Zero waste czyli rozsądne podejście do ekologii

zero waste

Przyszłość naszej planety zależy od nas, dlatego warto bacznie obserwować wszelkie trendy popularyzujące postawy proekologiczne. Od kilku lat zauważalny jest wzrost aktywności środowisk promujących postawy ekologiczne w każdym aspekcie naszego życia.

Głównym obszarem działalności aktywistów z branży ekologicznej są energetyka oraz elektromobilność. Są to jednak kwestie dosyć kontrowersyjne. Bez specjalistycznej wiedzy naukowej trudno przeanalizować pozytywne i negatywne przyszłe skutki technologii odnawialnych źródeł energii w aspekcie ochrony środowiska naturalnego.

Dlatego też, jeśli nie jest nam obojętny los naszej planety i chcemy zacząć ją chronić bez poświęcania czasu na analizę nowych technologii, należy wykorzystać metody, których analizować nie trzeba, bo sprawdzają się one od wieków.

Zero waste. Co to takiego?

W wolnym tłumaczeniu zero waste to po prostu zero marnowania. Postawa, którą nasi rodzice i dziadkowie próbowali w nas wykształcić od najmłodszych lat, stała się światowym trendem kojarzonym z byciem eko.

W skrócie zero waste polega na zaniechaniu kupowania nowych rzeczy, w zamian za nabycie rzeczy używanej, która jest w stanie nam jeszcze posłużyć.

Jakie produkty możemy uratować przed zmarnowaniem?

Za każdym razem, gdy wchodzimy w posiadanie produktu z tak zwanej drugiej ręki, wspieramy zero waste. Zakup używanego samochodu, używanego sprzętu RTV/AGD, używanych ubrań itp. sprawia, że nie dokładamy swojej cegiełki do produkcji kolejnego kilograma trującego plastiku.

Podobnie jak produkty trwałe takie jak np. sprzęt RTV, możemy uratować przed zmarnowaniem produkty nietrwałe, czyli żywność. Zamiast wyrzucać niewykorzystane jedzenie, które jeszcze nadaje się do spożycia, warto zostawić je w specjalnie do tego dedykowanych miejscach.

Wystarczy w wyszukiwarce internetowej wpisać frazę “foodsharing” i w odpowiedzi otrzymamy listę miejsc, gdzie możemy oddać niewykorzystaną żywność w najbliższej okolicy.

Co zyskujemy praktykując zero waste?

Największą wartością, która wynika z zero waste, jest fakt ratowania naszej planety przed produkcją i zaleganiem ton śmieci. Wszechobecny plastik zasypuje nas z każdej strony i pod różnymi postaciami, a doskonałym tego przykładem są fotografie stert śmieci pływających bezpańsko na oceanach.

Kolejnym pozytywnym aspektem zero waste jest wyraźna oszczędność środków finansowych. Nabywanie rzeczy używanych jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż zakup nowych towarów. Bywa również, że istnieje możliwość pozyskania konkretnej interesującej nas rzeczy zupełnie za darmo.

Wraz ze wzrostem popularności ruchu zero waste w Polsce i na świecie powstaje coraz więcej miejsc kojarzących ze sobą ludzi chcących oddać konkretne rzeczy i ludzi chcących konkretne rzeczy przyjąć. W celu znalezienia takiego miejsca wystarczy wpisać w wyszukiwarce internetowej frazę np. “zero waste Kraków“. Wynikiem wyszukiwania będą linki do różnego rodzaju grup o tematyce zero waste.Nie jest tajemnicą, że produkty znajdujące się obecnie na sklepowych półkach, w porównaniu z produktami sprzed kilku lub kilkunastu lat są wykonane z materiałów wyraźnie słabszych jakościowo.

Jest to wynik modnej w obecnych czasach miniaturyzacji oraz trendu częstej wymiany sprzętu na nowy. Stąd też wynika kolejny pozytyw zero waste. Może się zdarzyć, że uda nam się zdobyć np. używany produkt AGD wyprodukowany w poprzednim dziesięcioleciu, ale jakość jego wykonania będzie dużo lepsza niż ta, którą obecnie oferują producenci. Pozwoli nam to jeszcze przez długie lata cieszyć się takim “używanym” AGD.

Śledzenie ogłoszeń zero waste jest również świetną okazją do zdobycia rzeczy unikalnych. Coś, co dla jednych jest rzeczą zbędną zajmującą przestrzeń, dla innych może być prawdziwym skarbem. Różnego rodzaju antyki w postaci mebli, starego sprzętu elektronicznego czy nawet obrazów, wszystko to może być przedmiotem ofert wystawianych na grupach zero waste. Stąd też zero waste to nie tylko trend godny uwagi dla ludzi ceniących wartości eko, ale również dla kolekcjonerów.

Jak zacząć przygodę z zero waste?

Nie należy traktować zero waste jako mistycznej grupy dla wybranych. Wystarczy przypomnieć sobie wartości, które były nam wpajane od najmłodszych lat przez rodziców, nauczycieli, dziadków…

Nic nie powinno się zmarnować. Warto zrobić inwentaryzację naszych piwnic i strychów w celu pozbycia się niepotrzebnych przedmiotów. Nawet jeśli uważamy, że coś nie jest nam już potrzebne to, postarajmy się dać niepotrzebnym przedmiotom drugie życie, zanim zdecydujemy odprowadzić je w ostatnią drogę na śmietnik.

Wystarczy zamieścić ogłoszenie na portalu społecznościowym w specjalnie do tego przygotowanym miejscu. Nawet jeśli nasza oferta nie spotka się z zainteresowaniem, będziemy mogli z czystym sumieniem wyrzucić konkretną rzecz na śmietnik.

Najgorsze co można zrobić to nie podejmowanie żadnego działania dla wspólnego dobra, Gdyby każdy Polak rocznie uniknął produkcji tylko jednego kilograma nowych śmieci, na świecie byłoby 38 milionów kilogramów śmieci mniej. Warto się nad tym zastanowić i zacząć działać.

(Produkty do domu w stylu zero waste są dostępne w sklepie ekologicznych: https://rodzinaeko.pl)

Odpowiedz na ten artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Kontakt

Masz pytania? Wątpliwości? Propozycje współpracy? Napisz do nas - odpowiemy.

Sending

© Podbierak.pl, Serwis Wędkarsko Turystyczny od 2004 roku.

Przejdź do paska narzędzi