Wodery – spodniobuty, odzież dająca ochronę przed wodą

spodniobuty

Tak zwane wodery są jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego zapalonego wędkarza i nie tylko. Kiedy zamierzamy brodzić w zbiorniku wodnym tego typu spodnie mogą okazać się nieocenione. Poza na przykład różnymi czynnościami przemysłowymi główne przeznaczenie woderów związane jest z wędkowaniem „na muchę”, w szczególności w wartkich rzekach. Poszczególne rodzaje spodniobutów różnią się przede wszystkim materiałem, z jakiego są wykonane. Jak łatwo się domyślić każdy surowiec ma wpływ na ich użytkowanie oraz posiada zarówno wady, jak i zalety.

Jakie są rodzaje woderów?

Jak łatwo się domyślić wszystkie wodery są wykonane z materiałów nie przepuszczających wody. Należą do nich różnego rodzaju gumy, kauczuki i inne tworzywa sztuczne. W zależności od jakości i funkcjonalności danego materiału wodery wędkarskie mogą mieć różne ceny, które zwykle mieszczą się w zakresie od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Wodery neoprenowe

Jest to jeden z najbardziej popularnych rodzajów woderów. Najczęściej można spotkać się z typem „chest waders”, czyli spodniobutami sięgającymi do klatki piersiowej. Dzięki takim woderom możemy mieć pewność, że wchodząc do wody nie zamoczymy przypadkowo żadnej części ciała. Spodniobuty neopropenowe są całkowicie nieprzepuszczalne dla cieczy. Neopropen jest syntetycznym kauczukiem, który niezwykle wolno ulega starzeniu. Dzięki temu możemy mieć pewność, że wodery neopropenowe będą nam służyć przez wiele lat. Tworzywo sztuczne jakim jest neopropen nie przepuszcza nie tylko wody, lecz także powietrza. W praktyce oznacza to, że spodniobuty wykonane z tego materiału mogą być nieco uciążliwe wiosną i latem przy wysokich temperaturach. Świetnie natomiast sprawdzą się w warunkach jesiennych i zimowych.

Wodery gumowe

Spodniobuty z gumy są najchętniej kupowane, ze względu na to, że materiał ten jest stosunkowo tani. Zdecydowanie jednak nie są one najlepszym rozwiązaniem pod względem funkcjonalności. Guma bowiem jest sztywna oraz nierzadko dość gruba, przez co noszenie wykonanych z niej woderów może być niewygodne. To tworzywo posiada bardzo znikomą przepuszczalność powietrza, co może być dla nas niekomfortowe podczas gorących, słonecznych dni. Guma jest całkiem trwałym materiałem, jednak z pewnością nie może równać się z neopropenem, czy nylonem.

Wodery z Gore-Texu

Ten rodzaj woderów jest zdecydowanie najbardziej funkcjonalny. Materiał oznaczany znakiem towarowym Gore-Tex jest w istocie syntetyczną tkaniną z włókien opartych na teflonie. Przy jednoczesnej trwałości i elastyczności wodery wykonane z tego tworzywa wykazują właściwości „oddychające”. Dzięki temu możliwe jest odprowadzanie odparowanego potu z ciała na zewnątrz. Pozbawia nas to nieprzyjemnego uczucia gorąca podczas wędkowania w lecie. Oczywiście oprócz tych wszystkich cech spodniobuty z Gore-Texu są całkowicie nieprzepuszczalne dla wody.

Czym kierować się przy wyborze woderów?

Decydując się na zakup woderów wędkarskich należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich rozmiar. Zbyt małe spodniobuty mogą być ciasne, a tym samym krępować nasze ruchy na przykład przy schylaniu się. Z kolei noszenie woderów o zbyt dużym rozmiarze wiąże się z odczuwaniem dyskomfortu, wywoływanego nadmiarem materiału przy ciele. Warto jest również wybrać spodniobuty, które nie ważą zbyt wiele. Ciężki ubiór na pewno nie ułatwi nam pracy, na przykład podczas przenoszenia złowionych ryb.

Wodery ważące powyżej 5 kilogramów raczej nie będą dobrze nam służyły, a jedynie zmniejszą przyjemność wynikającą z wędkowania. Funkcjonalną, choć całkiem niepozorną częścią spodniobutów są ich szelki. Posiada je większość modeli na rynku, co nie jest przypadkowe, dlatego nie warto raczej zastanawiać się nad kupnem woderów pozbawionych tego elementu. Stabilność oraz możliwość regulowania długości spodniobutów często jest bardzo przydatna podczas brodzenia w wodzie. Podobnie jak w trakcie pracy przemysłowej, tak i w czasie wędkowania w rzece jesteśmy narażeni na poślizgnięcie się.

Dlatego właśnie należy zwrócić szczególną uwagę na podeszwy, jakie posiadają dane wodery. Jeśli znajduje się na nich powłoka antypoślizgowa niewątpliwie wpłynie to korzystnie na nasze bezpieczeństwo. Oprócz tego wszystkiego dodatkowym aspektem, na który powinno się uważać jest to, czy dany model woderów został przetestowany w warunkach laboratoryjnych. Daje nam to pewność, że zakupione przez nas spodniobuty nie zawiodą nas pod względem szczelności i trwałości.

Istnieje kilka rodzajów woderów, z których każdy cechuje się różnymi właściwościami. Niektóre z nich określają przewiewność materiału, inne jego szczelność, a jeszcze inne wytrzymałość. Najlepszym rozwiązaniem jest tkanina Gore-Tex, która łączy w sobie wszystkie te cechy. Dokonując wyboru woderów powinno się zwracać uwagę przede wszystkim na ich funkcjonalność i porządne wykonanie, ponieważ to właśnie te aspekty zagwarantują nam satysfakcję z zakupu tego typu odzieży. Generalnie rzecz ujmując większość modeli spodniobutów, jakie są obecne na rynku powinno raczej spełniać swoją podstawową funkcję, jaką jest ochrona przed wodą.

1 komentarz
  1. Roberto

    Wodery naprawdę zdają egzamin na wodzie i nad wodą. Nigdy nie wiadomo co będzie się działo i kiedy będą nam potrzebne. Dla mnie to must have w wędkarskiej szafie. Nie mam co do tego preferencji jakie warto wybrać.

Odpowiedz na ten artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarsko Turystyczny od 2004 roku.

Przejdź do paska narzędzi