

Stick Baity

To woblery o charakterystycznym podłużnym i smukłym kształcie. W sprzedaży znajdziesz zarówno w kategorii woblerów pływających, jak i tonących. Dostosowane są zarówno do łowienia płytkiego, jak i głębokiego.

Liplessbaity

To woblery tonące bezsterowe imitujące owady, którymi również żywią się niektóre drapieżniki. Ich praca polega na drganiu i lusterkowaniu.

Jaki wobler wybrać?

Trudno jest dać tu jednoznaczną odpowiedź. Dlaczego? Ponieważ zarówno jeden, jak i drugi model mają swoje zalety, a także minusy. Oba też różnią się tym, w jakich warunkach będą skuteczniejsze.

Woblery pływające są bardziej uniwersalne i łatwiej je prowadzić. Posiadają one jednak pewne ograniczenie – nie da się ich dalej zarzucić. Ten rodzaj przynęty sprawdzi się lepiej na zbiornikach płytkich i mocno zarośniętych.

Z kolei woblery tonące lepiej imitują ruchy ryb, przez co są bardziej wiarygodne i atrakcyjne dla drapieżników. Tym samym stają się dla Ciebie, jako wędkarza o wiele skuteczniejsze. Możesz je też bez problemu posłać na dalsze odległości. Są one jednocześnie przeznaczone do użytkowania w określonych miejscach. Te przynęty będą lepsze, jeśli łowisz na głębokich i rozległych akwenach.

Wybierając idealny do swoich potrzeb wobler, zwróć też uwagę na jego jakość. Chodzi tu o idealne wykonanie oraz wytrzymałe materiały. Takie woblery ma w swojej ofercie m.in. sklep centrumwedkarskie.pl. Sprawdź dostępne na stronie sklepu modele. Dobierz dodatkowy sprzęt spinningowy i zapewnij sobie sukcesy łowieckie. Powodzenia!

Odpowiedz na ten artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarsko Turystyczny od 2004 roku.

Przejdź do paska narzędzi