Spis treści:
Jak zadbać o męski zarost?
Dbanie o włosy często określa się jako zajęcie kobiece. Tymczasem warto łamać ten krzywdzący stereotyp. Pielęgnacja uczesania może stanowić źródło przyjemności jak i zabawy także dla panów, zarazem podkreślając męskość.
Warto pamiętać, że pielęgnując męskie uczesanie należy zadbać o całokształt, nie pomijając brody i wąsów. Jak włączyć to do codziennej rutyny i zostać szczęśliwym i zadbanym brodaczem? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Męski zarost – oczyszczanie
Podstawa pielęgnacji męskiego zarostu jest prosta. Polega tylko i wyłącznie na regularnym myciu. Częste mycie wąsów i brody jest zalecane przez większość barberów, nie tylko ze względu na stylizację, ale też na higienę. Wąsy i broda gromadzą wiele zanieczyszczeń, oczyszczania warto więc się podjąć tylko i wyłącznie ze względów zdrowotnych.
Proces czyszczenia powinien uwzględniać informacje, że zarost męski posiada inne cechy, niż włosy na głowie (zarost to włos sztywniejszy), z tego też względu zaleca się kupić szampon odpowiedni do tego rodzaju włosów.
W tym wypadku należy szukać kosmetyków opartych na naturalnych składnikach, które nie będą sprawiać, że zarost będzie lepki lub trudny do rozczesania. O odpowiednim szamponie i częstym myciu powinni pamiętać zwłaszcza ci panowie, którzy zarost stylizują. Resztki kosmetyków trzeba zmyć!
Męski zarost – pielęgnacja
Pielęgnacja to drugi krok w dbaniu o brodę, niezbędny do tego, by zarost dobrze się prezentował. To, jaki kosmetyk wybierzemy, uzależnione jest od długości zarostu. Krótki zarost będzie wymagał mniejszej ilości kosmetyków, dłuższy zazwyczaj będzie wymagał od panu sporządzenia dłuższej listy zakupów produktów do pielęgnacji.
Poza odpowiednimi kosmetykami, do pielęgnacji brody zalicza się także regularne czesanie. Wybierając grzebień należy zwrócić uwagę na szerokość rozstawienia zębów, tak, by nie wyrywały włosów, przerzedzając brodę i wąsy.
Kwestią drugorzędną jest to, czy grzebień określany jest jako przeznaczony do czesania brody. Grzebyk z wąsko rozstawionymi zębami, a przeznaczony do czesania brody, może zrobić większą krzywdę niż ten, którego przeznaczeniem jest czesanie włosów na głowie, ale który posiada szerzej rozstawione zęby.
Męski zarost – jak wybrać produkty do pielęgnacji?
Podstawowe produkty do pielęgnacji zarostu to olejek i/lub balsam. Do krótszych brody i wąsów z powodzeniem wystarczy jeden kosmetyk. Zdanie na temat tego, który z kosmetyków jest lepszy – olejek, czy balsam – są podzielone, ponieważ olejki szturmem zdobywają przychylność w świecie kosmetycznym tak kobiet, jak i mężczyzn.
Dzięki kosmetykom zarost będzie błyszczący i przyjemny w dotyku. Produkty te mogą także się uzupełniać. Przebierając pośród różnego rodzaju balsamów i olejków, za kryterium warto przyjąć to, czy dany kosmetyk stworzony jest na bazie naturalnych składników.
Jest to ważne z wyżej przedstawionych względów. Polecany kosmetyk dla brodaczy to także peeling do skóry, który pełni podobną funkcję jak czesanie brody, tylko ją intensyfikuje. Tak czesanie, jak i peeling pozwalają skórze odświeżyć się i odetchnąć, także po to, by lepiej absorbowała składniki zakupionego olejku i/lub balsamu.
Broda i wąsy muszą być pielęgnowane, bo wraz z ich wzrostem rozprowadzanie sebum na długości staje się trudniejsze, przez co włosy mają tendencję do przesuszania się i matowienia.
Męski zarost – stylizacja
Ostatnim krokiem w dbaniu o brodę jest stylizacja. Warto posiadać w domu trymetr. Do urządzenie pozwoli ściąć brodę, kiedy uznamy, że osiągnęła wystarczającą długość – bo np. wystarczy kilkudniowy zarost – ale także pozwoli nadać brodzie kształt, usuwając włosy, które sprawiają, że zapuszczany zarost wygląda, jakby był dziełem przypadku.
Producenci trymetrów często zamieszczają na swoich stronach instrukcje, jak przyciąć zarost do odpowiedniego kształtu. Jeśli nie czujemy się pewnie, by ścinać zarost w domu, należy po prostu konsekwentnie odkładać pieniądze na barbera.
Tak czy inaczej, nie należy także – zwłaszcza po goleniu – pomijać kosmetyku nawilżającego, sprawdzając, czy wybrany kosmetyk po goleniu ma w składzie substancje silnie nawilżające.
Męski zarost – akcesoria do stylizacji
Kosmetyki dobieramy do stylu zarostu. Styl zarostu będzie więc pierwszą kwestią, co do której trzeba się zdecydować, samodzielnie, lub wspólnie z barberem. W większości przypadków poleca się, poza grzebieniem, zakupienie zaokrąglonej szczotki z naturalnego włosia (kartacz), która będzie działać tak oczyszczająco, przez co pomoże w stylizacji.
Tego typu szczotka ma wymiar pielęgnacyjny o tyle, że ma moc zmiany faktury, prostując włosie i zagęszczając tak, że broda nabiera gęstości i zostaje optycznie przedłużona, bo szczotka prostuje lekko włosy.
Do typu brody dobiera się twardość kartacza. Im gęstsza i grubsza broda i twardsza skóra, tym twardsze powinno być włosie szczotki. I odwrotnie.
Połączenie wszystkich etapów – oczyszczenia, pielęgnacji, a także stylizacji – pozwoli cieszyć się zadbanym zarostem, dodającym uroku i męskości każdej wybranej stylizacji.