Poruszę tym razem temat, który dla niektórych brzmieć może nieco dziwnie. Dla wytrawnych wędkarzy nie będzie jednak zaskoczeniem. Mowa mianowicie o wykorzystaniu ziemi w zanęcie. Skąd takie metody i czemu mają służyć?
Ziemia należy do naturalnego świata wszystkich ryb. Występuje rzecz jasna w różnej formie w łowisku, nie mniej nie da się jej całkowicie wyeliminować. Posiada swój specyficzny zapach, jest „uzbrojona” w szereg pożywienia, z którego ryby mogą korzystać (chociażby robaki). Warto zatem stosować ją w przypadku zanęt? Po co się to robi i na jakie efekty można liczyć?
Pamiętać należy o tym, że lepsze zanęty są w ten sposób stworzone, aby nie była konieczna dodatkowa ingerencja w jej skład. Moim jednak zdaniem dobra zanęta to ta, którą zrobimy sami – czy to od postaw, czy wykorzystując już jakąś gotową bazę.
Pierwszą rzeczą, na którą chcę zwrócić uwagę to właściwości fizyczne ziemi. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać i z czym ją mieszamy możemy daną zanętę zagęścić lub rozproszyć. Dzięki temu w szybki i prosty sposób możemy dowolnie manipulować jej kleistością, strukturą i kształtem. Dodatkowo dodana ziemia powoduje, że cały „ładunek”, który ląduje ostatecznie w wodzie dużo szybciej opada na dno. Ziemia w zanęcie spowalnia dodatkowo szybkość rozchodzenia się wrzuconych składników po łowisku – działanie zanęty rozłożone jest zatem w czasie. Dodatkowo nie przekarmimy ryb, co jest niezwykle istotne w przypadku niektórych gatunków i okresów żerowania (o tym szerzej innym razem).
Badając sprawę bardziej pod kątem właściwości chemiczno-biologicznych powiem tylko, że ziemia dodaje naturalności w ten sposób stworzonej zanęcie. Ryby przyzwyczajone są do poszukiwania pożywienia w takich warunkach, w związku z tym jeśli na takie natrafią to będą bardzo ochoczo żerować. Jak sprawa może się skończyć na pewno się domyślasz.
To jaką ziemię zastosujesz musi być uzależnione od tego jaką zanętę chcesz uzyskać – dla przykładu jeśli chcesz dokładnie skleić swoją zanętę to polecam Ci zastosować ziemię dobrze spulchnioną, z kretowiska. W ten sposób w łatwy sposób, sypkim materiałem uformujesz zanętę we właściwy sposób.